Ознака: гроб
Македонија 02.12.20 | 08:45

Влада: Гроб на починат од Ковид-19 не смее да се отвора една година

На својата седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот...

Македонија 01.12.20 | 18:34

Гробот во кој е закопан умрен од ковид 19 нема да смее да се отвори една година

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот...

Свет 16.10.19 | 10:27

Спасено новороденче кое било закопано живо веднаш по раѓање

Новороденче е спасено, откако живо било закопано во нива во северот на Индија, пренесува „Би-Би-Си“. India newborn girl found alive in shallow grave https://t.co/PlFnjI23Pp — BBC News (World) (@BBCWorld) October 14,...

Македонија 01.10.19 | 18:42

Мило Ѓукановиќ на гробот на Гоце Делчев

Mило Ѓукановиќ, претседателот на Црна Гора, утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Македонија.со предвидена церемонија на полагање венец од на гробот на...

Црна хроника 01.08.19 | 14:39

Ужас во Шипковица: Мечка двапати ископала гроб, ги јадела остатоците

Вистински хорор на локалните гробишта дочекале жителите на селото Шипковица, на падините на Шара. Деновиве нашле отворени гробови и човечки коски расфрлани низ гробиштата,...

Црна хроника 06.03.19 | 17:14

Украдена биста од гроб во Бутел

В.С.Ч.(76) од Скопје вчера во 12:30 часот во СВР Скопје пријавила дека во период од 12.02-01.03.2019 од парцела на гробиштата „Бутел“ во Скопје непознат сторител извршил тешка кражба. Сторителот...

Македонија 01.01.19 | 15:47

Владина дегелација положи цвеќе на гробот на Глигоров на 7-годишнината од неговата смрт

Владина делегација што ја предводеше министерот за здравство Венко Филипче, придружуван од министерот задолжен за подобрување на инвестициската клима за домашните...

Музика 11.12.18 | 08:39

Две години ѝ правеа споменик и го погрешија

Гревота е да кажеме дека не сме навикнати на официјални места да прочитаме сè и сешто, од владините кабинети и канцеларии излегле секакви небулоси, високо неписмени...

Естрада 09.12.18 | 14:31

Есма Реџепова конечно доби достоинствен дом!

По речиси две години од смртта на кралицата на росмаката музика, Есма Реџепова, нејзиното вечно живеалиште, конечно доби надгробен споменик и достоинствено одбележување...