Ознака: Грета Тумберг
Балкан 20.04.21 | 14:30

Дали ќе му се „јави“ на Заев: Вистинската Грета Тумберг ќе даде вакцини за Ковакс

Активистката Грета Тумберг им порача на светските влади дека мора да направат повеќе за вакцинирање на луѓето и оти има нерамноправна распределба на вакцините меѓу...

Свет 14.01.21 | 13:42

Грета која му се „јави“ на Заев излезе на поштенска марка

Ликот на младата шведска активистка за климата, Грета Тунберг се најде на нова поштенска марка во нејзината родна Шведска. Таа е во продажба од денеска. Тинејџерката...

Свет 25.08.20 | 09:11

Грета се врати на училиште

Шведската активистка за заштита на климата, Грета Тунберг, денеска соопшти  дека се вратила на училиште по едногодишната пауза. Тунберг на Фејсбук напиша дека завршила...

Свет 20.08.20 | 14:57

Меркел се сретна со вистинската Грета

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се сретна со млади активисти, меѓу кои и шведската активистка за животна средина Грета Тунберг, кои од неа побараа посилна...

Македонија 09.07.20 | 15:03

Заев за руските пранкери: Ги препознавме и затоа во разговорот повеќе од времето молчам

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека препознал дека разговара со лажна Грета Тунберг, па затоа во разговорот повеќето од времето молчи и ги остава „пранкерите“ да...

Свет 17.01.20 | 13:39

Грета Тунберг на протест за климатски промени во Швајцарија

Стотици луѓе излегоа на протестот за климатски промени во Лозана, Швајцарија што се организира пред одржувањето на Светскиот економски форум во Давос наредната недела....

Свет 30.12.19 | 12:39

Се јави Грета: Смешни се нападите против мене

Климатската активистка Грета Тунберг денеска изјави дека оние кои ја напаѓаат, вклучувајќи го и американскиот претседател Доналд Трамп се уплашени од младите луѓе...

Свет 15.12.19 | 09:30

Грета Тунберг се извини за изјава со која асоцирала на насилство

Шведската активистска за борба против климатските промени, Грета Тунберг, се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“ бидејќи тој израз...

Свет 11.12.19 | 14:42

„Тајм“ ја прогласи Грета Тунберг за личност на годината

Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи тинејџерска активистка Грета Тунберг (16) за личност на годината. Младата Швеѓанка се истакна со својата борба за заштита на...