Ознака: Грета Тунберг
Свет 20.02.20 | 12:26

Грета Тумберг со пари од награда основа фондација

Шведската активистка Грета Тунберг ќе ги употреби парите од наградата на Рајт Лајвлихуд организацијата за основање на истоимена фондација. Целта на непрофитната Фондација...

Свет 03.02.20 | 12:49

Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

Двајца пратеници во шведскиот парламент ја номинираа младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг за Нобелова награда за мир за 2020 година, објави...

Свет 21.01.20 | 13:44

Грета Тунберг од Давос порача: Ништо не е сторено за климата

Младата активистка Грета Тунберг денес пред економската и политичката елита во Давос изјави дека „ништо не е сторено во практиката за климата“, дури и по неколкумесечната...

Свет 02.01.20 | 18:33

Пранкерите на Заев собираат донации за тоа кој разговор со Грета да го објават прв

Руските комичари Вован и Лексус открија дека тие стоеле зад разговорите со лажната Грета Тунберг. Еден од овие разговори бил снимен со Зоран Заев, а меѓу жртвите се и...

Култура 18.12.19 | 11:51

Се снима документарен филм за Грета Тунберг

Активистката Грета Тунберг ќе биде протагонистка на новиот документарен филм кој го снима екипа која ја следи уште од првиот ден на протестот и училишниот штрајк во...

Свет 15.12.19 | 21:22

Грета Тунберг фотографирана на подот во воз, од железницата велат дека имала седиште во прва класа

Откако Грета Тунберг, шведската тинејџерка и борец за климатски промени, објави фотографија на која седи на подот во наводно преполн воз со кој си оди дома, се огласија...

Македонија 28.11.19 | 18:46

Зеколи: Кај и да е, Јосип Броз ќе му се јави

По информацијата дека премиерот во заминување Зоран Заев повторно правеше телефонски муабет со лажен соговорник, тој повторно се најде на мета на потсмев. Пранкерите...

Свет 24.11.19 | 13:37

Грета ќе стане водителка на Би-Би-Си

Младата шведска активистка за климата, Грета Тунберг, ќе биде гостин-водител на британското радио Би-Би-Си во текот на божиќните празници. Традиционално, Би-Би-Си во...

Свет 30.10.19 | 15:15

Грета Тунберг одби награда и 75 илјади долари

Младата активистка од Шведска Грета Тунберг (16) ја одби наградата за борба за заштита на животната средба, која ја доделува Нордискиот совет. Весникот „Сандеј Морнинг...

Калеидоскоп 28.10.19 | 11:43

Новооткриен вид бубачка го доби името по активистката Грета Тунберг

Новооткриен вид бубачка го доби името по шведската активистка против климатските промени Грета Тунберг. Бубачката Nelloptodes gretae е долга помалку од еден милиметар и нема...

Калеидоскоп 26.10.19 | 19:46

Нема ни крилја ни очи: Нов инсект го доби името по активистката Грета

Британскиот научник Мајкл Дарби именуваше новооткриен вид инсект по младата шведска активистка за клима Грета Тунберг, пренесува Би-Би-Си. Neloptodes greta е инсект помал од...

Свет 11.10.19 | 09:44

Грета Тунберг најголем фаворит за 100-та Нобелова награда за мир

Грета Тунберг, 16-годишната активистка за климата, според букмејкерите е најголем фаворит за освојување на 100-та Нобелова награда за мир. Ако успее, таа ќе стане најмладиот...

Свет 06.10.19 | 08:20

Путин кон Грета: Објасни им на сиромашните земји зошто да не станат богати како твојата Шведска

Рускиот претседател Владимир Путин на енергетскиот форум во Москва ја критикуваше младата активистка од Шведска Грета Тунберг нарекувајќи ја „лошо информирана тинејџерка...

Калеидоскоп 04.10.19 | 12:48

Љубезен, но недоволно информиран тинејџер: Грета ја промени биографијата според зборовите на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин на Форумот за енергетика во Москва завчера, говорејќи за шведската активистка за заштита од климатските промени, Грета Тунберг,...

Свет 03.10.19 | 12:42

Навистина, како се осмелувате? Приказната за девојчето и за планетата

Грета Тунберг дефинитивно го одбележа минатонеделниот собир во Обединетите нации посветен на климатските промени, кога ги праша светските лидери како се осмелуваат...

Свет 30.09.19 | 12:40

Шварценегер ѝ испрати електромобил на Грета Тунберг

Арнолд Шварценегер и Грета Тунберг имаат барем една заедничка работа – и двајцата говорат и се борат против климатските промени. Но, обајцата поради тоа добија негативни...

Балкан 28.09.19 | 18:18

Драга Грета, на српските деца на Косово им е украдена среќата, не тебе

Италијанскиот хуманитарец Стефано Павези на Фејсбук објави фотографии од српски деца на Косово со порака до 16-годишната шведска активистка Грета Тунберг. Павези, кој...

Свет 24.09.19 | 17:52

Која е Грета Тунберг, зошто така жолчно ги брани своите ставови и зошто ја мразат?

По вчерашниот настап на Самитот за климатски промени во Обединетите нации (ОН) сите разбраа за 16-годишната Грета Тунберг, екоактивистката од Шведска која го помина Атлантскиот...

Свет 24.09.19 | 16:29

Доналд Трамп ја исмеа Грета Тунберг на твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп објави твит по говорот на 16-годишната екоактивистка Грета Тумберг во кој ја исмеа шведската тинејџерка која со страст говореше...

Свет 24.09.19 | 10:28

Јавноста со реакции: „Фокс њуз” ја нарече Тунберг „ментално болно шведско дете“

Американската телевизија „Фокс њуз” ја нарече шведската активистка Грета Тунберг „ментално болно шведско дете“ додека водителка на телевизијата ја спореди со лик...