Ознака: Горан Сугарески
Економија 22.07.20 | 15:11

За срам или за фалење: 1 500 жители на Раштани и Бузалково за прв пат ќе добијат чиста вода за пиење

Конечно го решаваме деценискиот проблем со водоснабдувањето со кој се соочуваа преку 1 500 жители на населените места Раштани и Бузалково, за што инвестираме половина...

Економија 25.06.20 | 13:11

Сугарески: Градиме како што не се градело во последните 30 години

Во целата држава во последните 30 години се нема изградено, како што се гради во делот на инфраструктурата во овие три години. И покрај здравствената криза задволен сум...

Економија 09.06.20 | 17:13

Сугарески: Уште е рано за отворање на аеродромите

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска изјави дека сè уште е рано да се донесе одлука за отворање на аеродормите. На оваа тема се разговара, но сè уште...

Економија 29.04.20 | 20:33

Затуроска до Сугарески: Што направивте со 70 милиони евра наменети за локални патишта

Вечерва на „24 отворено“ вклучување имаше Лилјана Затуроска која што посочи дека околу 49% од анкетираните претприемачи кажуваат дека штетата која што ќе ја претрпат...

Економија 29.04.20 | 20:17

Сугарески апелира граѓаните да не купуваат авиобилети додека не се отварат аеродромите

Транспортот на стоки и услуги во ниеден момент, освен случајот до пред извесен период со Република Турција, нема никакви проблеми. Тоа беше добро координирано и со МНР...

Економија 13.03.20 | 14:33

Среде мерки Сугарески излезе да се слика со клучката што требаше да биде готова за три, а не е веќе шест месеци

Наредната недела се очекува да се пушти во сообраќај регионалниот пат Прилеп-Битола, во делот кај индустриската зона каде се гради клучката со придружната патна инфраструктура....

Македонија 10.03.20 | 11:27

Ги нема на листите: Заев ги пушти низ вода Ремeнски, Кирацовски, Сугарески, Локвенец…

Ако се погледнат имињата на кандидатите на изборните листи на СДСМ не може да не се забележи дека недостигаат неколку звучни имиња како меѓу министрите така и од пратениците...

Црна хроника 06.03.20 | 17:30

Гори кафулето на Сугарески во Прилеп

Попладнево се запали угостителски објект во Прилеп. Станува збор кафулето „Табу“ на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Кафулето се наоѓа во старата...

Економија 04.02.20 | 14:09

Сугарески апелира машиновозачите да продолжат со работа

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески апелира машиновозачите да продолжат со работа и истакнува дека е подготвен повторно да преговара со нив, но, како што...

Економија 09.01.20 | 14:58

Сугарески: Летово од Врбјани до Охрид ќе се патува по новиот автопат

Пуштање во употреба на првите 30 километри од автопатот Кичево – Охрид, обнова на локални патишта во должина од 450 километри, завршување на првата делница од пругата...

Македонија 22.12.19 | 16:15

Сугарeски: СДСМ за коалиции ќе одлучува по изборите

Фокусот на СДСМ во моментот е на спроведување демократски избори на 12 април, а за коалицирањето ќе се одлучува по изборите, изјави денеска министерот за транспорт и...

Економија 22.12.19 | 15:05

Од ветените 500 км автопатишта, владата реализирала 782 км патишта

Годината ја завршуваме со максимален ефект во реализација на капиталните проекти во ресорот транспорт. Ги направивме историски најголемите вложувања во патната инфраструктура,...

Економија 12.12.19 | 14:12

Сугарески: Со новиот закон за легализација, нема да се создаде урбанистички хаос

Најавениот нов Закон за легализација на дивоградби изградени до октомври 2019 година се уште се дефинира, набрзо треба да биде доставен до Владата, но нема да создаде...

Економија 06.12.19 | 20:50

Сугарески: Ни оставија исклучително лоши проекти, тоа главната причина за падот на БДП

Во вторник на седница на Влада ќе биде разгледан новиот Предлог-закон за легализација на дивоградби и се очекува да биде донесен во Собранието до крајот на годинава,...

Економија 25.11.19 | 22:21

Сугарески се изнасмеа на ветувањата на СДСМ: Како да направиме 600 км автопатишта кога во цела држава нема 600 км патишта?

Министерот за транспорт на „Телевизија 24“ Горан Сугарески дебатираше со Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ за автопатите во земјава и зошто се доцни со нивна изградба. Затуроска...

Економија 20.11.19 | 19:55

Заемот за доизградба на автопатот Кичево-Охрид ќе се отплаќа 20 години

Пратениците од власта и од опозицијата со меѓусебни обвинувања за криминал во однос на договорите за овој проект со кои средствата биле обезбедени со кредити. Пратениците...

Економија 02.11.19 | 14:40

Поставен првиот столб од новиот далекувод од Штип до Пробиштип

Почна изградбата на нов 110-киловолтен далекувод со кој се поврзуваат трансформаторските станици Штип и Пробиштип. Премиерот Зоран Заев, министерот за транспорт и врски,...

Македонија 28.10.19 | 16:38

Сугаревски: Социјалните станови во Гостивар ќе се делат по нови критериуми

Оглас за распределба на седумдесетина социјални станови во Гостивар треба да се објави кон крајот на годината, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Тој...

Македонија 12.09.19 | 11:13

Милчин: Што е бре ова?! Има ли крај на понижувањата во земјата Будалија?

Во документ од Министерството за транспорт и врски наместо македонски јазик се споменува „северномакедонски“. Ниту министерот Горан Сугарески, ниту било кој друг...

Твитови 11.09.19 | 11:45

Сугаре да ни објасни каков е овој јазик

Сугаре да објасни каков е тој North Macedonian Language и по што се разликува од Macedonian Language во истата реченица. #ИдентитетБетон pic.twitter.com/rWHqk1fJ9g — Wicked Mrchatina (@Mrchatina) September 11, 2019