Ознака: грозје
Економија 28.09.21 | 14:11

Република Српска забрани увоз на грозје од Македонија

Фитосанитарната инспекција на Република Српска во БиХ забрани увоз на пратка свежо грозје со потекло од Македонија, во количина од 20.730 килограми, Причина за стопирањето...

Економија 15.09.21 | 15:49

Од вечерва корекции на откупните цени: 10 денари за „смедеревка“, 12 денари за „вранец“

Откупната цена за „смедервка“ да изнесува 10 денари, а за „вранец“ 12 денари. На сите лозари кои предале грозје под овие цени, разликата ќе им биде надоместена од страна...

Економија 14.09.21 | 14:30

Родот некаде е целосно уништен, а некаде е десеткуван: Лозарите бараат двојно повисоки субвенции за винското грозје

Здружението „Напредни лозари“ јавно побара двојно да се зголемат субвенциите за одгледување винско лозје по хектар. Оваа година Тиквешкиот регион го зафати суша каква...

Економија 05.09.21 | 11:18

Хоџа: Гарантирам дека ќе се откупи целото произведено грозје

Гарантирам дека ќе се откупи целото произведено грозје, Министерството за земјоделство е секогаш отворено за сите проблеми на лозарите, им рече денеска министерот...

Економија 19.08.21 | 13:30

„Напредни лозари” ги замрзнува активностите, порачува грозјето годинава да не се дава под 20 денари

Здружението „Напредни лозари” соопшти дека ги замрзнува своите активности. Неговата последна препорака, упатена до производителите, е дека годинава, посебно поради...

Економија 03.02.21 | 16:00

Министерот побара од винарските визби да кажат колку грозје ќе им биде потребно од годинашнава реколта

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, соопшти дека сите винарски визби треба да дадат извештај за тоа колкави ќе бидат нивните потреби...

Економија 06.12.20 | 15:03

Лозарите ќе ја добијат помошта од државата до крајот на годинава

Собранието го изгласа Законот со кој се овозможува дополнителна поддршка за лозарите кои го предале своето грозје кај регистрирани винарски визби, како и на винарски...

Економија 02.10.20 | 13:32

Николоски: Неопходни се интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите, Заев да го исполни она што го ветуваше во 2016 година

За време на јавна расправа во Собранието на Република Македонија во врска со состојбата со откупот на грозјето, одржана по иницијатива на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија 28.09.20 | 15:43

Лозарите стравуваат дека родот ќе им остане на нивите

На неколку дена до крајот на бербата, лозарите од Тиквешијата се во паника, стравуваат дека грозјето ќе им остане на нивата, бидејќи како што велат откупот почнал многу...

Економија 26.09.20 | 19:55

„Нема иднина, ќе ги ископачиме лозјата“: Лозарите се жалат на екстремно ниските откупни цени

Тиквешките лозари принудени се, својата целогодишна мака и трудот да ги продаваат за два-три денари по килограм грозје. Се жалаат дека ситуацијата е повеќе од катастрофална. Еве...

Економија 25.09.20 | 10:04

Николоски: Поради Заев милиони тони грозје скапува по нивите, ВМРО-ДПМНЕ бара организиран државен откуп

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски синоќа во Сопот оствари средба со лозарите кои имаа проблем со откупот на грозјето. Ние сме една поразлична опозиција....

Економија 22.09.20 | 21:13

Утврдени мерките за откупот на грозјето

Владата на Република Македонија на денешната 5. седница ја разгледа и усвои „Информација за состојба на откупот на грозје од реколта 2020 година со предлог мерки“, со...

Македонија 19.09.20 | 13:20

Трипуновски: Лозарите го фрлаат грозјето на буниште поради слабиот откуп и мизерните цени

Состојбата со откупот на грозјето е алармантна, предупреди денеска Цветан Трипуновски. Бербата е во тек, а откупот нема или е по мизерни 6 – 7 денари по килограм. Ова е...

Економија 18.09.20 | 15:00

„Еве колку мисли државата за нас“: Лозарите од Тиквешијата го истураат грозјето на депонија

„Еве го грозјето од Кавадарци каде завршува! Гледајте сите каде оди грозјето од Тиквешијата!“ се слуша во видео снимено од земјоделец од Кавадарци кој на локалната...

Економија 18.09.20 | 14:47

Јованчев: Лозарите се изманипулирани и излажани, милиони килограми грозје скапуваат по нивите

Иако владата предводена од Зоран Заев ветуваше дека целото грозје од Тиквешијата ќе биде откупено најмалку по ланските цени, такво нешто нема со што лозарите се целосно...

Македонија 09.09.20 | 11:08

Проблемите на лозарите остануваат, лагите на Заев во стилот ЌЕ биде подобро не поминуваат

СДСМ и Заев ги манипулираат лозарите. Милиони килограми грозје ќе останат неоткупени. Мерката која Заев ја ветува е само празна флоскула, затоа што ќе се исплаќа по килограм...

Економија 07.09.20 | 16:56

Вранецот ќе се откупува за 15 денари, а Смедеревката за 13 денари

Откупните цени на грозјето оваа година ги усогласивме на состанок со сите винарии и таа ќе биде пониска за два денари, кои дополнително Владата ќе ги интевенира, со што...

Економија 07.09.20 | 15:55

Лозарите најавија блокади и протести поради ниските откупни цени

Лозарите од Тиквешко како најголем лозарски регион во државата, денеска побараа решавање на проблемите околу ниските откупни цени за килограм грозје. Претседателот...

Економија 07.09.20 | 14:15

Власта без слух не само за лозарите туку и за винариите

Во време на пандемија нереално е да се очекува да се задржи истата цена на грозјето, ниту да се очекува откуп на неквалитетно грозје, се вели во соопштението на винаријата...

Економија 06.09.20 | 12:59

Ниските откупни цени ги разгневија лозарите, власта топката ја префрла на винариите, биле непатриоти

Годинава, трудот на лозарите е целосно обезвреднет. Наближува откупот на грозјето, а винариите најавуваат пониски цени за превземање на грозјето, додека вината се многу...