Ознака: гробишта
Црна хроника 01.09.20 | 20:25

Ковчезите најверојатно се од починати лица во странство, донесени за погреб во Македонија

Полициските служби преземаат мерки за откривање и трагаат кој и зошто ги оставил се празните мртовечки ковчези, кои изминатите неколку дена на неколку локации во Гостивар. Ковчезите...

Црна хроника 01.09.20 | 16:59

Ковчезите биле најдени на новите гробишта, полицијата испитува кој ги оставил

Несекојдневната и морничава појава изминатата недела кога на повеќе локации се појавија празни мртовечки ковчези и натаму ја бранува гостиварската јавност. Засега...

Црна хроника 26.08.20 | 14:54

Штипјанец поставил камера на гробот на својот син за да дознае кој го краде цвеќето

Ожалостен штипјанец инсталирал камера на гробот на својот син за да види кој во претходните четири години секојдневно ги краде свежо поставените цвеќиња, објави штипската...

Црна хроника 10.04.20 | 10:30

Оштетени 50-тина споменици на гробиштата „Камник“

Непознат сторител оштетил 50-тина надгробни плочи. Настанот во СВР Скопје бил пријавен вчера наутро, а според пријавеното на ул.„Јужноморавски бригади“, на гробиштата...

Црна хроника 12.02.20 | 10:36

Скопјанка паднала во отворена шахта, со тешки повреди пренесена на Клиники

Скопјанка е тешко повредена откако паднала во отворена шахта оставена на гробиштата Камник. Случајот во СВР Скопје, вчера го пријавил нејзиниот сопруг В.С., според кој...

Калеидоскоп 04.11.19 | 09:09

Отец Горан од МПЦ: Тоа што порано се раздавало на гробишта имало причина – денес нема

Почнуваат зимските слави, а свештениците повторно не потсњтуваат дека гозбите органзирани во име на Бога се далеку од црковните канони и од проповедањето на верата....

Балкан 26.08.19 | 09:31

Новороденче оставено на гробишта

Новороденче е пронајдено оставено измеѓу гробни места на гробиштата во белградската населба Жарково. Бебето итно е пренесено во болница и според првичните информации,...

Црна хроника 01.08.19 | 14:39

Ужас во Шипковица: Мечка двапати ископала гроб, ги јадела остатоците

Вистински хорор на локалните гробишта дочекале жителите на селото Шипковица, на падините на Шара. Деновиве нашле отворени гробови и човечки коски расфрлани низ гробиштата,...

Сервиси 14.06.19 | 23:10

Утре е Духовден, не се оди на гробишта!

Утре се слави Света Педесетница ­ Духовден (Св. Троица) ­ педесет дена по Велигден Празник на Светиот Дух и на основањето на христијанската црква На овој ден се исполнило...

Црна хроника 30.04.19 | 15:55

Оштетени неколку надгробни споменици

Вчераво 11.55 часот во СВР Скопје било пријавено дека на гробиштата во село Брњарци имало оштетени неколку надгробни споменици. Се преземаат мерки за расчистување на...