Ознака: градежништво
Македонија 29.06.22 | 15:53

Урбанизмот и градежништвото најподложни на корупција

Урбанизмот и градежништвото се најподложни на корупција, правосудството не постапува доволно, а граѓаните сметаат дека корупцијата е поголем проблем, дури и од проблемот...

Економија 04.06.22 | 09:59

Неизвесност за градежниот сектор од поскапените материјали, се бара скалеста промена на договорните цени

Креирање можност во договорите на градежните проекти за скалесто менување на цените согласно инфлаторните движења, според градежните здруженија и комори е излез од...

Економија 04.05.21 | 08:46

Азески: Апсурд е градежници кои граделе на три континенти да не можат да градат во сопствената држава

Претседателот на Стопанската комора на Македонија проговори за апсурдите, во минатото, а особено денес, кои негативно се одразуваат на бизнисот но и економијата во...

Економија 22.03.21 | 12:15

Измените на Законот за градежни производи го помина првиот филтер во Комисијата за економски прашања

Собраниската Комисија за економски прашања денеска го прифати во прво читање Предлогот за измени на Законот за градежни производи. Со предложеното решение, како што...

Економија 02.09.20 | 10:29

Во вториот квартал слободни 6866 места

Во второто тримесечjе од годинава стапката на слободни работни места изнесувала 1,36 отсто, односно имало 6866 слободни работни места, покажуваат податоците на Државниот...

Колумни 25.09.19 | 14:51

Одобренија за градби и дивоградби

Синиша Ивановски Се поактуелни се темите за анализи за падот или растот на градежништвото во Република Македонија. Оценката за падот на градежништвото приметувам дека...

Економија 03.06.19 | 09:54

Повисоки трошоците во градежништвото за нови објекти за домување

Во првиот квартал годинава во споредба со истиот период лани трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 4,3 проценти, трошоците...