Ознака: груевски азил
Македонија 14.11.19 | 22:49

Милошоски: Мислам дека постои премолчен договор меѓу премиерот Заев и најблиските соработници на порашениот премиер Груевски

Застарувањата на случаите на СЈО не се случајни, смета пратеникот Антпнио Милошоски, кој вечерва гостуваше на Само вистина. Зборувајќи за Законот за ЈО и за судбината...

Македонија 07.10.19 | 17:01

И за Унгарија како и за Шведска случајот „27 април“ е политички прогон – унгарските власти нема да го испорачаат Груевски

И Унгарија ја потврди одлуката на Шведскиот врховен суд дека упадот во Собранието на 27 април не е тероризам, а осомничените за овој случај, всушност се жртви на политички...

Македонија 24.08.19 | 08:50

Шведска, Унгарија и Грција потврдија: Овие лица се жртви на политичкиот прогон во Македонија

Четири меѓународни потерници распишани од македонската полиција – три европски држави кои одбиваат да ги испорачаат бегалците, едно образложение – бегалците...

Македонија 28.06.19 | 13:15

Ристовски: Министерството за правда не може да бара ревизија на азилот на Груевски

Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски денеска рече дека Македонија не може да бара ревизија на азилот на поранешниот премиер Никола Груевски, и министерството...

Македонија 15.06.19 | 21:54

Зеколи: Готов е!

Премиерот Зоран Заев за германски ФАЦ со сигурност тврдеше дека знае како избегал Груевски – сокриен во багажник, на што овој денеска му одговори: „во животот на...

Балкан 13.06.19 | 14:46

Груевски ни е потребен поради неговото 10-годишно искуство како премиер, Заев беше пoмилyвaн за кopyпција

Петер Сијарто, шефот на унгарската дипломатија, го бpaнеше aзилoт за поранешниот македонски премиер Никола Груевски во унгарскиот парламент како и неговата средба со...

Македонија 14.03.19 | 15:32

Заев за „Топ чанел“: Некој во земјата, кој не е наш или албански државјанин, му помогна на Груевски

Премиерот Зоран Заев во интервју за тиранската телевизија „Топ чанел“, меѓу другото говореше и за бегството на Никола Груевски. На прашањето на новинарот дали на средбата...

Македонија 02.02.19 | 19:43

Eден ден ќе се вратам во Македонија, тука сум за да се засолнам од политичкиот прогон

Апсолутно имам намера еден ден да се вратам во Македонија. Тука сум за да се засолнам од политичкиот прогон откако увидов дека сите апсурди се надминати и дека властите...

Македонија 02.02.19 | 16:17

Oд Македонија заминав во Албанија, власта нека ги открие деталите за бегството како што ветува

Поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, во неговото прво интервју по бегството и политичкиот азил кој го доби во Унгарија, за Сител ТВ вели дека...

Македонија 18.01.19 | 16:48

Влада: ЈО да ја заврши истрагата, пред правдата ќе бидат изнесени сите што учествувале или го помагале бегството на Груевски

Владата со внимание ја проследи реакцијата на дел од граѓанските организации кои повикуваа на политичка одговорност одделни институции и носители на високи јавни...

Македонија 25.12.18 | 08:36

Спасовски: Груевски не му побегна на МВР

Груевски не му побегна на МВР. Тоа е фактичката состојба. Јас не говорам за префрлување на топка, туку во овој случај да видиме каде ни е поразен тој систем, за да може...

Свет 13.12.18 | 14:08

Му дадовме азил на Груевски од безбедносни причини

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто за парискиот весник „Ле Монд“ ги изнесе причините за азилот на Никола Груевски. Запрашан зошто неговата земја му дала...

Свет 10.12.18 | 19:15

Сијарто: Хан наместо за Груевски, да се грижи за проширувањето!

Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи,...

Македонија 10.12.18 | 19:09

Со одобрениот азил се потврдува тврдењето дека во Македонија има политички прогон

Поранешниот дипломат и долгогодишен професор по политички науки, Јован Донев, во коментар за „Економски Лидер“, го анализира писмото кое пред барањето на азил од страна...

Македонија 05.12.18 | 14:48

Спасовски разговараше со мене за оставка од морални причини

Македонија нека го памти, по арно или лошо, докажано или недокажано, вели премиерот Зоран Заев за својот претходник, Никола Груевски, кој избега во Унгарија како осуден...