Ознака: Гордан кајалџиев
Македонија 09.10.20 | 10:05

Калајџиев не е уверен дека се спасени предметите на СЈО

Професорот на Правен факултет Гордан Калајџиев не се согласува дека државата ги спасила предметите на СЈО, бидејќи, нагласува тој, допрва ќе се јават проблемите во Стразбур...

Македонија 11.09.19 | 15:55

Јовески: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Не е вистина дека едно од писмата на Катица Јанева испратени до ЈО од истражиот затвор „Скопје“ е напишано на компјутер, тврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески...

Македонија 02.09.19 | 19:55

Дескоски согласен со Калајџиев за Законот за ЈО

Универзитетскиот професор Тони Дескоски, сопруг на министерката за правда Рената Дескоска е согласен со професорот Гордан Калајџиев дека не треба да се избрзува со...

Македонија 23.08.19 | 08:43

Суспензија на Собранието е обид за државен удар: За СЈО не може да се избира в.д. специјален јавен обвинител

Почна од изјавата на државниот јавен обвинител Љупчо Јовевски, кој надвор од своите овластувања, ја наметна идејата дека наместо Катица Јанева сега Советот треба сам,...

Македонија 20.07.19 | 16:41

Кaјалџиев: Не може премиерот да одлучува кој ќе го води СЈО и која ќе биде неговота cyдбина

Во однос на новиот Закон за јавно обвинитеелство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата...

Македонија 28.06.19 | 14:15

Калајџиев: Правниот систем е поделен меѓу Врховен и СЈО со странските амбасади

Судството треба да престане да чека одлуки од политката. Едно решение за проблемот со СЈО даде Врховниот суд, со кое не се согласува Обвинителството. Кој би можел да...