Ознака: гордан калајџиев
Македонија 07.04.21 | 21:16

Калајџиев: Обвинителството ја злоупотребува постапката со замрзнување имоти, притворања, рекетирања

Универзитетскиот професор по право Гордан Калајџиев вечерва во Топ тема на Телма телевизија истакна дека во одредени случаи Обвинителството ја злоупотребува постапката...

Македонија 17.03.21 | 08:18

Калајџиев: Постои лична димензија во гонењето на Камчев, им го cpyши CJO и ceга мy ce одмaздyвaaт

Професорот Гордан Калајџиев ја потсети македонската јавност дека обвинителката Лиле Стефанова, која сега побара и доби притвор за Орце Камчев за случајот на СЈО „Плацевите...

Македонија 16.03.21 | 23:15

Калајџиев: Апсења во кои е вклучена тајната полиција даваат елементи на борба со политички противници

Најлесно е да се притвори човек, но тешко е да се донесе правосилна пресуда во разумен рок, изјави вечерва професорот Гордан Калајџиев во гостувањето на ТВ24, коментирајќи...

Македонија 15.03.21 | 08:54

Гордан Калајџиев за притворот на Камчев: Како е можно приведување без барање од Обвинителство?

Професорот по кривично право на правниот факултет во Скопје, Гордан Калајџиев, по одредениот 30-дневен притвор за бизнисменот Јордан Камчев изрази сомнеж во начинот...

Македонија 11.10.20 | 00:31

Калајџиев: Се плашам дека судијата Јован Илиевски ќе го корумпира Судот во Стразбур

Професорот Гордан Калајџиев, кој предупреди дека случаите на СЈО може да паднат пред Судот за човекови права во Стразбур, се плаши од влијание на македонскот судија...

Македонија 10.10.20 | 19:48

Калајџиев: Државата не може да си игра со судбините на луѓето, денеска им дава помилување, утре им го зема

Проблемот дома изгледаше поголем од давањето на помилувањата, акцентот беше на незаконитоста и политизираноста во давањата на помилувањата и изгледаше како спас тоа...

Македонија 10.10.20 | 14:37

Калајџиев: Министерството кое го водеше Дескоска донесе фијаско за правото и правниот систем

Едно е сигурно, обичниот човек, јас се бројам меѓу нив и неговата суштина за правда ич не се поклопува со онаа на политичарите, они се први во ветувањето на правда, а први...

Македонија 05.10.20 | 20:56

Професорот Калајџиев лани предупреди: Постапките на СЈО се спорни и ќе паднат во Стразбур

По објавата дека Европскиот суд за човекови права, во однос на предметите во кои група обвинети се судени по обвиненија на СЈО, донел одлука дека аболиција не може да...

Македонија 18.06.20 | 23:07

Сите знаат за капацитетот на Јанева, а и на Јовановски, не можеле ова да го направат сами

Далеку сме од цела разврска за случајот „Рекет“, а овој случај е важен сегмент и поради СЈО и неговото функционирање, рече професорот Гордан Калајџиев во емисијата...

Македонија 18.06.20 | 17:25

Калајџиев: Обвинителството го држеше „Рекет“ под контрола од политички причини

Казните се релативно високи, но висината на казните во целиот случај не е најспорна, туку тоа што случајот „Рекет“ се сведе на претпоставки, а не на докази, вели за „Фокус“,...

Македонија 14.06.20 | 12:54

Гордан Калајџиев и Маргарита Цаца Николовска поднесоа оставки во Собранието

Правните експерти Гордан Калајџиев и Маргарита Цаца Николовска поднесоа оставки во Собранието, во телото составено од стручњаци од граѓански сектор кое имаше функција...

Економија 10.04.20 | 22:45

Калајџиев: Забрчанец лично гарантира дека нема злоупотреба на овластувањата, но во моментов немаме механизми за контрола на власта

Професорот по правни науки од правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев на денешното гостување во Топ Тема на Телма телевизија истакна дека иако Марјан Забрчанец,...

Македонија 10.04.20 | 22:15

Калајџиев: Мене ми изгледа дека владата за некои мерки претерува, барајќи алиби за неизвесноста која допрва престои

Професорот од Правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев, на денешната Топ тема на Телма телевизија истакна дека Владата залажува дека состојбата брзо ќе биде надмината,...

Македонија 12.02.20 | 22:57

Калајџиев: Најспорните прашања не се за Законот за ЈО, за тоа на овој испит би паднала и министерката

Сега е како некоја желботека, тоа што се сака да се вметне во закон се вметнува. Многу работи кои се проблем не се решаваат со законот за јавно обвинителство, и тоа и е...

Македонија 09.02.20 | 21:04

Калајџиев: Последната верзија на законот за јавно обвинителство е брука!

Последната верзија на Законот за јавно обвинителство што е сега во процедура не само што не ги отстрани контроверзите што ги зготвија партиите туку напротив ги дорасипаа!...

Македонија 04.02.20 | 14:28

Калајџиев: Покрај професори, добро е во тимот да биде и републичкиот јавен обвинител и уште еден обвинител

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев е еден од шесте професори кои се предложени од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да напишат нов закон за ЈО. Калајџиев...

Македонија 30.01.20 | 22:29

Калајџиев: Не можеа Катица да ја проценат, две години се шета со Боки низ Скопје и влегоа во сите институции

Не можеа Катица да ја проценат, 2 години се шета со Боки низ Скопје и влегоа во сите институции. Тврдеа дека нема човек што може да ја замени Катица. Се случи фијаско во...

Македонија 30.01.20 | 21:14

Калајџиев до Калеска: Зошто преку ноќ вие како СДСМ ја сменивте стратегијата на законот!?

Во емисијата „Вин вин“ гостуваше експертот Калајџиев кој што ја запраша Калеска зошто СДСМ преку ноќ без никому да каже нешто и да праша ја смени стратегијата на законот...

Македонија 28.01.20 | 16:54

Калајџиев: До кога ќе го криете писмото на Катица, господине Јовески?!

Професорот Гордан Калајџиев пред почетокот на денешната јавна расправа за новиот закон за јавно обвинителство порача „Господ на помош“. Потоа се огласи повторно на...

Македонија 17.01.20 | 10:11

Калајџиев до СДСМ: А, треба ли наназад да се бришат фотки од кафеана?

Јавноста и денеска се потсмева на забраната од страна на Љупчо Николовски од СДСМ, кој со допис на сите функционери им забранува со партиска директива да одат по кафеани,...