Ознака: ГОБ „8 Септември“
Здравје 25.01.24 | 21:20

Вечерва ГОБ “8 Септември” е без функционален Ургентен центар?

Дали Ургентниот центар во ГОБ “8 Септември” не функционира? Ова прашање го постави Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ. На фејсбук страницата на Комисијата тие...

Македонија 08.01.24 | 11:50

Независниот синдикат на здравствени работници бара зголемување на безбедноста на здравствените работници

Независниот синдикат на здравствени работници, експресно, енергично и остро реагира во јавноста за настанот во ГОБ „8 Септември“, напад со нож врз здравствен работник. Насилните...

Здравје 28.12.23 | 14:00

ГОБ „8 Септември“ доби нов апарат за оперирање на тумори на нос и синуси, кој е како џи-пи-ес

Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје доби нова медицинска опрема, која се презентира денеска. Станува збор за апарат – систем за навигација на Одделот...

Македонија 28.12.23 | 13:43

Ќе се сликаат со апарати, а Нефрологија уште нема ехо

По 7 години спиење, ќе се носат 5 нови апарати во ГОБ „8 Септември“, ќе ги промовира, поточно ќе се слика министерот за здравство, Фатмир Меџити, но и покрај 5 нови апарати...

Здравје 17.12.23 | 16:07

Од денеска итни пациенти од цела Македонија со хеликоптер ќе се пренесуваат во ГОБ „8 Септември“ во Скопје

Од денеска во функција е ставен медицински хеликоптер со кој ќе се пренесуваат пациенти од цела Македонија во ГОБ „8 Септември“, информираа од Министерството за здравство. Утрово,...

Македонија 31.10.23 | 10:25

Ќерката на Мира Дизел вработена во ГОБ „8 Септември“, болницата станува дувло на партиски кадри на СДСМ

На огласот за вработување во ГОБ „8 Септември“ вработенa е ќерката на пратеничката Мира Стојчевска, познатата како Мира Дизел. За вработувањето на Александра Стојчевска...

Здравје 08.09.23 | 13:46

Нова опрема во ГОБ „8-ми Септември“, тврдат дека ќе се намали чекањето за мамографија, ултразвук и томографија

Три нови сали со нова опрема и апарати за интервентната кардиологија, радиологија и оториноларингологија се пуштени денеска во ГОБ „8-ми Септември“. Нивното користење...

Здравје 05.07.23 | 14:09

Отворен Центар за остеопороза и пуштен во употреба нов апарат за мерење на коскена густина во ГОБ „8 Септември“

Во ГОБ „8 Септември“ денеска беше отворен Центар за остеопороза и пуштен во употреба нов апарат за мерење на коскена густина – остеодензитометарот, со донација од...

Здравје 20.02.23 | 17:30

Здравствените работници со минимална плата од ГОБ „8 Септември“ излегоа на протест пред

Здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ денеска излегоа на протест поради доцнење на плата. Претседателката на независниот синдикат при ГОБ „8 Септември“, Рената...

Здравје 20.02.23 | 14:54

Па што ако не работи системот, хакерски напади има секаде! Имаме паметни луѓе, треба да ги задржиме, а не да ни бегаат, велат од Независниот синдикат

Имаме паметни луѓе, треба да ги задржиме, а не да ни бегаат. Ништо не функционира во државата, вели Марјан Ристески, од Конфедерацијата на независни синдикати. Денеска...

Македонија 20.02.23 | 09:20

Лекарите не веруваат на ветувањата на Ковачевски: Здравствените работници излегуваат на протест

Претставници на синдикални организации на вработени во здравствениот сектор денеска пред ФЗОМ ќе побараат исплата на платите за јануари и ќе информираат за следните...

Македонија 19.02.23 | 12:24

Лекарите не веруваат на ветувањата на Ковачевски: Вработените од „8 Септември“ утре излегуваат на протест

Вработените во „8 Септември“ утре ќе протестираат пред влезот на болницата поради неисплатената плата. Оттаму најавуваат дека протестот ќе се случува од...

Македонија 01.02.23 | 21:46

Ќе се отвора Онкологија во „8-ми Септември“, се бара решение за набавка налекот за цистична фиброза

Владата на денешната 122-ра седница ја разгледа Информација од Министерството за здравство за потребата од обезбедување дополнителни финансиски средства за ЈЗУ Универзитетска...

Македонија 31.01.23 | 14:20

Апаратот за зрачна терапија во ГОБ „8 Септември“, промовиран неколкупати уште не е ставен во функција

Апаратот за зрачна терапија за онколошки пациенти во ГОБ „8 Септември” уште не е ставен во фунција, иако беше промовиран во неколку наврати, велат од Комисијата за здравство...

Скопје 09.12.22 | 11:08

Се преместуваат автобусите: Приватните превозници ќе блокираат од Фонтана на „Илинденска“ до крстосницата до ГОБ „8 Септември“

Во тек е преместувањето на приватните автобуски превозници од пред ТЦ „Мавровка“ и Црвен крст. Како што изјави за МИА Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“, блокадата на...

Македонија 10.11.22 | 11:34

ГОБ „8-ми Септември“ доби две томографски магнетни резонанци и ултразвучен апарат

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ денеска е отворен новиот дијагностички центар опремен со апарати за магнетна резонанца. Апаратите – две томографски...

Сервиси 21.10.22 | 08:33

ГОБ „8 Септември“ денеска без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска поради планирани технички зафати во електродистрибутивната мрежа, без електрична енергија ќе останат корисниците: –...

Здравје 19.09.22 | 11:02

Атанасовски: Пукната цевка во ГОБ 8 Септември имало, но тоа се премолчува, за да се избегне одговорност

За да објасниме подетално за малиот дефект кој е саниран, а се случил ноќта помеѓу 02 и 03 часот на ден 18.09 кога заради пукната цевка над ( од одделот за нефрологија) од таванскиот...

Македонија 19.09.22 | 10:14

ГОБ „8-ми Септември“ демантира дека имало поплава

ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје ги демантира гласините за „поплава во просториите за интензивна нега“ на Одделот за неврологија. Всушност, се работи за саниран мал...

Македонија 18.09.22 | 13:44

Д-р Атанасовски: Се поплави интензивниот оддел од „8 септември“, дежурните лекари ги извлекуваа пациентите

Д-р Петар Атанасовски од болницата „8 септемви“  на Фејсбук отрива дека се поплавил  интензивнот оддел на неврологија при ГОБ 8 ми Септември и за среќа заради големата...