Ознака: гордана јанкуловска
Македонија 22.09.23 | 19:49

Пораката е дека никој не е заборавен, таа е жртва на една силна политичка тортура, рече Мицкоски за средбата со Гордана Јанкуловска

„Тоа е редовна средба која што е со драг пријател, кој што долго време е таму каде што е. И ценам дека од средбата не треба да се гледа каква е пораката туку треба да се...

Македонија 04.07.23 | 15:56

Случај „Титаник“: Намалена казната за Јанакиески,условна за Јанкуловска

Апелацискиот суд преиначи дел од казните за обвинетите во предметот „Титаник“, а дел и ги потврди.На Миле Јанакиески  мусе намалува казната за девет месеци и сега ќе...

Црна хроника 01.07.23 | 13:45

Првпат по три години: Гордана Јанкуловска излезе на викенд од „Идризово“

Со измена на правилникот, жените затворенички од „Идризово“ почнаа со користење право на викенд отсуство. Директорот Зоран Јовановски за „Макфакс“ посочи дека привилегиите...

Македонија 19.04.23 | 11:47

Kaтица Јанева за Велигден си беше дома во Гевгелија, Јанкуловска остана во затвор

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за Велигденските празници си беше дома во Гевгелија. Таа користела повеќедневно отсуство по што се вратила во затворот. Директорот...

Македонија 22.03.23 | 09:21

Јанкулоска е поголем маж од поранешните колеги и претпоставени

Гордана Јанкулоска е поголем маж од бившите колеги и претпоставени, вели адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска за екс министерката за внатрешни работи. Таа на Фејсбук...

Македонија 20.03.23 | 14:26

Кoмисијата за дискриминација констатира дека Јанкуловска е дискриминирана во затворот „Идризово“ поради тоа што е од женски пол

Комисијата за заштита од дискриминација констатираше дека поранешната министерка за внатрешни работи како осуденичка е дискриминирана во затворот „Идризово каде...

Македонија 18.01.23 | 10:05

Во 2023 година во Македонија е битно дали си жена или маж затвореник

Иако мажите и жените би требало да бидат рамноправни, па дури и припадничките на понежниот пол да имаат поголеми привилегии, во 2023 година во Македонија тоа не е случај...

Македонија 12.01.23 | 09:25

Сопругот на Jанкулоска: Жена ми е дискриминирана, не може да користи викенди и да минува повеќе време со своето дете

На малиот Петар најмногу му недостасува мајката за новогодишите празници. Мајката Гордана Јанкулоска поради дискриминацијата на која е изложена не може да биде со...

Македонија 23.12.22 | 09:31

Клековски: Пендаровски да ја помилува Јанкуловска

„Повикот ‘Слобода за Гордана’ е клучен момент за спротивставување на целосното заробување на правосудството. Ако се исцрпени правните можности, ред е претседателот...

Македонија 22.12.22 | 17:44

Слобода за Гордана!

Во десетгодишното пишување за „Нова Македонија“, сум пишувал слободно, без ограничувања за сите теми. Самопоставени ограничувања за коментирање, од повеќе причини,...

Црна хроника 11.02.22 | 16:16

Лиле Стефанова побара условни казни за Јанкуловска и Протоѓер, ублажена казна за Јанакиески

Откако денеска признаа вина осуммина обвинети во предметот „Титаник“ на згаснатото СЈО, обвинителката Лиле Стефанова во судот рече дека како олеснителна околност...

Македонија 26.02.21 | 10:09

И Јанкуловска пристигна во Кривичен

Во Основниот кривичен суд Скопје од затворот Идризово денеска е спроведена и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за да ја чуе пресудата за...

Македонија 22.02.21 | 13:15

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Не стивнуваат реакциите по бегството на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков. Универзитетската професорка Мирјана...

Македонија 19.02.21 | 13:11

Јанкуловска: Jас сум жртва на незаконското прислушување, мојата совет е чиста

Мојата совест е чиста. Кривичното дело кое Јавното обвинителство ми го става на товар не сум го сторила. Имате доволно докази правилно да процените и да ја донесете единствената...

Македонија 29.09.20 | 19:33

Спасовски призна дека ја набљудувале Јанкуловска да не избега

Постапката за спроведување на Гордана Јанкуловска, во КПУ-Идризово беше врз основа на наредба на судијата за извршување на санкции, врз основа на пресудата донесена...

Македонија 29.09.20 | 17:29

Ја снимаа и ја спроведоа во затвор спротивно од законот: Заев со нечовечки однос кон Јанкулоска

Нехуманиот однос на власта предводена од Зоран Заев за политичките неистомисленици излегува на дело. За тоа чист доказ е вчерашното приведување на екс министерката...

Македонија 29.09.20 | 14:38

Јанкулоска е незаконски спроведена, оневозможена е да бара одлагање на казната

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното...

Македонија 28.09.20 | 22:46

Арсовски: Сите што мижите и се ситите на неправда, малку е и ова што ни се случува

Сите што мижите и се ситите на неправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвор за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите што ги има купено Заев и СДСМ овие...

Македонија 28.09.20 | 19:12

Димовски: Ако Јанкуловска е спроведена во затвор, незаконски е!

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор...

Црна хроника 28.09.20 | 18:38

Јанкуловска однесена во затвор без нов упатен акт, се активирал стариот кој бил во мирување

Поранешната министерка Гордана Јанкуловска попладнево беше спроведена во затворот „Идризово“, каде што треба да одлежи затворска казна од 4 години, за случајот „Тенк“. Од...