Ознака: Гордана Силјаноска Давкова
Македонија 28.06.22 | 16:53

Гордана Силјановска Давкова: Со Закон за работни односи не можете да регулирате пензионирање на судии и јавни обвинители

Сакам да ве известам дека тукушто го информирав господинот Илхан Ќучук канејќи го на седницата, оној кој што е главен во процесот Жан Моне дека овде се случува Жан Клод...

Македонија 28.01.22 | 16:01

Османи не одговори дали веќе е договорено Бугарите да влезат во Уставот

Тензично и мачно беше на денешната комисија за надворешна политика. Најмалку се говореше за тоа тоа што требаше, а тоа е македонскиот одговор на т.н сет на барања на Бугарија...

Македонија 28.01.22 | 15:24

Силјановска: „Cеверна Македонија“ асоцира на територија, а не на држава

Професорката Гордана Силјановска на денешната собраниска седница предупреди дека договорот меѓу Македонија и Бугарија за употребата на краткото име. Според неа, ова...

Македонија 15.01.22 | 17:11

Владата на Ковачевски е нелигитмна во самото настанување и има лица чии биoграфии личат на флаери

Најспоменуваниот поим беше легитимитет. Легитимитетот, прво, извира од граѓаните и се манифестира, потврдува или губи на избори. Специфичен го прави потрошниот карактер...

Македонија 14.09.21 | 23:33

Силјановска: Филипче и Хасани одговараат пред Парламентот, Заев е само поштар според Уставот, тој нема право да одлучува за оставките

Претседателот на Собранието треба да го брани Собранието. Собранието се брани кога се почитува Деловникот. Значи во Деловникот има член 219 кој што зборува за оставка...

Македонија 26.03.21 | 09:36

Заев ѝ понуди на Силјановска да влезе во владата, таа го одби

На крајот на собраниската седница за пратенички прашања премиерот Зоран Заев ѝ понуди на Гордана Силјановска да ѝ се придружи на Владата. Откако Силјановска ја критикуваше...

Македонија 29.11.20 | 20:05

Силјановска: Не може да се расправа за идентитет, за историја, за јазик, тоа е внатрешна работа на секоја држава

Вечерва во централниот дневник на телевизија Сител гостуваше Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“. При...

Македонија 12.11.20 | 13:57

Силјановска со порака до ЕУ: Не може тој што е внатре да му поставува услови на тој што е надвор

Гордана Силјановска-Давкова на денешната седница на Комисијата за надворешна политика го искритикува однесувањето на Европската унија, конкретно на Бугарија во однос...

Македонија 12.07.20 | 19:56

Силјановска: Рекет здружението, Заев – СДСМ, е најопасно за Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници, од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во ИЕ 1 на дебатата на телевизија Телма...

Скопје 11.07.20 | 14:44

Шилегов пак пина ж’та

Кој зборува? Алкохолот или скопскиот градоначалник Петре Шилегов? Оваа дилема ја поставија корисниците на социјалните мрежи,откако, Шилегов, на речник кој не доликува...

Македонија 04.07.20 | 22:44

Силјановска: Сите ние имаме завет да го чуваме тоа што сме го наследиле и да го предадеме на поколенијата

Попладнето го поминавме во Центар. Денес е 4-ти Јули, Ден на борецот! Татко ми бил борец и се борел против фашистичкиот окупатор. Сите ние имаме завет да го чуваме тоа што...

Македонија 01.07.20 | 21:41

Силјановска: Ќе се фокусираме кон промоција на богатата култура и природниот потенцијал што го има Македонија

Носителката на Изборна единица 1 Гордана Силјановска – Давкова на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ од Македонски брод порача дека луѓето бараат...

Економија 30.06.20 | 18:49

Силјановска: Владата го заборави угостителството или многу доцна виде дека угостителите имаат големи проблеми

Носителката на листата во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Гордана Силјаноска – Давкова денеска кажа дека владата на чело...

Македонија 29.06.20 | 15:05

Силјаноска – Давкова: 40 отсто застапеност на жени во политиката, пет отсто од БДП средства за унапредување на образованието

Носителката на изборна единица 1, Гордана Силјаноска Давкова при посетата на село Шишево во општина Сарај истакна дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“...