Ознака: гробишта
Фудбал 21.03.23 | 09:50

Синиша Михајловиќ почива во гробишта стари 20 векови меѓу писатели, уметници, сликари

Гробиштата Верано зафаќаат околу 83 хектари кои  се вечен дом на Синиша Михајловиќ и почивалиште на многу познати италијански личности. Ова почивалиште постои, верувале...

Балкан 25.12.22 | 12:47

Гробарска мафија во Белград: Продаваат и изнајмуваат гробни места за складирање дрога

Во Србија функционира т.н гробарска мафија, пренесува „ Пинк“. На неколку гробишта во Белград се изнајмуваат и продаваат гробни места. Продажба на гробно место на „супер...

Свет 19.10.22 | 09:16

Се урнаа гробишта во Неапол, од карпата висат сандаци

На гробиштата Поџореале во Неапол, дел од теренот повторно се урна, а десетици ковчези останаа да висат на карпите. На почетокот на годината се урна дел од гробиштата,...

Балкан 02.09.22 | 11:04

Убиениот „Шкаљарец“ на Паг ќе биде погребан на „мафијашки гробишта“: Од едната страна почиваат „Шкаљарците“, преку улица „Кавчаните“

Горан Влаовиќ, викан Горо (38), кој на хрватскит остров Паг, на 21 август беше застрелан во задниот дел од главата од страна на Душко Танасковиќ (28) од Крагуевац, ќе биде погребан...

Балкан 14.08.22 | 22:26

Хорор во Чачак: Во шумата до градските гробишта пронајдено изгорено тело на маж

Во шумата до градските гробишта во Чачак пронајдено е изгорено тело на маж. Телото го пронашол човек кој го шетал своето куче, а според неофицијални информации се работи...

Балкан 25.05.22 | 15:05

Мистериозни трупови во Бугарија: Во Софија се појавија седум тела во близина на гробишта

Телата на седум постари лица се пронајдени во шума во близина на гробишта во бугарската престолнина Софија. Како што соопшти локалната полиција, првичната истрага покажува...

Македонија 15.10.21 | 19:32

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

Министерството за одбрана на Бугарија започна инспекција во воените архиви за да утврди дали се чуваат карти, кои покажуваат каде точно се наоѓала теренската болница...

Македонија 15.10.21 | 16:41

МНР ги отфрла тврдењата за наводно оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

Министерството за надворешни работи излезе со реакција во врска со споменикот обележје за загинати 193 бугарски војници во Првата светска војна, во близина на трасата...

Калеидоскоп 31.08.21 | 17:00

Место покојници во тетовска капела се чуваат батаци и сувомеснато

Градската капела во Тетово, која беше изградена пред две години, сè уште не е пуштена во функција, зошто се работи на остранување на техничките пропусти направени при...

Македонија 10.07.21 | 08:10

Зелената агенда на православните гробишта во Тетово

Неколку десетици метри должина денеска претпладне достигна дивата депонија создадена од фрлениот отпад пред православните гробишта во Тетово.  На ова место иако нема...

Здравје 02.07.21 | 14:32

Ако не се вакцинираме, повторно ќе ги полниме гробиштата

Директорката на Клиниката за инфективни болести во Загреб, Алемка Маркотиќ предупреди денеска дека вакцинацијата е добра заштита од коронавирусот, и ако, како што рече,...

Црна хроника 01.06.21 | 14:31

Свекор нападна снаа на гробишта

Одделението за внатрешни работи – Гостивар поднесе кривична пријава против А.М.(61) од с.Врапчиште, гостиварско. Пријавениот на 9 април годинава на гробиштата во с.Врапчиште...

Скопје 07.05.21 | 10:54

Кучињата лаат, луѓето не врват – средете ги гробиштата да запалиме свеќа на најблиските!

Само неколку дена откако „Република“ пишуваше за проблемот кој го имаат граѓаните кои се обидуваат да стигнат до гробиштата на најблиските, а не можат од чопорот на...

Скопје 28.04.21 | 13:10

Граѓаните не можат да дојдат до гробовите од кучиња скитници, прашуваат: За што постои „Лајка“?

Граѓаните кои сакаат да ги посетат вечните почивалишта на најблиските тешко можат да стигнат до гробовите. Причината се големиот број на улични кучиња кои се собираат...

Балкан 21.04.21 | 09:49

Ранет додека бил на помен кај убиениот братучед: Навивач на Партизан застрелан од маскирани напаѓачи

Дваесет и четири годишно момче е рането со огнено оружје, додека присуствувал на помен кај негов убиен братучед. Како што пишуваат српските медиуми, ранетиот е идентификуван...

Сервиси 28.03.21 | 18:08

Улицата што води кон гробиштата „Бутел“ во следните три дена затворена за сообраќај

Поради изведување градежни работи, улицата „Лазо Трповски“ во Општината Бутел ќе биде затворена за сообраќај од утре до среда. Прекин на сообраќајот ќе има на потегот...

Твитови 05.02.21 | 21:21

Вест на денот?

Како воопшто постои оваа вест? Повеќе тука

Калеидоскоп 01.01.21 | 17:19

На тригодишното момче пронајдено на гробишта во Охајо, добрите луѓе му ја вратија насмевка на лицето

На тригодишното момче кое беше пронајдено напуштено на гробиштата со своето куче два дена пред католичкиот Божиќ, заедницата во Охајо, во соработка со полицијата му...

Скопје 25.12.20 | 11:01

Гробиштата Бутел се „дават“ во смет: Еве каде и како почиваат нашите најблиски

На „Фесјбук“ страната „Стари Скопјани“ се објавени фотографии од градските гробишта „Бутел“ на кои може да се види дека тие се преополни со ѓубре. Револтираните...

Црна хроника 01.09.20 | 20:25

Ковчезите најверојатно се од починати лица во странство, донесени за погреб во Македонија

Полициските служби преземаат мерки за откривање и трагаат кој и зошто ги оставил се празните мртовечки ковчези, кои изминатите неколку дена на неколку локации во Гостивар. Ковчезите...