Ознака: гордан калајџиев
Македонија 18.06.20 | 23:07

Сите знаат за капацитетот на Јанева, а и на Јовановски, не можеле ова да го направат сами

Далеку сме од цела разврска за случајот „Рекет“, а овој случај е важен сегмент и поради СЈО и неговото функционирање, рече професорот Гордан Калајџиев во емисијата...

Македонија 18.06.20 | 17:25

Калајџиев: Обвинителството го држеше „Рекет“ под контрола од политички причини

Казните се релативно високи, но висината на казните во целиот случај не е најспорна, туку тоа што случајот „Рекет“ се сведе на претпоставки, а не на докази, вели за „Фокус“,...

Македонија 14.06.20 | 12:54

Гордан Калајџиев и Маргарита Цаца Николовска поднесоа оставки во Собранието

Правните експерти Гордан Калајџиев и Маргарита Цаца Николовска поднесоа оставки во Собранието, во телото составено од стручњаци од граѓански сектор кое имаше функција...

Економија 10.04.20 | 22:45

Калајџиев: Забрчанец лично гарантира дека нема злоупотреба на овластувањата, но во моментов немаме механизми за контрола на власта

Професорот по правни науки од правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев на денешното гостување во Топ Тема на Телма телевизија истакна дека иако Марјан Забрчанец,...

Македонија 10.04.20 | 22:15

Калајџиев: Мене ми изгледа дека владата за некои мерки претерува, барајќи алиби за неизвесноста која допрва престои

Професорот од Правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев, на денешната Топ тема на Телма телевизија истакна дека Владата залажува дека состојбата брзо ќе биде надмината,...

Македонија 12.02.20 | 22:57

Калајџиев: Најспорните прашања не се за Законот за ЈО, за тоа на овој испит би паднала и министерката

Сега е како некоја желботека, тоа што се сака да се вметне во закон се вметнува. Многу работи кои се проблем не се решаваат со законот за јавно обвинителство, и тоа и е...

Македонија 09.02.20 | 21:04

Калајџиев: Последната верзија на законот за јавно обвинителство е брука!

Последната верзија на Законот за јавно обвинителство што е сега во процедура не само што не ги отстрани контроверзите што ги зготвија партиите туку напротив ги дорасипаа!...

Македонија 04.02.20 | 14:28

Калајџиев: Покрај професори, добро е во тимот да биде и републичкиот јавен обвинител и уште еден обвинител

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев е еден од шесте професори кои се предложени од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да напишат нов закон за ЈО. Калајџиев...

Македонија 30.01.20 | 22:29

Калајџиев: Не можеа Катица да ја проценат, две години се шета со Боки низ Скопје и влегоа во сите институции

Не можеа Катица да ја проценат, 2 години се шета со Боки низ Скопје и влегоа во сите институции. Тврдеа дека нема човек што може да ја замени Катица. Се случи фијаско во...

Македонија 30.01.20 | 21:14

Калајџиев до Калеска: Зошто преку ноќ вие како СДСМ ја сменивте стратегијата на законот!?

Во емисијата „Вин вин“ гостуваше експертот Калајџиев кој што ја запраша Калеска зошто СДСМ преку ноќ без никому да каже нешто и да праша ја смени стратегијата на законот...

Македонија 28.01.20 | 16:54

Калајџиев: До кога ќе го криете писмото на Катица, господине Јовески?!

Професорот Гордан Калајџиев пред почетокот на денешната јавна расправа за новиот закон за јавно обвинителство порача „Господ на помош“. Потоа се огласи повторно на...

Македонија 17.01.20 | 10:11

Калајџиев до СДСМ: А, треба ли наназад да се бришат фотки од кафеана?

Јавноста и денеска се потсмева на забраната од страна на Љупчо Николовски од СДСМ, кој со допис на сите функционери им забранува со партиска директива да одат по кафеани,...

Македонија 19.12.19 | 22:31

Калајџиев: Законот за ЈО треба да се донесе само за да се смени Македонија во Северна Македонија

Во дебатна емисија на телевизијата 24 универзитетскиот професор Гордан Калајџиев рече дека министерката за правда не може да им дава метлa на судиите, дека Министерството...

Македонија 02.12.19 | 22:25

Љубимир Јовески е најдобро да оди во пензија, нема лидерски капацитети, рече Гордан Калајџиев

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев вечерва во гостувањето на „Топ тема“ на телевизијата „Телма“ изјави дека Љубомир Јовески, државниот јавен обвинител...

Македонија 30.11.19 | 20:21

Претседателот Пендаровски и Министерот Спасовски да не вршат отворен притисок врз уставните судии

За аболицијата и нејзиното преиспитување по три години, професорот по Кривично право Гордан Калајџиев со анализа во вестите на Сител.

Македонија 28.11.19 | 14:59

За Калајџиев се спорни додатоците во СЈО, вели тоа им било работа

Прашањето за надоместоците е покомплексно отколку што изгледа. Очигледно беше дека веројатно е договорено или на некој начин се чувствувало за потребно, со оглед на...

Македонија 19.11.19 | 19:08

Калајџиев: Ја прашав Јанева што ѝ треба дружбата со Боки 13, ми рече „Што му фали“

Зрелоста на Македонија како правна држава е во прашања. Определени погрешни претстави се добиваат од сензационалните процеси. Дури и она што се случува пред судовите...

Македонија 19.11.19 | 19:05

Очекував оставки од Дескоска, Димитров, Османи и од Заев по недобивањето на датумот

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев на вечерашната емисија на Канал 5 телевизија на прашањето дали Ременски треба да си даде оставка, одговори дека очекувал...

Македонија 22.10.19 | 22:44

„Рекет“ има нанесено штета на идејата за правна држава како никој порано

Професорот по кривично право Гордан Калајџиев вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија каде што се разговараше за реформите во правосудството....

Македонија 06.10.19 | 16:43

Калајџиев: Сериозните истраги во „Рекет“ се закочени од страв да не падне власта

Во емисијата „Детектор“ на телевизија „Сител“ професорот Гордан Калајџиев истакна дека смета оти аферата „Рекет“ е запрепастувачка шокантна и со разорнувачка...