Ознака: Господ постои
Култура 27.11.19 | 14:28

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“е добитник на филмска наградата „Лукс“ на ЕП

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Митевска Стругар ја доби наградата „Лукс 2019“ за филм на Европскиот парламент, која беше доделена на свечената...

Култура 14.11.19 | 12:51

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ со награда од Советот на Европа

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја доби престижната „Одисеј“ – награда за Човекови права на Советот на Европа (Odyssée Conseil de l’Europe...

Култура 21.10.19 | 12:00

„Господ постои, нејзиното име е Петрунија” викендов освои награди на три фестивали

Филмот „Господ постои, нејзиното име е  Петрунија” на Теона Стругар-Митевска изминатиот викенд се закити со уште три престижни награди. На штотуку завршениот фестивал...

Култура 23.09.19 | 10:26

Филмот „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ викенов освои седум награди на различни фестивали

На три различни фестивали филмот на македонската режисерка Теона Струга Митевска „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ освои седум награди, соопштија од „Сестри...

Култура 10.09.19 | 13:48

„Господ постои името ѝ е Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“

Европскиот парламент ги откри тројцата финалисти на официјалното натпреварување за филмската награда „Лукс“ (Lux) за 2019 година – меѓу нив е филмот „Господ постои името...

Култура 08.08.19 | 10:42

Наградата „Златна мимоза“ за „Петрунија“ на Филмскиот фестивал во Херцег Нови

На штотуку завршениот Филмски фестивал во Херцег Нови во Црна Гора, филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на режисерката Теона Стругар Митевска ја доби главната...

Култура 29.07.19 | 10:30

Награда од критичарите за „Петрунија“ на меѓународен фестивал во Хрватска

На штотуку завршениот „Мотовун Филмски Фестивал“ во Хрватска, фолмот „Господ постои, името и е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска ја доби наградата...

Култура 16.07.19 | 16:16

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ и „Џган“ во Градски парк кај Школка

Продолжува убавата приказна на кино на отворено што започна минатата година со „Исцелител“ и „Avec l’amour“. Во рамките на првото издание на летниот фестивал Самерленд...

Култура 10.06.19 | 10:56

„Петрунија“ на Теона Митевска во јуни ќе гостува на седум фестивали

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во јуни патува на седум фестивали нив целиот свет. Започнувајќи со проекеција на Кино Изола во...

Култура 15.04.19 | 09:53

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” ја освои главната награда на Фестивал во Германија посветен на женски автори

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот фестивал Dortmund | Cologne International Women’s Film Festival, https://www.frauenfilmfestival.eu ја освои главната...

Култура 11.03.19 | 15:29

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на 14 март и 15 март премиерно ќе биде прикажан во Скопје

Mакедонската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска по неверојатниот успех на Берлинскиот Филмски Фестивал...

Култура 22.02.19 | 11:29

Скопска премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на 15 март во кино „Милениум“

Градското кино „Милениум“ на 15 март ќе биде домаќин на македонската премиера на филмот на Теона Стругар Митевска „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ кој беше единствен...

Култура 13.02.19 | 14:07

Критиките за филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“: Филмска комета од Македонија!

По високата оценка од жири комисијата на Screen International, се нижат добрите критики и во останатите европски и светски медиуми за филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ...

Култура 10.02.19 | 08:35

Светска премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во Берлин

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска денеска од 16 часот премиерно ќе биде прикажан на Берлинскиот филмски фестивал во...

Култура 07.02.19 | 13:03

Објавен е официјалниот трејлер на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

На неколку дена пред светската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, продукцијата „Сестри и Брат Митевски” го објави и официјалниот трејлер. Истиот...

Култура 23.01.19 | 14:31

Светска премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на 10 февруари во Берлин

Најновиот филм на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, кој е во главната конкуренција на престижниот Берлински Филмски Фестивал, својата премиера...