Ознака: голман
Фудбал 07.07.23 | 19:15

Ван дер Сар е на интензивна нега во Сплит, имал крварење во мозокот!

Еден од најдобрите голмани во историјата на холандскиот фудбал холандски Едвин ван дер Сар (52) моментно е на преглед на главата во КБЦ Сплит, на одделот за интензивна...

Фудбал 22.04.23 | 22:05

Тери, Кејн, Ето, Фердинанд: Ова се фудбалските ѕвезди кои на еден ден беа голмани на своите екипи

Иако е ретко, во модерниот фудбал може да случи некоја екипа да ги има извршено сите замени, поради што во случај на повреда или црвен картон на голманот, неговото место...

Балкан 22.02.23 | 12:45

Пијан возач прегази и усмрти 17-годишен голман од Хрватска

Седумнаесетгодишно момче синоќа загина во тешка сообраќајна несреќа предизвикана од пијан возач. Како што пренесува хрватски „Вечерњи куст“, несреќата се случила...

Фудбал 12.02.23 | 16:29

Одбрани пенал, падна и почина голман во Белгија

Нова трагедија го потресе фудбалскиот свет, на натпревар во пониските лиги во Белгија, голман почина брзо откако одбрани пенал. Арне Еспел беше голман на Б тимот на Винкел...

Фудбал 31.07.22 | 14:38

Навивај за нас од некое подобро место: Почина 20-годишен голман еден ден откако бранел за својот тим

Дваесетгодишниот голман на нисколигашкиот босански клуб Младост од Домаљевац Мато Матиќ починал еден ден откако бранел за својата екипа. Црно утро над нашето село....

Фудбал 22.12.21 | 21:19

Млад голман загина на терен по судир со напаѓач

Тажна вест доаѓа од фудбалските терени во Индонезија каде по судир со противнички играч, почина голманот на локалниот член на Лига 3 – Торнадо. Станува збор за младиот...

Ракомет 11.09.21 | 15:48

Борко Ристовски: Пет дена бев неправедно затворен во четири ѕида, ангажирав адвокати

Голманот на македонскиот ракометен првак Вардар, Борко Ристовски, веќе неколку дена е во Скопје, откако мина речиси цела недела „во самица“ во хотел во Загреб. Тој мистериозно...

Фудбал 15.04.21 | 09:14

На 46 години почина Гоце Груевски, поранешниот голман на македонската фудбалска репрезентација

На 46 години, во Австралиија почина Гоце Груевски, поранешниот голман на македонската фудбалска репрезентациија. Тој беше еден од најдобрите голмани во историјата на...

Фудбал 12.06.20 | 10:35

10 минути бил сам на теренот, не видeл дека натпреварот е прекинат поради густата магла

Ова е историска фотографија од 1937 година која носи интересна приказна за легендарниот голман Сем Бартрам и маглата. За време на лига турнир во 1937 година, легендарниот...

Фудбал 31.03.20 | 13:25

Славниот голман на смртна постела бидејќи сопругата го заразила: Исил наместо во изолација отишла во козметички салон

Славниот турски Рушту Ребџер се бори за живот откако е откриено дека е заразен со корона вирусот. Рекордерот по бројот на натпревари за репрезентацијата на Турција...

Фудбал 29.03.20 | 10:51

Хоспитализиран легендарниот турски голман Рушту

Легендарниот турски голман Речбер Рушту е хоспитализиран откако било утврдено дека е позитивен на новиот коронавирус. Се беше нормално, но одеднаш почнаа брзо да развиваат...

Ракомет 24.02.20 | 10:01

Борко Ристовски се враќа во Вардар?

Долгогодишниот прв голман на македонската репрезентација, Борко Ристовски, би требало да биде едно од засилувањата што ќе пристигнат во Вардар до крајот на оваа натпреварувачка...

Фудбал 20.01.20 | 17:22

Голманот на Јунајтед го уништи Ламборгинито

Несреќата се случила во близина на тренинг центарот Карингтон, а од клубот потврдија Ромеро не е повреден. 32-годишниот голман од 2015 година е член на Манчестер Јунајтед...

Ракомет 11.01.20 | 12:11

Сам против Украина: Митревски доби признание и од ЕХФ

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски доби уште едно признание за својата извонредна партија при победата синоќа над Украина со 26-25. За...

Останати спортови 10.10.19 | 09:52

Легендарниот Петр Чех стана хокеарски голман

Легендарниот фудбалски чешки голман, Петр Чех им се враќа на натпреварите. Тој ќе биде голман на хокеарскиот клуб Гилдфорд Феникс. Чех по крајот на минатата сезона објави...

Фудбал 09.09.19 | 23:22

Голман пронајден мртов во хотелска соба на ден пред мечот

Триесет и едногодишниот Жарзињо Пиетер, втор голман на фудбалската репрезентација на Куракао, е пронајден мртов во неговата хотелска соба на Хаити, каде двата национални...

Ракомет 30.05.19 | 11:46

Голманот на Вардар Милосављев четири години во Фуксе Берлин

Уште еден трансфер на ракометар на Вардар денеска доби официјална потврда. Голманот Дејан Милосављев, по една сезона мината на голот на црвено-црните, се сели во Бундес...

Фудбал 31.03.19 | 18:59

Избегната трагедија: Му го спасуваа животот на голман на Вардар

Денеска за малку ќе беше црн ден за македонскиот фудбал. Ќе настрадаше голман на Вардар во пионерска конкуренција, објави порталот СПОРТ МЕДИА. Многу среќа и присебност...

Калеидоскоп 30.12.18 | 17:12

Борко Ристовски најави свдаба во 2019, еве на кој датум

На петти јануари „министерот за одбрана“ Борко Ристовски најави свадба во луксузен хотел во Скопје. Борко и неговата Николина минатата година во матично го изговорија...

Фудбал 20.12.18 | 17:32

Две чуда го спасија малото дете: Очевидец откри детали за несреќата во која загина голманот, жена му и син му!

Фудбалската планета остана во шок после стравичната несреќа во која загинаа голманот, неговата сопруга и нивниот шестгодишен син, а сега станаа познати и детали на...