Ознака: граѓани
Скопје 14.04.20 | 11:52

Граѓаните лути: Додека Скопје е затворено со полициски час, кој ни ја уништи Чаршијата?

Револтот кај граѓаните беше разбуден од фотографиите кои вчера осамнаа на социјалните мрежи од раскопана Стара скопска чаршија. Ова место кое е срцето на градот, симбол...

Македонија 04.04.20 | 14:03

МНР: Досега вратени 2.207 наши државјани од странство

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава заклучно со 4 април, покажуваат податоците на Министерството за надворешни работи кое го организира враќањето...

Македонија 28.03.20 | 15:58

За денес и утре организирани чартер летови за враќање на македонски државјани во земјава

Министерството за надворешни работи информираше дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство на Република Македонија, за...

Економија 25.03.20 | 11:01

Распишани повици за чартер летови за враќање македонски граѓани од Малта и Хрватска

Владата денеска објави јавни повици за организирање авионски превоз за македонски граѓани со моментален престој во странство за враќање во земјава од Малта и од Хрватска....

Економија 23.03.20 | 17:36

Граѓаните кои ќе бидат вратени со чартер летови ќе треба да си ги платат авиобилетите

Министерството за надворешни работи информира дека граѓаните кои ќе бидат вратени во земјава со чартер летови организирани од државата, ќе добијат обврска за плаќање...

Македонија 22.03.20 | 12:50

Димитров: Седум граѓани се согласија да бидат во задолжителен карантин и денес се вратија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ја информираше јавноста дека денеска на на Меѓународниот аеродром Скопје слета полски хуманитарен чартер лет за да...

Економија 21.03.20 | 13:18

Граѓани се жалат дека во некои продавници вработените не носат заштитни маски и ракавици

До Одделението за заштита на потрошувачите при Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) последните три дена се поднесени девет претставки чии наводи се однесуваат на...

Економија 21.03.20 | 12:53

Онлајн петиција за ефтина струја, додека трае вонредната состојба

Поддршка од нешто повеќе од 18.000 потписи досега добила онлајн петицијата за воведување на ефтина струја во периодот додека трае вонредната состојба. Иницијаторите на...

Балкан 20.03.20 | 09:04

Албанската Влада со 370 милиони американски долари ќе му помага на здравството, бизнисот и лицата во социјален ризик

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа го претстави планот на Владата од седум точки за потребите за финансирање на оние кои се директно погодени во нивната економија поради...

Македонија 16.03.20 | 09:13

Спасовски: Граѓаните заглавени во меѓуграничните зони тргнаа кон земјава

Оливер Спасовски информира дека сите наши државјани кои беа оставени во меѓуграничната зона меѓу Хрватска и Србија и меѓу Унгарија и Србија се тргнати со конвој кон...

Македонија 15.03.20 | 10:39

Важна информација од МНР за македонските граѓани заглавени на граничните премини и аеродромите

Министерството за надворешни работи преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Македонија кои, поради новонастанатата ситуација со корона...

Економија 12.03.20 | 16:22

Граѓаните панично да не купуваат прехранбени производи, апелираат компаниите

Граѓаните во целост да ги почитуваат превентивните мерки за заштита од корона вирусот и да не подлегнуваат на панично купување прехранбени производи, порачува Здружението...

Калеидоскоп 11.03.20 | 18:41

Автобуси се дезинфецираат во присуство на патници?!

На социјалните мрежи кружи фотографија како се дезинфецираат автобусите, но во присуство на патници. Луѓето револтирани од глетката ја снимија оваа несокјдевна случка,...

Македонија 25.02.20 | 18:56

Повеќе од 20.000 граѓани маршираат по улиците за правда

Над 20.000 граѓани вечерва му пратија масовна порака на Заев дека тој е виновен за состојбата и неправдите кои ги живее македонскиот народ. Тие порачаа дека им е доста од...

Економија 19.02.20 | 12:38

АЕК: Ќе се блокираат повиците од странски неидентификувани броеви, граѓаните да не одговараат

Телекомуникациските оператори ќе ги блокираат броевите од кои што кон  домашни корисници од претпладнето има голем број неидентификувани повици од странство и во...

Македонија 18.02.20 | 10:06

Шкријељ: На лицата без лични документи законски им обезбедуваме права како на сите други граѓани, ќе добијат прв извод

Го решаваме долгогодишниот проблем на лицата без лични документи. Со Законот за неевидентирани лица во матична книга на родени, што го усвои Собранието, обезбедена...

Македонија 17.02.20 | 19:13

Скопје не излезе на протест, не верува во Заев

Tотално фијаско доживеа денеска маршот на СДСМ, Заев и власта не успеаја и покрај сите притисоци и уцени. Низ улиците на Скопје можеше да се види слаба посетеност. Ова...

Економија 09.02.20 | 15:28

Мицкоски: Предложените мерки наидуваат на одобрување од страна на стопанствениците

Денес продолжуваме со работа и посета на Кавадарци каде остварив средба со Регионалната стопанска комора на Кавадарци. Ова беше и добра прилика да го промовираме пакетот...

Македонија 05.02.20 | 15:14

Заев: Нема да дозволиме некој да профитира врз здравјето на нашите сограѓани

По вчерашната конференција на Град Скопје кои информираа дека во Дрисла се горел медицински отпад кој не бил соодветно третиран и многубројните реакции на фејсбук...

Македонија 01.02.20 | 19:20

Мисајловски: Граѓаните знаат дека политиките на СДСМ се против уставни и штетни

Ние во принцип сме ги кажале секогаш нашите ставови и нашите ставови се познати и ние не може да секој ден да менуваме принципи. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ и тоа што ќе го каже во...