Ознака: гранати
Свет 23.04.22 | 14:56

Канада испорачува во Украина убоити долгометни гранати и хаубици

Канада ја интензивира испораката на оружје и воена техника за Украина. Заедно со хаубиците М777, канадската армија испорачува и непознато количество гранати „М982 Екскалибур“...

Црна хроника 18.02.22 | 13:01

Пронајдени четири гранати во Охридското Езеро

Четири гранати се пронајдени во Охридското Езеро кај Пештани. Случајот бил пријавен на 15 февруари 2022 година во СВР Охрид. Од увидот извршен од стручен тим од Дирекцијата...

Црна хроника 14.10.21 | 12:31

Пронајдени гранати на трибините на Градскиот стадион „Тумбе Кафе”

Вчера во СВР Битола било пријавено дека на трибина на Градскиот стадион „Тумбе Кафе” во Битола биле пронајдени артилериски гранати. Гранатите биле безбедно подигнати...

Фудбал 14.10.21 | 12:06

Локалната власт во Битола може не го направи стадионот „Тумбе кафе“ ама најде гранати

Во СВР Битола вчера било пријавено дека на трибина на градскиот стадион „Тумбе кафе“ во Битола биле пронајдени артилериски гранати. Гранатите биле безбедно подигнати...

Црна хроника 29.10.20 | 10:54

459 гранати пронајдени во близина на стадионот во Битола

Работниците кои работат на изведбата на градежните работи во близина на стадионот „Тумбе кафе“ во Бтиола, во текот на вчерашниот ден пронашле 459 гранати од Првата...

Црна хроника 28.10.20 | 15:36

Стадионот под Тумбе Кафе лежел на гранати од Прва светска војна

При ископ во изведување на градежни работи, вчера кај стадионот под Тумбе кафе во Битола,  откриен е огромен арсенал на артилериски гранати со калибар од 75мм, останати...

Црна хроника 27.10.20 | 11:30

Гранати пронајдени под „Тумбе кафе“ во Битола

Во Битола вчера биле пронајдени стари артилериски гранати калибар 75 мм од Првата светска војна. На 26.10.2020 во 10.50 часот било пријавено дека во Битола, при вршење на ископ...

Црна хроника 20.08.20 | 20:09

Голема акција на полицијата: Гранати и муниција се најдени во струшко

Гранати и муниција се пронајдени во близина на струшкото село Калишта. На нива меѓу селата Франгово и Калишта, полицијата денеска пронашла муниција, гранати и рачни...

Црна хроника 27.07.20 | 12:27

Неексплодирани гранати најдени во Прилеп

Прилепчанец вчера во СВР Битола пријавил дека во овоштарник на улица „Димче Антулевски“ забележал неексплодирани гранати. Во СВР Битола вчера, Д.Р.(35) од Прилеп пријавил...

Црна хроника 14.03.20 | 17:07

Во крушевско село на нива „никнуваат“ гранати

На 13.03.2020 во 16.20 часот СВР Битола, Г.К. од с.Бучин, крушевско, пријавил дека при копање во двор од сопствената куќа, пронашол стара граната кал.25 мм, која потекнувала од Првата...

Црна хроника 17.04.19 | 15:44

Две гранати од Прва Светска војна пронајдени вчера во село Могила

Вчера претпладне во СВР Битола, З.П. од село Могила пријавил дека при ископ на темели за куќа во с. Могила биле пронајдени две гранати калибар 60мм и калибар 75мм од Првата...

Црна хроника 24.03.19 | 18:01

Неексплодирани артилериски гранати пронајдени во Битолско

Вчера во 08.35 часот во СВР-Битола, Л.А. од село Лажел пријавил дека во дворот од неговата куќа пронашол една стара неексплодирана артилериска граната калибар 75мм од Првата...