Ознака: горан стефановски
Култура 03.05.23 | 10:52

Објавен прв текст за корените на Горан Стефановски од Иван Антоновски

Објавен е прв текст кој е резултат на истражување за семејните корени на култниот драмски автор и есеист Горан Стефановски. Автор на текстот е Иван Антоновски, асистент...

Култура 12.04.23 | 14:16

Промоција на „Мала книга на стапици“ од Горан Стефановски

Денеска во 19,30 часот Академската сцена на Факултетот за драмски уметности во Скопје организира промоција на „Мака книга на стапици“ од македонскиот писател и драматург...

Култура 10.03.23 | 15:34

„Три“ со ново издание на „Мала книга на стапици“ од великанот Горан Стефановски

Во „Три“ пристигна ново издание на „Мала книга на стапици“ од великанот Горан Стефановски – значајно име со кое сите се гордееме. „Горан Стефановски уште одамна...

Култура 08.02.23 | 22:57

„Пајаците, за да преживеат, ткаат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткаат приказни“: Нови преводи на пораката на Горан Стефановски

„Сите живи суштества се раѓаат со инстинкт за преживување. Пајаците, за да преживеат, ткаат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткаат приказни. За нас нема ништо поважно...

Култура 06.02.23 | 11:26

Објавено француско издание на есеите на Горан Стефановски, насловено „Пофалба на обратноста“

Објавено е француско издание на есеите на Горан Стефановски, насловено „Пофалба на обратноста“ (Éloge du contraire) од францускиот издавач „За момент“. Изданието е објавено...

Култура 25.01.23 | 12:14

Есеите на Горан Стефановски објавени на француски јазик

Објавено е француско издание на есеите на Горан Стефановски, насловено „Пофалба на обратноста“ (Éloge du contraire) од францускиот издавач „За момент“, соопшти Доминик Долмие,...

Култура 14.12.22 | 23:27

Ги украсивме елките околу клупата на која седи Горан за да нѐ осветли неговата „искра што се измолкнува“, рече Дејвид Гир во Дебар Маало

Во чест на 70-годишнината од раѓањето на Горан Стефановски вечерва беше осветлен и украсен делот околу неговиот споменик во Дебар Маало. На настанот пригодна реч одржа...

Култура 01.12.22 | 10:36

Промоција на книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски

Денеска, на први декември во 12 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски, во изложбениот салон Галерија ’22 при Центарот за...

Култура 16.10.22 | 09:13

Вонсериска промоција на првата книга за есеистиката на Горан Стефановски – „Идентитетот е приказна“

Просторот околу „Клупата на Горан Стефановски“ во Дебар Маало беше претесен за да ги собере сите присутни на промоцијата на книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван...

Култура 15.10.22 | 10:56

На Клупата на Горан Стефановски во Дебар Маало: Промоција на книгата „Идентитетот е приказна“

По повод 70 години од раѓањето на нашиот голем драмски писател Горан Стефановски, денеска ќе се одржи промоција на книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски. „Идентитетот...

Култура 04.10.22 | 10:55

По повод 70 години од раѓањето на Горан Стефановски објавена е „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски

По повод 70 години од раѓањето на Горан Стефановски, издавачката куќа „Полица“ ја објави книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски. Ова е прва книга во која...

Култура 03.09.22 | 15:55

Прв голем научен собир посветен на Иљоски, Стефановски и граматиката од Конески, по повод значајните јубилеи

Осумдесетина македонисти, слависти и балканисти од над 20 институции од земјата и од странство ќе учествуваат на 49. Меѓународна научна конференција на Меѓународниот...

Култура 27.05.22 | 09:40

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп премиера на „Дупло дно“ од Горан Стефановски

Вечерва во 20 часот на сцената од театарот „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе биде изведена претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски, во режија, дизајн на сцена...

Култура 18.05.22 | 11:06

На Скверот ,,Јас и ти” во Дебар маало вечерва ќе се одржи ТРИПТИХ -современ звук и танцов перформанс низ мислата на Горан Стефановски

На 18 мај, со почеток во 20 часот на Скверот ,,Јас и ти” во Дебар маало-Скопје ќе се реализира проектот ТРИПТИХ кој претставува спој на три изразни видови на уметност....

Култура 16.05.22 | 10:22

ТРИПТИХ – современ звук и танцов перформанс низ мислата на Горан Стефановски

На 18-ти мај, со почеток во 20 часот на Скверот ,,Јас и ти” во Дебар маало-Скопје ќе се реализира проектот ТРИПТИХ кој претставува спој на три изразни видови на уметност....

Скопје 27.04.22 | 23:59

Нов мурал и театарски перформанс по повод роденденот на Горан Стефановски

Општина Центар денеска одбележа 70 години од раѓањето на македонскиот литературен деец и еден од најпознатите дебармаалци, Горан Стефановски. Во рамки на одбележувањето...

Скопје 27.04.22 | 10:58

Со мурал и драмски перформанс Општина Центар ќе одбележи 70 години од раѓањето на Горан Стефановски

Општина Центар ќе одбележи 70 години од раѓањето на еден од најголемите македонски драматурзи и писатели, Горан Стефановски. По тој повод, во 17:30 часот градоначалникот...

Култура 10.04.22 | 22:22

Бранислав Миќуновиќ: Претставата „My name is Goran Stefanovski“ е омаж за мојот пријател Горан

Работејќи на оваа претстава влегов во два ризици: првиот беше, јас како Н.Н. да објаснам кој е Горан Стефановски, но ја немав таа амбиција. Јас и порано сум работел негови...

Култура 07.04.22 | 15:45

Прилепски театар ја подготвува „Дупло дно“ од Горан Стефановски

Во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ почнаа подготовките на новата претстава „Дупло дно“ од Горан Стефановски во режија на Наташа Поплавска. Премиерата ќе...

Култура 30.03.22 | 09:44

Горан Стефановски е нашето театарско семејство

Софија Куновска по голема пауза се враќа на театрската сцена. В четврток, на 31 март во Драмски театар Скопје во 20 часот е премиерата на претставата „My name is Goran Stefanovski“....