Ознака: градоначалници
Скопје 15.10.19 | 18:31

Уставен го бутна профитерскиот ДУП на Аеродром, дали следен е Хром?

Група на граѓани набрзо ќе достави иницијатива до Уставниот суд за испитување на уставоста на спорниот профитерски ДУП во Хром, најавуваат загрижените жители на оваа...

Македонија 13.10.19 | 15:21

Мицкоски: Две години градоначалници на СДСМ, две години измами

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил сподели видео со кое алудира на двегодишното неработење и измами од страна на градоначалниците...

Македонија 20.08.19 | 21:01

Администрацијата се дуе како балон, тоа е невозможно да се издржи

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски вели дека на општините им е неопходно целосно реорганизирање. Градоначалниците да влезат со тимови кои ќе имаат мандат...

Македонија 13.08.19 | 18:06

Заев: Разговарав со Беџети како координатор на правниот тим на ДУИ

Зоран Заев, претседателот на Владата денеска на фејсбук објасни дека тој разговарал со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми...

Скопје 08.05.19 | 12:54

Метлата на Заев ќе фати двајца скопски градоначалници?

По најавата за „метла“ на функционри кои не му служат доволно добро на народот, во редовите на владејачката партија таа најверојатно ќе „заигра“ и меѓу градоначалниците...

Македонија 21.04.19 | 09:18

Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници

Заедно со претседателските избори денеска се одржуваат и предвремени локални избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар. Според заклучениот избирачки список...

Македонија 27.03.19 | 17:51

Градоначалниците на Бутел и Ресен и уште 16 лица со повеќе функции- Антикорупциска отвори постапки

Двајца градоначалници од владејачката СДСМ со двојни функции. Првиот човек на Бутел Велимир Смилевски е и член на Управниот одбор на Градски трговски центар АД. Член...

Македонија 25.03.19 | 15:07

Утврден редоследот на кандидатите за градоначалник на Охрид, Ново Село и Дебар

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под кои ќе се...

Македонија 15.03.19 | 13:41

Шест градоначалници ќе добијат прекршочни пријави – не пријавиле имотна состојба

Шест градоначалници немаат доставено Анкетен лист за имотната состојба и изјава за интерес, изјави денеска претседателката на Државната комисија за спречување на...

Македонија 12.03.19 | 14:46

ВМРО-ДПМНЕ избра кандидати за градоначалници на претстојните избори

Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера избра кандидати за градоначалници на претстојните избори за Охрид и Ново Село. Во делот на Охрид кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...

Фудбал 16.12.18 | 13:33

Градоначалници против министри: Ќе си ги измерат силите во турнир за мал фудбал

Во спортскиот центар „Јане Сандански” денеска ќе се одржи ревијален турнир во мал фудбал меѓу локалната и централната власт. Во екипата на локалната власт се пријавени...