Ознака: Горан Бреговиќ
Музика 16.06.20 | 12:57

Музиката за филмот „Аризона дрим“ била крадена: Горан Бреговиќ ќе треба да плати еден милион долари за плагијат

Босанскиот музичар Горан Бреговиќ е осуден за плагијат. Тој морал да му платил отштета од милион евра на францускиот композитор Енрико Масијас, поради недозволена употреба...

Естрада 16.05.20 | 22:32

Луксуз на сите страни: Горан Бреговиќ гради куќа од милион евра

Горан Бреговиќ е еден од најбогатите музичари на Балканот. Тој речиси сите пари ги вложува во недвижности. Најновата се наоѓа во белградската населба Сењак и се наоѓа...

Скопје 17.11.19 | 20:12

Ќе настапиме со весели песни, вели Горан Бреговиќ пред вечерашниот концерт на плоштад „Македонија“

Култната група од времето на поранешна Југославија, „Бјело дугме“ ќе одржи вечерва бесплатен концерт на плоштад „Македонија“ во Скопје во 21 часот. На кусата прес-конференција...

Музика 24.03.19 | 11:01

Трите писма од Сараево музика за душа на роденденскиот концерт на Горан Бреговиќ

Горан Бреговиќ, ѕвездата не само на овие балкански простори, туку и европски, светски, човекот кој со својата музика го освои и Холивуд и правеше музика за нивните филмови,...

Музика 20.03.19 | 15:29

Горан Бреговиќ роденденот ќе го слави во Скопје: „Три писма од Сараево“ в петок пред македонската публика!

Еден од најголемите балкански и светски музичари на денешнината, Горан Бреговиќ на 22 март доаѓа на концерт во Скопје. Заедно со него на сцената ќе бидат и музичарите...

Естрада 16.02.19 | 10:08

Брега работел во стриптиз клуб: На 17 имав видено повеќе голи жени отколку сите мои врсници заедно

Сум свирел од Карнеги хол и Операта во Сиднеј до грчки крчми и свадби на руски тајкуни, вели легендарниот Горан Бреговиќ во новата епизода на шоуто „Еден на Еден“. Ретко...

Музика 20.12.18 | 21:01

Ја претчувствуваше својата смрт: Горан Бреговиќ се прости од Анка Поп!

Безживотното тело на Анка Поп, која го препеа хитот Едерлези, најдено е во автомобил во Дунав во југозападна Романија под се уште неразјаснети околоности. Анка била...