Ознака: градоначалник охрид
Македонија 06.05.19 | 09:51

Официјални резултати: Константин Георгиевски нов градоначалник на Охрид

Константин Георгиески, кандидатот на СДСМ и официјално ќе биде новиот градоначалник на Охрид, потврдуваат официјалните резултати објавени од Државната изборна комисија. Податоците...

Македонија 05.05.19 | 14:20

На локалните избори до 13 часот во Охрид гласале 11.450 избирачи, во Ново Село 2.743

На изборите за градоначалник обработени се 99,08 отсто од податоците од избирачките места. Во Ново Село до 13 часот гласале 2743 гласачи или 24,14 проценти од запишаните. Во...

Македонија 21.04.19 | 11:19

Се гласа за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, ова е излезноста до 10 часот

Заедно со претседателските избори денеска се одржуваат и предвремени локални избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар. Според заклучениот избирачки список...

Македонија 18.04.19 | 22:22

Милошевски: Без стратегија за туризам, во Охрид не може да има развој

Kандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ Митре Милошевски на телевизиска дебата на МРТВ истакна дека не може да се направи чудо, но мора да се донесе стратегија, нема...

Македонија 06.04.19 | 09:57

Милошевски: Нема да има реваншизам со моето доаѓање на власт

Го давам мојот збор дека со моето доаѓање во општината нема да има никаков реваншизам, нема да има никаква навреда или повреда на вработени кои на било кој начин биле...

Македонија 02.04.19 | 15:09

Мицкоски и Милошески се сретнаа со туристичките работници од Охрид

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и кандидатот на коалицијата предводена од партијата за градоначалник на Охрид Митре Милошевски денеска...

Македонија 02.04.19 | 12:04

Милошевски: Проектите за Охрид ќе се реализираат врз принципите на чесност, посветеност и одговорност

За мене политиката е одговорност и натпревар на идеи каде проектите ќе бидат остварени потпирајќи се на принципите на чесност, посветеност и одговорност. Охрид може...

Црна хроника 16.12.18 | 10:20

Заев се прости од починатиот пријател

Премиерот Зоран Заев вчера со голема тага се прости од својот соработник, колега и пријател, градоначалникот на Охрид кој почина. – Загубивме колега, другар, пријател,...

Македонија 15.12.18 | 15:09

Заев: Загубивме колега, пријател и голем професионалец посветен на својата визија за Охрид

Премиерот Зоран Заев упати телеграма со сочувство за смртта на градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски, до неговото семејство, најблиските и пријателите. Во...

Македонија 15.12.18 | 12:21

Ненадејно почина градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски

Утрово на 48 годишна возраст почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Тој немал никакви здравствени проблеми, а неофицијално причината е инфаркт. Според...