Ознака: Грета Тунберг
Свет 11.10.19 | 09:44

Грета Тунберг најголем фаворит за 100-та Нобелова награда за мир

Грета Тунберг, 16-годишната активистка за климата, според букмејкерите е најголем фаворит за освојување на 100-та Нобелова награда за мир. Ако успее, таа ќе стане најмладиот...

Свет 06.10.19 | 08:20

Путин кон Грета: Објасни им на сиромашните земји зошто да не станат богати како твојата Шведска

Рускиот претседател Владимир Путин на енергетскиот форум во Москва ја критикуваше младата активистка од Шведска Грета Тунберг нарекувајќи ја „лошо информирана тинејџерка...

Калеидоскоп 04.10.19 | 12:48

Љубезен, но недоволно информиран тинејџер: Грета ја промени биографијата според зборовите на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин на Форумот за енергетика во Москва завчера, говорејќи за шведската активистка за заштита од климатските промени, Грета Тунберг,...

Свет 03.10.19 | 12:42

Навистина, како се осмелувате? Приказната за девојчето и за планетата

Грета Тунберг дефинитивно го одбележа минатонеделниот собир во Обединетите нации посветен на климатските промени, кога ги праша светските лидери како се осмелуваат...

Свет 30.09.19 | 12:40

Шварценегер ѝ испрати електромобил на Грета Тунберг

Арнолд Шварценегер и Грета Тунберг имаат барем една заедничка работа – и двајцата говорат и се борат против климатските промени. Но, обајцата поради тоа добија негативни...

Балкан 28.09.19 | 18:18

Драга Грета, на српските деца на Косово им е украдена среќата, не тебе

Италијанскиот хуманитарец Стефано Павези на Фејсбук објави фотографии од српски деца на Косово со порака до 16-годишната шведска активистка Грета Тунберг. Павези, кој...

Свет 24.09.19 | 17:52

Која е Грета Тунберг, зошто така жолчно ги брани своите ставови и зошто ја мразат?

По вчерашниот настап на Самитот за климатски промени во Обединетите нации (ОН) сите разбраа за 16-годишната Грета Тунберг, екоактивистката од Шведска која го помина Атлантскиот...

Свет 24.09.19 | 16:29

Доналд Трамп ја исмеа Грета Тунберг на твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп објави твит по говорот на 16-годишната екоактивистка Грета Тумберг во кој ја исмеа шведската тинејџерка која со страст говореше...

Свет 24.09.19 | 10:28

Јавноста со реакции: „Фокс њуз” ја нарече Тунберг „ментално болно шведско дете“

Американската телевизија „Фокс њуз” ја нарече шведската активистка Грета Тунберг „ментално болно шведско дете“ додека водителка на телевизијата ја спореди со лик...

Свет 24.09.19 | 08:57

„Фокс њуз”: Тунберг е ментално болно шведско дете, лик од хорор филм

Американската телевизија „Фокс њуз” ја нарече шведската активистка Грета Тунберг „ментално болно шведско дете” додека водителка на телевизијата ја спореди со лик...

Свет 23.09.19 | 22:24

„Како се осмелувате?“ги праша младата Грета Тунберг светските лидери на ОН

Грета Тунберг ги прекори светските лидери, при денешното обраќање на климатскиот самит на ОН, обвинувајќи ги дека ја изневериле нејзината генерација, бидејќи не успеале...

Свет 19.09.19 | 12:34

„Знам дека се трудите, но не се трудите доволно силно, извинете!“, им порача Грета Тунберг на американските политичари

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која го почна глобалното движење за климата, им испрати силна порака на американските пратеници и им порача „да се разбудат“. Знам...

Свет 18.03.19 | 14:36

Тинејџерката номинирана за Нобелова награда за мир: Нашата цивилизација е жртвувана за огромни пари

Шведската тинејџерка Грета Тунберг (16), иницијатор и организатор на младинскиот штрајк за климатски промени и номинирана за Нобеловата награда за мир, минатата година...

Свет 15.03.19 | 13:01

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците...