Ознака: горан милевски
Македонија 03.11.21 | 20:15

Милевски: Нова влада за 10 дена, Заев ќе ја поднесе оставката деновиве

Најавената оставка на премиерот Зоран Заев ќе биде доставена во Собранието деновиве, до средината на наредната недела веќе ќе биде познато и името на новиот мандатар,...

Македонија 03.11.21 | 19:48

Коалициониот партнер на Заев: До средината на наредната недела ќе се знае кој ќе биде новиот мандатар

Најавената оставка на премиерот Зоран Заев ќе биде доставена во Собранието деновиве, до средината на наредната недела веќе ќе биде познато и името на новиот мандатар,...

Македонија 03.11.21 | 08:45

Mилевски: Оставката на Заев е дефинитивна

Оставката на премиерот Зоран Заев е дефинитивна, вели лидерот на Либерално демократската партија (ЛДП) и министер за локална самоуправа Горан Милевски, притоа додавајќи...

Македонија 02.11.21 | 12:00

Милевски: Ќе има нова влада, не може премиерот да замине, а министрите да останат

Треба повеќе да се слуша гласот на третата опција малку повеќе.Досега бевме доведувани до свршен чин и тоа она што го очекуваме од новата влада, вели Горан Милевски,...

Македонија 02.11.21 | 11:25

Коалициониот партнер со порака до Заев: Некој кога ќе сака да земе се, на крајот останува без ништо

Некој кога ќе сака да земе се, може на крајот да остане ништо и тоа е пораката која што граѓаните ја испорачаа на овие избори, нагласи Горан Милевски, претседател на ЛДП...

Скопје 29.10.21 | 23:38

Половина час пред полноќ ЛДП и ДОМ му го свртија грбот на Шилегов: Ќе го поддржат само Курто Дудуш во Шуто Оризари

Лидерот на ЛДП Горан Милевски спот на Фејсбук најави дека единствен кандидат зад кој ќе застанат во недела е Курто Дудуш за градоначалник на Шуто Оризари. На сите други...

Македонија 18.10.21 | 09:30

Ќе си го прегази ли Милевски барањето за „промени“, сега кога СДСМ од него чека поддршка во Битола?

Министерот за локална самоуправа Горан Милески, кој годинава како кандидат на ДОМ и ЛДП во движењето „Одлучно за промени“ го бараше гласот на битолчани за градоначалнички...

Македонија 11.09.21 | 12:20

Милевски ја прифати кандидатурата за градоначалник на Битола: Граѓаните така сакаа

Лидерот на ЛДП Горан Милевски ја прифати одлуката на партијата да се кандидира на локалните избори за градоначалник на општина Битола. Тој како што објави на Фејсбук...

Македонија 08.09.21 | 12:16

Милевски: Потребно е да ги надминеме развојните разлики меѓу општините, за граѓаните да имаат поквалитетен живот

Без човечки капитал сите политики се беспредметни затоа грижата на државата пред се треба да биде насочена кон луѓето, нивното здравје, образование, егзистенција. Ако...

Македонија 06.09.21 | 12:05

Министерот Милевски предложен како кандидат за градоначалник на Битола

На вчерашната седница на општинскиот одбор на ЛДП-Битола, членовите на партијата акламативно го предложија претседателот Горан Милевски да биде кандидат на Движењето...

Македонија 04.09.21 | 10:55

ЛДП и ДОМ утре ќе го претстават нивниот кандидат за градоначалник на Скопје

Претседателите на ЛДП и ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин потпишаа договор за заеднички настап на претстојните локални избори, а коалицијата на двете политички партии...

Македонија 03.09.21 | 18:29

Милевски најавува: Во недела ќе го промовираме кандидатот за градоначалник на Скопје, од ДОМ/ЛДП

Во недела, Граѓанското движење на Центарот ќе ги промовира кандидатот за градоначалник на Град Скопје и носителот на советничката листа за Скопје, напиша претседателот...

Македонија 21.04.21 | 18:05

Милевски, Морачанин и Трајанов ќе настапат заедно за локалните избори

Политичките партии ЛДП, ДОМ и Демократски сојуз заеднички ќе настапат на претстојните локални избори, што треба да се одржат кон крајот на годината, дознава Фокус. Од...

Македонија 29.03.21 | 16:31

Не гледаат колку „државата“ е во курац, дека секој функционер си тера и краде кај ќе му прдне

Го знаете оној либералон Милески што тропа: зошто бе толку критики за Владата, па што ако Филипче и Заев возеле мотори, па што ако Рашковски отишол во Мексико. Мислам...

Македонија 29.03.21 | 14:01

ЛДП ќе настапи самостојно на локалните избори

Либералдемократската партија на локалните избори нема да настапи во коалиција со СДСМ, туку самостојно, објави денеска претседателот на партијата и министер за локлна...

Македонија 29.03.21 | 13:19

Милевски: Што ако Филипче и Заев возеле мотори, зошто толку критики за шетањето на Рашковски?

Премногу негативно се гледа на работите во Владата и непотребно се критикуваат надлежните институции, смета Горан Милевски од ЛДП во денешното гостување во „Студио...

Македонија 07.03.21 | 11:18

Ако сакаат нека си се земат, ние на таква свадба не одиме – порачува Горан Милевски, коалициониот партнер на Заев

Ако си се сакаат, нека си се земат – ЛДП на таква свадба нема да присуствува“, напиша на својот фејсбук профил Горан Милевски, претседателот на ЛДП и министер за локална...

Македонија 28.01.21 | 12:05

Грчева најави тужба и открива: Министер во Владата на Заев не пријавил обид за голем поткуп

Во соопштение до јавноста проф. др. Солза Грчева, претседател на Глас за Македонија, најави тужба за клевета против министерот за локална самоуправа Горан Милевски и...

Македонија 14.01.21 | 11:51

Милевски: Треба да има отворени листи за локалните избори и да се намали бројот на советници

Локалните избори се пред нас и веќе од пролет ќе почнат калкулациите меѓу сите политички партии и ќе се „вжешти“ политичката атмосфера. Ние како Министерство, но и...

Економија 13.01.21 | 22:15

Стоилковски го потсети министерот за локална самоуправа на нереализираните ветувања на коалицијата на СДСМ

На денешното гостување на 24 Анализа во Телевизија 24, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски со низа критики кон работата на министерот на локална самоуправа Горан...