Ознака: градска куќа
Скопје 27.10.21 | 17:31

Никој не знае каде е: Шилегов потроши 420.000 евра за телефонска централа која не е инсталирана во Градската куќа

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов потрошил 420.000 евра за набавка на мрежна инфраструктура и ИП телефонија за потребите на Градската куќа на ул. „Лазар Личеноски“...

Скопје 09.10.21 | 09:30

ВМРО ДПМНЕ: Огласот за купување на Градска куќа од 11 милиони евра во ек на избори, е потенцијална опасност од поткуп и корупција

Огласот за градска куќа е последниот грабеж на Шилегов, знае дека губи, и прави се за да доограби што може, сметаат од ВМРО ДПМНЕ. Огласот за купување на градска куќа од...

Скопје 05.10.21 | 14:04

Николоски: Во тек на кампања не смее да има распишување на тендер како што тоа го прави Шилегов за градската куќа

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) мора веднаш да постапи, затоа што со распишување тендер за градска куќа од страна на Град Скопје, под раководство...

Скопје 04.10.21 | 11:23

Откако својата ја продаде, Град Скопје купува градска куќа: Еден од условите да чини до 11 милиони евра

Град Скопје објави оглас за купување градска куќа. Според условите наведени во огласот, новиот објект во кој ќе бидат сместени градоначалникот на Град Скопје и градската...

Скопје 08.06.21 | 10:22

Измама тешка 12.7 милиони евра: Парите од продажбата на Градската куќа – ги НЕМА!

Парите од продажбата на градската куќа не се на сметката на Град Скопје, велат извори на ВМРО-ДПМНЕ. Опозициската партија се сомнева дека градскиот татко Петре Шилегов...

Скопје 06.11.19 | 16:42

Коце Трајановски: Градската куќа не требаше да се продава, тоа е голема грешка

Поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски одржа прес конференција на која изнесе факти во врска со продажбата на Градската куќа. „ 1.Градската куќа не ги...

Скопје 05.11.19 | 12:06

Градската куќа продадена на ЕВН

Градската куќа на кејот на реката Вардар, која беше ставена на продажба преку јавна аукција, беше продадена за почетната цена од 12,7 милиони евра. Новиот сопственик е...

Скопје 29.09.19 | 12:56

Попова: Дали Шилегов има направено бонбона бизнис со компанија од странство за градска куќа?

Проблемот не е тоа што градската куќа е фрлена на страна, туку тоа што постои сомнеж дека Шилегов е фрлен на провизии и криминали – изјави денеска Ирена Попова, од...

Скопје 28.09.19 | 14:07

Крими Шилегов знае кој ќе ја купи Градска куќа – да каже за колкави провизии се работи

Зад скандалот со продажбата на градската куќа од страна на Шилегов стои сомнеж за криминал, криминални интереси и провизии.Неговите тврдења со кој тој ја штити криминалната...

Скопје 27.09.19 | 17:08

Шилегов ќе го почасти купувачот на Градската куќа со гратис земјиште и нула комуналии

Советничата oд ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје, Ирена Попова, вели дека зад продажбата на новата градска куќа од страна на Петре Шилегов се крие основан сомнеж за...

Скопје 27.09.19 | 15:18

Шилегов не кажува каде ќе се сели администрацијата по продажбата на градската куќа

Градоначалникот Петре Шилегов одговарајќи на новинарско прашање дали ги прашал скопјани за намерата да го продава објектот и дека тој не е негов личен имот рече дека...

Скопје 26.09.19 | 15:37

Советниците во Град Скопје изгласаа Градска куќа да се продаде

На денешната 41 седница на Советот на Град Скопје, по предлог на градоначалникот Петре Шилегов се стави на гласање и се изгласа одлуката за продажба на барокната Градска...

Скопје 26.09.19 | 14:04

Советниците од опозицијата во Град Скопје ја напуштиле седницата на која Шилегов ќе ја продава Градска куќа

Сите советници од опозицијата кои се членови со Советот во Град Скопје денеска ја напуштиле седницата на која што градоначалникот Петре Шилегов вонредно, на дневен...

Скопје 26.09.19 | 13:44

За Шилегов беа измислици на ВМРО ДПМНЕ, а сега ќе ја продава Градска куќа за 12,7 милиони евра

Град Скопје ќе ја продава барокната Градска куќа на јавна аукција. Почетната цена е 12,7 милиони евра. Почетната цена на јавното наддавање е сумата за која беше изградена...

Скопје 18.09.19 | 11:27

Шилегов ќе ја трампа новата градска куќа со постара зграда

Крадоначалникот Петре Шилегов пред нова бонбона бизнис типична за власта, реагира советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје. Сомнежите се дека Градот Скопје...