Ознака: ГОБ „8 Септември“
Здравје 20.02.23 | 17:30

Здравствените работници со минимална плата од ГОБ „8 Септември“ излегоа на протест пред

Здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ денеска излегоа на протест поради доцнење на плата. Претседателката на независниот синдикат при ГОБ „8 Септември“, Рената...

Здравје 20.02.23 | 14:54

Па што ако не работи системот, хакерски напади има секаде! Имаме паметни луѓе, треба да ги задржиме, а не да ни бегаат, велат од Независниот синдикат

Имаме паметни луѓе, треба да ги задржиме, а не да ни бегаат. Ништо не функционира во државата, вели Марјан Ристески, од Конфедерацијата на независни синдикати. Денеска...

Македонија 20.02.23 | 09:20

Лекарите не веруваат на ветувањата на Ковачевски: Здравствените работници излегуваат на протест

Претставници на синдикални организации на вработени во здравствениот сектор денеска пред ФЗОМ ќе побараат исплата на платите за јануари и ќе информираат за следните...

Македонија 19.02.23 | 12:24

Лекарите не веруваат на ветувањата на Ковачевски: Вработените од „8 Септември“ утре излегуваат на протест

Вработените во „8 Септември“ утре ќе протестираат пред влезот на болницата поради неисплатената плата. Оттаму најавуваат дека протестот ќе се случува од...

Македонија 01.02.23 | 21:46

Ќе се отвора Онкологија во „8-ми Септември“, се бара решение за набавка налекот за цистична фиброза

Владата на денешната 122-ра седница ја разгледа Информација од Министерството за здравство за потребата од обезбедување дополнителни финансиски средства за ЈЗУ Универзитетска...

Македонија 31.01.23 | 14:20

Апаратот за зрачна терапија во ГОБ „8 Септември“, промовиран неколкупати уште не е ставен во функција

Апаратот за зрачна терапија за онколошки пациенти во ГОБ „8 Септември” уште не е ставен во фунција, иако беше промовиран во неколку наврати, велат од Комисијата за здравство...

Скопје 09.12.22 | 11:08

Се преместуваат автобусите: Приватните превозници ќе блокираат од Фонтана на „Илинденска“ до крстосницата до ГОБ „8 Септември“

Во тек е преместувањето на приватните автобуски превозници од пред ТЦ „Мавровка“ и Црвен крст. Како што изјави за МИА Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“, блокадата на...

Македонија 10.11.22 | 11:34

ГОБ „8-ми Септември“ доби две томографски магнетни резонанци и ултразвучен апарат

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ денеска е отворен новиот дијагностички центар опремен со апарати за магнетна резонанца. Апаратите – две томографски...

Сервиси 21.10.22 | 08:33

ГОБ „8 Септември“ денеска без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска поради планирани технички зафати во електродистрибутивната мрежа, без електрична енергија ќе останат корисниците: –...

Здравје 19.09.22 | 11:02

Атанасовски: Пукната цевка во ГОБ 8 Септември имало, но тоа се премолчува, за да се избегне одговорност

За да објасниме подетално за малиот дефект кој е саниран, а се случил ноќта помеѓу 02 и 03 часот на ден 18.09 кога заради пукната цевка над ( од одделот за нефрологија) од таванскиот...

Македонија 19.09.22 | 10:14

ГОБ „8-ми Септември“ демантира дека имало поплава

ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје ги демантира гласините за „поплава во просториите за интензивна нега“ на Одделот за неврологија. Всушност, се работи за саниран мал...

Македонија 18.09.22 | 13:44

Д-р Атанасовски: Се поплави интензивниот оддел од „8 септември“, дежурните лекари ги извлекуваа пациентите

Д-р Петар Атанасовски од болницата „8 септемви“  на Фејсбук отрива дека се поплавил  интензивнот оддел на неврологија при ГОБ 8 ми Септември и за среќа заради големата...

Македонија 08.09.22 | 12:55

ГОБ „8 Септември“ доби апарат за зрачна терапија за онколошки пациенти, ќе биде ставен во полна функција до крајот на годинава

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски по повод Денот на независноста денеска заедно со министерот за здравство Беким Сали присуствуваа на презентација на апарат...

Македонија 05.09.22 | 10:56

Денот на независноста, 8 Септември, неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 8 Септември, четврток, согласно Законот за празниците, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министертсвото...

Македонија 31.08.22 | 13:03

ГОБ „8 Септември“ доби дигитален ангиограф за одделот за кардиологија од Јапонската амбасада во Скопје

Заокружени се два значајни проекта финансирани преку јапонската Програма за мали грантови (GGP) чија вредност е околу 160 илајди евра. Во ГОБ „8 Септември“ пациентите...

Македонија 29.04.22 | 17:51

Почнува реновирањето на Ургентиот хируршки центар

Од ЈЗУ Универзитетска клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) информираат дека во...

Црна хроника 15.04.22 | 15:50

Телефонски учествувал и Заев: Венко му нудеше болници во други градови, но Орце ја сакаше „8 Септември”

Бојан Јовановски на денешното рочиште проговори за релациите што ги имал со бизнисменот Орце Камчев и тогашниот премиер Зоран Заев и минитерот за здравство Венко Филипче....

Здравје 15.03.22 | 14:37

Во ГОБ „8 Септември“ годинава извршени 36.000 прегледи на пациенти со Ковид-19

Во Градската општа болница „8 Септември“ веќе две години деноноќно се лекуваат пациенти со Ковид-19. Ова беше повод за денешната посета на министерот Беким Сали на оваа...

Македонија 24.01.22 | 23:19

Пациенти со ниска сатурација вратени од ГОБ „8 Септември“ и од Инфективна затоа што нема место

Пациенти со ниска сатурација и ковид 19 позитивен наод, вечерва се вратени за хоспитализација и во Инфективната клиника и во ГОБ „8 Септември“, поради исполнетост на...

Македонија 31.12.21 | 12:49

ГОБ „8 Септември“ доби пет нови лифтови направени според современи стандарди

Пет нови лифтови направени според современите ЕУ стандарди, од кои три болнички со носивост 1600 килограми и брзина на движење до 1,6 метри во секунда и два патнички се...