Ознака: градежна мафија
Скопје 04.06.21 | 12:04

Во недела целосна блокада кај СП Планет: Хром го направивте Дебар маало, со кинески ѕид од згради

Нашите напори и преписки со државните институции не вродуваат со плод, а средбите со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски не го дадоа посакуваниот резултат....

Скопје 07.05.21 | 12:59

Ѓорчепетровци утре се креваат на протест поради дивеењето на урбаната мафија поддржана од локалната власт

Во сабота од 12 часот жителите на населбите Ѓорче Петров и Дексион во Општината Ѓорче Петров ќе организираат протест кај крстосницата на улиците „Радушка“ и „Кузман...

Скопје 06.05.21 | 13:00

Среќен ви празник, граѓани на Општина Кисела Вода

На денот на Кисела Вода, Александра Цветковска, жителка на скопската општина споделува како тече нејзината борба со градежната мафија која целосно ја трансформира...

Скопје 05.05.21 | 11:49

И дрвјата и последните бараки заминуваат во историјата на Аеродром, ќе никнат нови згради

На улицата „Методија Шаторов Шарло“ во Аеродром се расчистуваат дрвјата и преостанатите двокатни згради-бараки, за да продолжи градењето. Како што наведува „Скопско...

Скопје 05.03.21 | 19:39

Откако градоналачникот не ги прими, од Иницијатива против урбаното дивеење во Ѓорче Петров се сретнаа со министерот Бочварски

Претставници од Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска остварија работна средба со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. На средбата...

Македонија 01.03.21 | 10:00

Ќе се сече цел дрворед од здрави децениски дрвја во Охрид поради наводна реконструкција на улицата

Општина Охрид за денеска најави сечење на целиот дрворед долж улицата „Јане Сандански“ поради наводна реконструкција, предупредуваат од Граѓанската иницијатива...

Скопје 11.02.21 | 12:17

Кисело во уста остава градежната мафија во Кисела Вода

По „Багдадска“ во Тафталиџе, дека наутро кафе ќе може да се пие со соседот „се пофали“ и Кисела Вода. Да ви ја дочарам Градежната мафија од #КиселаВода pic.twitter.com/p2FqjFjthL —...

Скопје 10.09.20 | 13:52

Ѓорчепетровци излегуваат на протест против, како што велат, криминално донесениот ДУП

Ѓорчепетровци во сабота излегуваат на мирен протест, велат точно на пладне ќе ја блокираат главната улица во населбата. Граѓаните на населбата Дексион организирани...

Скопје 05.07.20 | 11:22

На местото на изгореното кафуле во Мавровка никнува уште поголем објект

Пред ТЦ ,,Мавровка“ се гради нов цврст објект со арматура и бетон на местото на ресторанот што неодамнаа изгоре до темел. Откако угостителските објекти добија „тераси“...

Балкан 26.11.19 | 16:15

Aрхитектот Глишиќ: Во овие фотографии е отсликана мојата децениска борба со аматерите, користољубието, бедното штедење

Во овие фотографии е отсликата целата моја децениска борба со аматерите во работата, со алчност, бедните штедења во арматурата, фиксаторите, сеизмичките платна, вели...

Скопје 21.11.19 | 14:55

Рекоа дека дрвјата се сечат зошто се опасни, сега таму гради истиот инвеститор од Мајчин дом

Откако градоначалникот Златко Марин и општина Аеродром издадоа нова дозвола за изградба на зграда во населбата Острово, до основното училиште „Браќа Миладиновци“,...

Скопје 12.11.19 | 10:51

Во Ѓорче Петров 100 нови згради?

Општина Кисела Вода предложи ДУП со кој се предвидува изградба на над 100 згради во Расадник на „празно“ место каде што градбите треба да отпочнат од почеток. Но, само...

Скопје 08.11.19 | 18:59

Багерите веќе се во дворот: Утре протест против градење во училишниот двор на „Блаже Конески“

Во дворот на основното училиште „Блаже Конески“ во скопската населба Мичурин, на местото на теренот за кошарка, ќе никне детска градинка, откако таму пред неколку години...

Македонија 27.07.19 | 15:22

Левица: Кога сме кај УНЕСКО, во Радожда во моментов се гради во езерото

Додека владата на СДСМ шири хистерија за надворешни непријатели, локалната мафија со тешка механизација гради директно во водите на Охридското Езеро, обвинува Левица. Партијата...

Колумни 27.05.19 | 12:07

Градежната мафија на СДСМ и ДУИ функционира беспрекорно

Михајло Маневски Градежната мафија на СДСМ и ДУИ функционира беспрекорно. Државата е претворена во градилиште на бесправно градење на станбени, деловни, и други објекти....

Македонија 18.05.19 | 11:49

„Мамицата да ти ја е..м! Ма иди во п…у матер“ му рече советникот на ДУИ во Охрид и инвеститор на дивоградба на новинар

„Мамицата да ти ја е..м! Ма иди во п…у матер. Која дивоградба п…..“, му рекол советникот на ДУИ Нефи Усеини на новинарот на А1он.мк кој сакал да го праша за продолжувањето...

Скопје 11.03.19 | 14:36

Издадени над 60 проценти повеќе одобренија за градење од лани

Државниот завод за статистика денеска објави дека во јануари се издадени 307 одобренија за градење што е за 62,4 проценти повеќе во однос на истиот месец лани. Предвидената...

Скопје 22.12.18 | 14:26

Градежната мафија победи – механизацијата пристигна пред Мајчин дом

Механизацијата пристигна кај Мајчин дом во во скопски Аеродром. Утрово граѓаните револтирани од активностите во овој дел од населбата. Еве ви доказ дека никој не го...