Ознака: горештини
Сервиси 08.08.21 | 00:15

Денеска максимални 38 степени

Времето во земјава ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од 10 до 22, а максималната ќе достигне од...

Сервиси 04.08.21 | 08:03

Еве од кога ќе се спасиме од „пеколот“

До утре продолжува периодот на стабилно и многу топло време и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Особено топло се очекува во четврток...

Балкан 03.08.21 | 19:24

„Пекол“: Во Грција 46,3 степени

Грчкиот град Макракоми во регионот Фтиотида забележа највисока температура во историјата на земјата. Метеоролошката станица на Националната опсерваторија во Атина...

Сервиси 27.07.21 | 07:51

Денеска максимални 39 степени

Времето денеска во државава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Како што информира Управата за хидрометеоролошки...

Сервиси 23.07.21 | 07:41

„Пеколот“ пак се врати: Денеска 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат од 23 до 35 степени. УВ индексот...

Сервиси 01.07.21 | 07:56

41 степен: Денеска ако не сте негде покрај вода седете дома

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер претежно од западен правец. Минималната температура...

Вести 30.06.21 | 09:06

Најмалку 34 жртви на пеколните горештини во Канада

Повеќе од 34 смртни случаи се регистрирани во западна Канада, посебно во регионот околу Ванкувер, заради рекордните горештини, соопшти денеска полицијата, пренесоа француските...

Сервиси 03.09.20 | 08:36

Денеска само 34 степени

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 20, а максималната...

Сервиси 09.08.20 | 15:53

40 степени во сенка: Oд утре се враќаат горештините

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи особено...

Сервиси 28.07.20 | 09:00

Денеска температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен, ветер од северен правец. Максималните температура во интервал од 30...

Скопје 27.07.19 | 11:11

Скопјани се варат во автобус, нема клима, а не се отвораат ни прозорците

Во Скопје летните температури ги предизвикуваат старите проблеми. Имено скопјани секојдневно мачат исти маки, особено оние кои постојано го користат јавниот превоз,...

Свет 20.07.19 | 17:39

САД зафатени од опасни горештини, загрозени 200 милиони луѓе

Опасен топлотен бран го зафати западниот дел и источниот брег на САД, а загрозени се повеќе од 200 милиони луѓе. Регистрирани се исклучително високи температури, а највисоката...

Балкан 08.07.19 | 10:56

Горештините ја зедоа првата жртва во Албанија

Тропските горештини ја однесоа првата жртва во Албанија. Станува збор за 77-годишен жител од градот Кучово, кој од случајни минувачи бил најден на улица во безсознание,...

Сервиси 04.07.19 | 12:37

Тропските горештини продолжуваат до средината на наредната недела

Тропското време во земјава ќе потрае до средината на следната недела кога ќе има намалување на максималните температури за неколку степени. Денеска, пак, во попладневните...