Ознака: ГОБ „8 Септември“
Македонија 26.07.20 | 18:06

Од утре во Градската болница „8 Септември“ ќе се прават и други операции

Градската болница „8 Септември“, која во моментов е најголемиот ковид-центар во земјава, од утре треба да почне и со редовните операции на пацинети кои не се позитивни...

Здравје 23.07.20 | 10:56

Градската болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне и со редовни операции

Градската општа болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне со редовни операции и за пациентите кои досега чекаа да бидат ставени на програма. Дневно ќе се прават по три...

Црна хроника 01.07.20 | 13:45

Кривична и државен карантин за синот кој сакаше да го земе телото на починатата од „8 Септември“

Кривична пријава за непостапување според здравствените прописи, како и спроведување во државен карантин на сопствен трошок веднаш заработи синот на поинатата пациентка...

Здравје 01.07.20 | 12:56

ГОБ „8 Септември“ е една од најоптеретените болници во земјава, семејствата да имаат разбирање кога треба да добијат информација

ГОБ „ 8 Септември’ е една од најоптеретените болници во земјава. Апелирам до семејствата да имаат разбирање дека треба да се почека до некоја информација. Анализите...

Здравје 01.07.20 | 09:14

Tребаше да ја убијат, СЗО ви плаќа за секој починат: Неверојатни коментари на социјалните мрежи

Требаше да ја убијат, не само да ја тепаат. Ова е еден од бројните коментари на социјалните мрежи по вчерашниот инцидент во ГОБ „8-ми Септември“ во Скопје, каде поради...

Црна хроника 30.06.20 | 22:43

Детали за приведените лица во ГОБ „8 Септември“: Еден од нив бил позитивен на ковид-19

Шест лица вечерва се приведени во полициската станица Гази Баба поради инцидент во Градската општа болница „8 Септември” во Скопје. Како што информираат од болницата,...

Здравје 30.06.20 | 20:54

Семејството на почината пациентка од ковид-19 барало да се направи обдукција, сакале сами да ја носат на патологија, па се случил инцидент во ГОБ „8 Септември“

Попладнево во ГОБ „8 Септември“ се случил инцидент со семејство на почината пациентка од ковид-19. Семејството побарало сами да го однесат телото на починатата на скопска...

Здравје 24.06.20 | 15:34

Дел од пациентите од ГОБ „8 Септември“ се префрлаат во болницата во Козле

Во болниците во моментот се хоспитализирани вкупно 359 пациенти заразени со ковид-19, од кои пет се на респиратор. Најголем број, се сместени во ГОБ „8 Септември“, а дел...

Македонија 16.06.20 | 15:45

Докторите на крајот на силите, „8 септември“ се полни со пациенти

Ударот врз здравствениот систем кој го предизвика корона пандемијата кај нас допрва доаѓа. Новиот бран што ја „тресе“ Македонија забрзано ги полни болниците. Доктори...

Македонија 15.06.20 | 13:21

Отворени се два нови оддели во ГОБ „8 Септември“, болницата има капацитет, само персонал ни фали, вели директорот д-р Костов

Поради зголемн број пациенти во ГОБ „8 Септември“ од синиќа се отворени нови два оддели за лекување на заразени со ковид-19. Во моментов во болницата се лекуваат 83 пациенти...

Македонија 11.06.20 | 22:08

Сакале веднаш да го земат починатиот: Роднини навредувале доктори, директорот вели ова е секојневие

Полицијата само денеска во два одделни инциденти интервенирала во Градската општа болница „8 Септември“ која од почетокот на коронакризата со одлука на Министерството...

Вести 10.06.20 | 20:33

Д-р Атанасовски: Не очекував волкава бројка на заразени

Докторот Петар Атанасовски од болницата „8 Септември“ за ТВ 24 рече дека и тие се изненадени од големиот број на заразени со корона вирус во последните недели. И...

Македонија 08.06.20 | 15:00

Тројца од 15 заразени здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се хоспитализирани

Тројца од 15 здравствени работници во ГОБ „8 Септември“ кои се заразени со ковид-19 се хоспитализирани. Станува збор за една медицинска и две болнички сестри, потврди...

Македонија 05.06.20 | 17:27

Заразени 13 здравствени работници, двајца на ГАК и 11 во ГОБ „8 Септември“

Министерот за здравство Венко Филипче информира на прес конференција дека има 13 заразени здравствени работници со ковид-19. Во ГОБ „8 септември“ се заразени 11 здравствени...

Здравје 05.06.20 | 13:03

ХТЛ Македонија донираше медицинска опрема вредна 20 илјади евра во ГОБ „8-ми Септември“

Продолжува серијата на донации на компаниите, членки на Аосицацијата на приредувачи на игри на среќа – АПИС, во здравствените институции кои се на првите борбени...

Здравје 04.06.20 | 12:42

Наплив на пациенти болни од ковид-19 во ГОБ „8 Септември“, директорот Костов вели подготвени се за продолжениот викенд

Во ГОБ „8 Септември“ има наплив на пациенти болни од ковид-19, а директорот на болницата проф. д-р Христијан Костов вели дека се подготвени за продолжениот викенд. Во...

Здравје 02.06.20 | 11:50

Во ГОБ „8 Септември“ од синоќа се  примени 11 нови пациенти сомнителни на Ковид-19

Во Градската општа болница „8 Септември“ од синоќа се  примени 11 нови пациенти сомнителни на корона вирусот,  а починала 56 годишна пациентка од Струга која имала други...

Македонија 01.06.20 | 20:32

Боки: Kамчев сакаше да ја земе болницата 8 септември, затоа беа кај мене дома со Филипче

Бојан Јовановски на денешните завршни зборови ги потврди шпекулациите дека имал чести контакти во неговиот дом со министерот за здравство Венко Филипче во друштво...

Здравје 29.05.20 | 13:54

Д-р Костов: Во ГОБ „8 Септември“ има наплив на заразени, доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Со најтешка клиничка слика во последните два-три дена доаѓаат заразени пациенти со корона вирусот во Градската општа болница „8 Септември“. Директорот, д-р. Христијан...

Македонија 16.05.20 | 16:07

Филипче: ГОБ „8 Септември” за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

За една недела Градската општа болница „8 Септември” ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние...