Ознака: гранични премини
Сервиси 04.08.20 | 14:30

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени до 15 август

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.  МВР ги известува граѓаните дека...

Македонија 26.06.20 | 09:09

Се стравува дека ќе донесат голем број заболени: Од денеска слободно може да се влезе во Македонија

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што македонските државјани и странците ќе можат непречено да се движат без обврска за ПЦР-тест и...

Македонија 16.06.20 | 17:01

Македонија од утре ги отвора границите

Владата донесе одлука од утре, 17 јуни, да се отворат сите гранични премини во земјата со примена на мерките што се активни, при што за влез во Македонија е задолжително...

Балкан 23.04.20 | 10:18

Отворени три гранични премини помеѓу Унгарија и Србија

Граѓаните на Унгарија и Србија од денеска ќе можат да ја минат границата ако работат во соседната земја или обработуваат земјиште од другата страна на границата, изјави...

Економија 08.04.20 | 19:58

Непречен увоз на граничните премини во вонредна состојба

Од 15-ти март па сè до денес, Државниот инспекторат за земјоделство изврши 4.100 фитосанитарни прегледи, при што овозможи и во вонредна состојба извозот и увозот на земјоделски...

Македонија 17.03.20 | 13:06

Чулев: Имаме најава дека во државата ќе влезат над 200 лица со автобуси и приватни возила

Во вој момент имаме најава за влез во државата на над 200 лица со автобуси и приватни возила кои биле заглавени по различни основи на различни гранични премини. Граничните...

Црна хроника 27.09.19 | 13:32

Млад Грк уапсен вчера на Табановце, возел Јагуар со „фалц“ сериски број

Вчера претпладне на Граничен премин „Табановце“ од слобода бил лишен П.С. (23) од Грција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување“...

Сервиси 08.09.19 | 09:10

За влез и излез од Македонија се чека до половина час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања од 30 минути за влез и излез од државата,...

Сервиси 19.08.19 | 09:24

Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и...

Сервиси 13.08.19 | 09:05

На Богородица се чека околу половина час

Сообраќајот низ државата е интензивиран, а на граничниот премин Богородица се чека 15 до 30 минути. Како што информира АМСМ, на останатите гранични премини, од македонска...

Сервиси 12.08.19 | 09:02

Половина час чекање на Табановце и Богородица

Сообраќајот низ државата е интензивиран, а на граничните премини Богородица и Табановце се чека 15 до 30 минути. Како што информира АМСМ, на останатите гранични премини,...

Балкан 08.08.19 | 17:51

Брнабиќ: Наскоро интегрирани гранични премини на Србија со Македонија, Албанија и БиХ

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска најави дека наскоро ќе биде отворен интегрираниот граничен премин со Северна Македонија, а вакви премини наскоро ќе бидат воспоставени...

Сервиси 08.08.19 | 13:11

Годишните одмори во полн ек: На дел од граничните премини се чека и до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини Богородица, Табановце...

Сервиси 05.08.19 | 18:54

Од 15 до 30 минути чекање на Табановце, Богородица и Дојран

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози и со зголемен интензитет надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини Табановце, Богородица...

Сервиси 21.07.19 | 09:37

Повторно хаос и турканици: За излез од државава се чека од 30 до 45 минити

На граничниот премин Богородица утрово има зголемена фреквенција на возила. На останатите граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез...

Патувања 27.06.19 | 10:25

Што смеете, а што не да понесете на одмор во Грција, Хрватска, Црна Гора…

Грција Според законите и регулативите на Европската Унија при влез во некоја од земјите-членки забрането е да се внесуваат месо и млечни производи. Иако Грција долго...

Сервиси 23.06.19 | 09:29

Сезоната на одмори на големо почна: Гужви на граничните премини

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини. На граничните премини од македонска...

Балкан 15.05.19 | 07:48

Грчкиот Парламент ќе гласа за ратификација на договорите за граничните премини со Македонија

На пленарна седница закажана за 16 часот по локално време, грчкиот Парламент ќе гласа за ратификација на двата договори потпишани во март и април во Скопје за отворање...

Балкан 14.05.19 | 12:53

Грчките пратеници на комисија дадоа зелено светло за отворање нови гранични премини кон нашата земја

Комисијата за национална безбедност и надворешни прашања на денешната седница во грчкиот Парламент ги прифати нацрт законите доставени од Министерството за надворешни...

Балкан 14.05.19 | 10:45

Грчкиот Парламент расправа за новите гранични премини кон Македонија

Со обраќања на известувачите од СИРИЗА и Нова демократија, Јоргос Ѕиманис и Јоргос Кумуцакос започна седницата на Комисијата за национална безбедност и надворешни...