Ознака: градиште
Калеидоскоп 18.06.22 | 12:36

Марко Пејчиновски го започна вториот подвиг, денеска плива од Радожда до Градиште

Охридската пливачка гордост, хуманист и спортски херој, Марко Пејчиновски, кој ова лето пред себе постави цел 10 пати на разни далечени да го преплива Охридското Езеро,...

Калеидоскоп 12.08.21 | 13:38

Комбе заглави во вода на Градиште

Комбе заглави во водите на Охридското Езеро, а силните бранови оневозможуваат поголема група на граѓани лесно да го извлечат надвор. Според коментарите на социјалните...

Твитови 10.07.21 | 08:02

Градиште синоќа


Црна хроника 27.06.21 | 17:42

Хаос во Градиште, по маж фрлале со чаши, маси и столици

Вчера во СВР Охрид било пријавено дека попладнето околу 18 часот во угостителски објект на плажа во Градиште, С.К.(23) и С.К.(21) двајцата од Охрид физички го нападнале В.С.(27)...

Македонија 21.05.21 | 18:32

Ќе се отстрануваат времените објекти во кампот „Градиште“

Општина Охрид донесе решение за отстранување на времените објекти, во автокампот „Градиште“ откако беше извршен вонреден инспекциски надзор на 15 автокамп приколки...

Црна хроника 30.09.20 | 17:39

За журката во Градиште ќе им се суди на тројца скопјани и фирма од Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.И.(33), Г.Ј.(34), С.Ј.(34), сите од Скопје и против фирма од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување...

Црна хроника 15.08.20 | 13:59

Приведен скопјанец кој чувал марихуана во приколка во Градиште

При претрес на приколка во автокампот „Градиште“ во Охрид, во сопственост на 26 годишен скопјанец, полицијата пронашла марихуана, а сопственикот го привела. Како што...

Македонија 09.08.20 | 20:23

Потврдени првите ковид-случаи од журките во Охрид

Тројца позитивни на ковид-19 коишто биле на забавите во Охрид за продолжениот илинденски викенд, јавува „Канал 5“ повикувајќи се на болнички извори. Заразените се со...

Патувања 04.08.20 | 10:26

На „Градиште“ се наплаќа мостарина 200 денари

Еден од најпознатите македонски бодибилдери, Тоше Зафиров на својот Фејсбук профил тврди дека за да се помине мостот кај Градиште, кој води до некоја од плажите треба...

Црна хроника 03.08.20 | 13:13

Кривични пријави за журките во Градиште

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и 3, пренесува  „Слободен печат“. Луда журка на плажа, дали е ова „македонскиот Вухан“? Во...

Патувања 03.08.20 | 10:35

Инспекции тргнаа од Градиште кон Охрид да проверат дали се почитуваат протоколите

Илјадниците гости кои ги исполнија сместувачките капацитети и плажите на охридското крајбрежје деновиве, охрабрија многу поединци да постават урбана опрема без дозвола...

Здравје 03.08.20 | 08:18

Луда журка на плажа, дали е ова „македонскиот Вухан“?

Видео кое е објавено на социјалните мрежи со коментар Охрид „македонски Вухан“ покажува дека на плажа во главниот туристички центар во Македонија, луѓето се забавуваат,...

Патувања 01.08.20 | 21:21

За плажата во Градиште не важат мерките

Ова се видео снимки кои се вртат на социјалните мрежи за непочитувањето на превентивните мерки во време на ковид-19. На нив може да се види преполната плажа во Градиште,...

Патувања 01.08.20 | 19:59

Во Градиште врие како во кошница, а во Охрид и Струга има 279 активни случаи

Охрид е преполн со туристи, посебно сега, за Илинден, кога има продолжен викенд. На социјалните мрежи постојано се објавуваат фотографии од плажите. Фотографиите направени...

Црна хроника 13.07.20 | 16:15

Притвор за насилникот кој со нож и палка натепал три лица во Градиште

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка и поднесе предлог за определување на мерката притвор за 32-годишниот скопјанец, кој на 10 јули 2020 година во автокампотот...

Македонија 18.05.20 | 15:27

Градоначалникот на Охрид тврди дека отстранува нелегален ѕид во Градиште

Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. Тој...

Патувања 03.08.19 | 14:51

До вчера 100, од денес 150 денари паркинг во Градиште

Гостите кои до вчера плаќале една цена, денеска се видно изненадени што на Градиште мораа да платат поскап паркинг. Ако до вчера плаќале по 100 денари, денеска за истиот...