Ознака: градоначалници
Македонија 24.11.22 | 11:25

„Да.“ е исцрпниот одговор на премиерот на пратеничко прашање за најдобрите општини

„Да.“ Ова е одговорот кој премиерот Димитар Ковачевски на писмено му го даде на пратеникот Антонио Милошоски, за прашањето дали е информиран кои македонски општини...

Македонија 23.11.22 | 21:40

Стојкоски даде отчет пред ѓорчепетровци: Исчистени депонии, асфалтирани улици, намалени трошоци…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски присуствуваше на отчетот за сработеното во првата година од мандатот на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар...

Македонија 09.11.22 | 09:24

Градоначалниците од СДСМ немаат отчет затоа што ништо не сработиле

Градоначалниците на СДС немаат отчет затоа што ништо не сработиле, немаат инвестиции, немаат проекти.Градоначалниците на Струмица, Валандово, Дојран, Пробиштип, Делчево,...

Македонија 08.11.22 | 08:44

Градоначалниците во Струмица, Валандово, Дојран, Делчево, Берово, Пробиштип.. не слушнале за отчет

Градоначалниците на СДС немаат отчет затоа што немаат ништо сработено, затоа ги чека уште поубедлив пораз на парламентарни.Над 120 милиони евра се инвестирани во проекти...

Македонија 06.11.22 | 18:19

Мицкоски: И покрај опструкциите од страна на власта, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ реализираа голем број на проекти за граѓаните изминатите 365 дена

Нормално е дека секогаш може подобро, но имајќи ги ви предвид околностите и ресурсите со кои располагаа градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, имајќи во предвид во која ситуација...

Македонија 06.11.22 | 17:59

Инвестиции во инфраструктурата се на прво место кај градоначалниците во Југоистокот на Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, а транспарентноста начин на работа

Ацо Ристов, градоначалникот на општина Радовиш од трибината „Промени што носат иднина во југоисточниот регион“ организирана од страна на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека...

Македонија 06.11.22 | 15:53

Нова патна инфраструктура и решавање на децениски проблем е во фокусот на градоначалниците од Вардарскиот регион

На денешната трибина „Промени што носат иднина во вардарскиот регион“ на отчетот за сработеното на политичкиот саем, „Саем на промени што носат иднина”, градоначалникот...

Македонија 06.11.22 | 15:43

Се градат улици, канализации, се инвестира во спортот и во културата во сите општини од Пелагонискиот регион

Во лоши политички услови, економски и енергетски кризи Општина Прилеп видно напредува и отскокнува од досегашните години и се промени во сите сфери на општественото...

Македонија 05.11.22 | 18:14

Шамбевски: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ имаат слух за младинските проблеми и за потребите на младите на локално ниво

Унијата на млади сили партиципираше преку своите членови со давање на идеи во самото пишување на програмата, со предложување на некои проекти на градоначалниците, кои...

Македонија 05.11.22 | 16:19

80 проценти повеќе капитални инвестиции има во општините каде градоначалниците се од ВМРО-ДПМНЕ, во споредба со општините каде градоначалниците се од СДС

Гордана Димитриеска Кочоска, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина „Локален економски развој“ која се одржува на политичкиот саем „Саем на промени што...

Скопје 05.11.22 | 14:15

Отчет на градоначалниците од Скопскиот регион: Се градат градинки, се реконструираат училишта, се инвестира во нова водоводна и канализациона мрежа, и покрај опструкциите од власта, промените се случуваат

Камо да имавме готови проекти од нашите претходници. Почнавме да инвестираме во конкретни капитални инвестиции, но и подготвуваме  огромен број на проекти кои веќе...

Македонија 11.10.22 | 10:02

Градоначалниците на скопските општини со честитки за 11 Октомври

За денешниот голем празник, честитка до граѓаните упатија и неколку градоначалници на скопски општини. Александар Стојкоски, градоначалникот на Општина Ѓорче Петров,...

Македонија 22.09.22 | 10:51

Поднесено барање: Зимскиот распуст да трае два месеци, а летниот само еден месец поради скапата струја

Градоначалниците од Полошкиот регион побараа од Министерството за образование и наука да има поголем распуст или онлајн настава за учениците со цел училиштата да немаат...

Скопје 31.08.22 | 17:35

Градоначалниците заеднички побарале од Град Скопје долгорочно решение за проблемот со паднати дрвја при секое посилно невреме

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска одржа координативен состанок со градоначалниците на сите скопски општини и директорите на градските јавни...

Македонија 31.08.22 | 14:07

Ниту еден преставник на владата не кренал телефон да помогне во справување со невремето, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ им ги чистат приодите до државните објекти

Досега ниту еден преставник на владата, ниту еден министер, ниту државен секретар или раководител се нема јавено на било кој скопски градоначалник да помогне во справување...

Македонија 23.08.22 | 15:18

Дука им го честиташе изборот на Куртовски и Ибраим и најави продолжување на одличната соработка

Дебарскиот градоначалник Хекуран Дука, им го честиташе изборот за градоначалници Медат Куртовски, на општина Маврово и Ростуше и Аријан Ибраим, на општина Центар Жупа. Од...

Македонија 29.06.22 | 14:27

Градоначалниците од редовите на ВМРО ДПМНЕ формираа координативно тело за справување со шумските пожари

Градоначалниците од Источниот, Југоисточниот и Вардарскиот регион, кои се од редовите на ВМРО ДПМНЕ денеска во Штип формираа координативно тело за полесно и побрзо...

Скопје 02.06.22 | 13:26

Европски примери за почист Аеродром: Муцунски на средба со Градоначалници на две општини во Шпанија

Градоначалникот Тимчо Муцунски денеска во просториите на Општина Аеродром ги пречека градоначалниците на две општини во Валенсија, Шпанија – Винсент Зарагоза Алберола,...

Скопје 02.06.22 | 09:46

Граѓаните заслужуваат да живеат во модерни општини

Како до модерна општина? Кои се светските искуства применливи дома? На овие теми се дебатираше на Меѓународниот Форум на градоначалници што се одржа на Универзитетот...

Македонија 08.05.22 | 12:46

Градоначалниците од СДСМ немаа проекти, не ги довршија ниту проектите започнати од ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалниците од СДСМ немаа проекти, не ги довршија ниту проектите започнати од ВМРО-ДПМНЕ. Реконструкцијата на стадионот во Битола е проект кој беше почнат од ВМРО-ДПМНЕ,...