Ознака: ГП „Евзони“
Балкан 12.08.21 | 09:44

Во Грција до крајот на август ќе се влегува со пријава, ПЦР тест или потврда за вакцина

Актуелните мерки за патување во Грција, односно задолжителен документ за Ковид-19 и пополнет PLF формулар, продолжени се за уште една седмица, до 19 август, согласно новата...

Балкан 29.05.21 | 16:29

Кој дојде после 22 часот на Евзони спие на граница или во Дојран

Српските но и останатите туристи се соочуваат со многу проблеми за влез во Грција.Поради новите мерки граничниот премин Евзони има ограничено работно време. Тој е отворен...

Балкан 14.05.21 | 14:35

Влез само од 06.00 до 22 часот: Грција ја крена рампата на Евзони

Од 13 часот денеска е дозволен влез во Република Грција и на граѓаните од Република Македонија преку граничниот премин „Евзони“, соопшти МВР. За влез во Грција е потребен...

Балкан 14.05.21 | 11:07

Koj тргна, се врати: Евзони сѐ уште не е отворен

Најфреквентниот граничен премин Богородица кон соседна Грција утрово функционира нормално во очекување на поголемо сообраќајно раздвижување на патници и туристи,...

Балкан 05.03.21 | 09:11

Протест на грчките камионџии на граничниот премин Евзони

Воведување временско ограничување за влез на камиони од Евзони, меѓу 7 и 19 часот, како и целосниот недостаток на организација во процесот на спроведување на брзите тестови...

Сервиси 18.02.21 | 10:11

Граничниот премин Евзони повторно отворен

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека според информациите добиени од Република Грција од 05.30 часот утринава (18.02.2021) граничниот премин Евзони...

Балкан 13.08.20 | 11:34

Еве кој ќе може да влезе во Грција од понеделник

Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин „Евзони“, кој стартува на 17.08.2020 Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната служба...

Сервиси 07.08.20 | 16:45

„Евзони“ ќе биде затворен по осум часа дневно до 15 август

За влез во Грција на ГП „Евзони“ од денеска до 15 август во периодот ид 22 часот навечер до шест часот наутро, нема да се пропуштаат патници, патнички и товарни моторни...

Балкан 01.07.20 | 23:33

Дачиќ: Богородица-Евзони е затворен поради короната во Македонија

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ ги предупреди своите граѓани да ја избегнуваат Македонија кога одат кон Грција.Тој објасни дека граничниот премин...

Македонија 01.07.20 | 13:16

Без најава Евзони повторно затворен, ќе остане така најмалку до 15-ти

Пред еден час, грчките погранични службеници повторно го затворија копнениот премин „Евзони“. Од граничниот премин „Богородица“ за МИА ја потврдија одлуката на нивните...

Балкан 15.06.20 | 09:38

Kако ќе биде на Евзони од први јули: Ако сте сомнителни на корона грчката полиција ве спроведува во карантин

Од први јули македонските граѓани ќе можат да одат во Грција само преку граничниот премин Евзони. Но, таму ги очекуваат бројни пречки пред да се упатат кон омиленото...

Сервиси 28.08.19 | 12:23

На граничните премини Богородица и Евзони се чека по десетина минути

Интензитетот на сообраќајот за излез од државава е секојдневен со максимално задржување од десетина минути за завршување на граничните формалности за проверка на...

Сервиси 01.08.19 | 20:15

Дехидрирани деца и возрасни, расипани автомобили, за излез од Грција се чека четири часа

На ова тропско време, кога температурите во воздухот го надминуваат 40-от степен, туристите кои се враќаат од одмор од Грција преживуваат пекол. Како што пишуваат на социјалните...