Ознака: гордана димитриеска кочоска
Економија 09.11.22 | 08:27

Во ЕЛЕМ има криминал, тврди потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ

Пет квартали по ред преработувачка индустрија е во минус во однос на производство, и никој во Владата не забележа дека нешто се случува. Што се случува? Имаме високи...

Економија 09.11.22 | 08:11

Димитриеска Кочоска: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ за 9 месеци успеале да го зголемат сопствениот приход за 61 процент, без да променат даночна стапка

Данок на личен доход, 63 милиони евра ќе наплатат повеќе во однос на минатата година и тоа е резултат на прогресивното оданочување. И сега се поставува прашањето како...

Економија 08.11.22 | 21:50

Буџетот за 2023 година е инфлациски, а не развоен, повторно се ќе падне на терет на граѓаните

Не зборуваме за развоен буџет, туку за инфлациски буџет, вели потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска Кочоска во вечерашното гостување во емисијата Отворено...

Македонија 05.11.22 | 20:28

Димитриеска Кочоска: Наместо да навредува, СДСМ да побара отчет од своите градоначалници за нивното неработење

Секако дека ова не е отчет пред лидерот, затоа што ако беше отчет пред лидерот, ќе беше зад затворени врати во партиската централа, а како што може да приметите имаме...

Економија 12.10.22 | 14:03

Димитриеска Кочоска: Мерките на Владата не нудат решение за клучните проблеми, затоа ВМРО-ДПМНЕ предлага пет конкретни мерки

Владата несериозно пристапува кон кризата. Тоа се гледа од пакетот на мерки кои ги предлага, кои се обичен маркетиншки трик и не нудат реално и одржливо решение за клучните...

Економија 17.09.22 | 13:22

Димитриеска Кочоска: ЕЛЕМ работи со загуби, a поради погрешните политики на власта имаме поскапа струја, посиромашни граѓани

Имаме рекордно најниско производство на електрична енергија и поради тоа се случуваат загубите во ЕЛЕМ, додека во исто време има огромни фиксни трошоци, изјави потпретседатечката...

Македонија 06.09.22 | 18:34

Димитриеска Кочоска: ЗА Референдум, за напуштање на договорот со Бугарија

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска Кочоска, порачува дека Референдумот ќе го покаже демократскиот капацитет на граѓаните на Македонија. Уште една...

Македонија 17.08.22 | 13:10

Димитриеска-Кочоска од Ростуше: За разлика од СДСМ кои ја уназадуваат оваа општина, ние го имаме Мевмед Џафери кој е посветен на своите сограѓани и општината

Денес сме во Ростуше, во општината Маврово Ростуше, во поддршка на нашиот кандидат за градоначалник доктор Мевмед Џафери. На Маврово Ростуше како општина и се потребни...

Македонија 16.08.22 | 12:47

СДСМ и ДУИ се здружена банда, затоа нема храброст да го осуди исвиркувањето на македонскиот јазик

Министерката за култура воопшто не се огради, не пак да го осуди настанот. Повторно морам да кажам, зборуваме за потрошени пари на граѓаните на Република Македонија...

Економија 16.08.22 | 12:41

Димитриеска-Кочоска: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува протестот на оризопроизводителите

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриевска Кочоска денеска во Облешево истакна дека им пружаат поддршка на оризопроизводителите кои протестираа. – Земјоделците...

Македонија 16.08.22 | 12:31

Димитриеска Кочоска: Ако власта е убедена дека има двотретинско мнозинство, нека свика седница за уставни измени

Доколку власта е убедена дека има двотретинско мнозинство нека свика седница за уставни измени, но ако го нема Ковачевски да поднесе  оставка и да свика предвремени...

Економија 07.08.22 | 15:15

Димитриеска Кочоска: СДСМ да се фалат за друга тема, на темата економија губат 100:0

Понекогаш се прашувам дали во економскиот тим во СДСМ имаат срам (тоа е се разбира доколку ги разбираат работите) или пак се се сведува на непознавање на економијава,...

Македонија 02.07.22 | 18:37

Димитриеска Кочоска: Овој предлог е дипломатски нокаут и комплетна капитулација, затоа верувам дека граѓаните денес во 19:00 ќе излезат пред Влада за да се спротивстават

Не станува збор за успех со овој предлог, тука станува збор за дипломатски нокаут и комплетна капитулација на Владата. Ако навистина беше голем успехот на Владата зошто...

Економија 19.05.22 | 15:27

Димитриеска Кочоска: Ако Владата не запре со недомаќинското работење, цената на струјата ќе расте и во иднина

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска Кочоска при денешната посета во Општина Зрновци одговарајќи на новинарско прашање дали очекува да има поскапување...

Македонија 19.05.22 | 15:12

Димитриеска Кочоска: Со посветено и домаќинско работење се реализираат проектите во Зрновци, решен е повеќе децениски проблем со водоснабдувањето

Денес во рамки на кампањата Промени се случуваат, секогаш со народот сум во посета на општина Зрновци. Значи на мое огромно задоволство денес бев сведок на реализација...

Вести 16.05.22 | 22:02

Димитриеска Кочоска: Имаме многу висока корекција на инфлацијата нагоре, тоа јасно кажува дека нема да се заврши ниту со 2.9% БДП туку тој ќе биде многу понизок

„Не треба да го заборавиме моментот дека имаме корекција нагорна на стапка на инфлација за прв пат толку голема разлика или толку голема промена, или погрешна проекција...

Економија 16.05.22 | 21:51

Димитриеска Кочоска: Имавме инфлација и раст на цените пред другите земји, а власта трошеше милиони на непродуктивни трошоци за време на криза

Инфлацијата кај нас почна од 2020 година, а сега сме 2022. Ние веќе имавме раст на цените во однос на другите земји. Инфлацијата не е 95% или 99% увозна. Прво имавме пораст на...

Македонија 09.05.22 | 11:12

Димитриеска Кочоска: Легитимно е ВМРО-ДПМНЕ да бара предвремени парламентарни избори, кога гледа во каква состојба се наоѓа Македонија

Јас се уште верувам дека премиерот ќе се освести на некој начин и дека ќе имаме една лидерска средба како што доликува. Денес претседателот ќе има состанок со пратениците...

Економија 29.04.22 | 17:58

Димитриеска Кочоска: Каде исчезна фамозната 1 милјарда евра помош која Заев ја зборуваше и тоа само за првите три пакети?

Денес излезе Извештајот за ревизија на успешност за економските мерки на владата за справување со кризата предизвикана од вирусот КОВИД-19, изработен од страна на Државниот...

Македонија 20.04.22 | 14:40

Димитриеска Кочоска: Згрозена сум од притисокот на власта кон просветните работници, тие ги бараат само нивните основни права

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска Кочоска заедно со градоначалникот на Општина Велес, Марко Колев во рамките на активноста „Промените се случуваат,...