Ознака: ГОБ „8 Септември“
Здравје 28.06.21 | 09:05

Во ГОБ „8 Септември“ нема веќе болни од ковид-19, си замина и последната пациентка

Во петокот од „8 Септември“ си замина последната пациентка, која таму се лекуваше од компликации на корона вирусот. Во изминатава година и три месеци во овој ковид-центар...

Здравје 21.05.21 | 20:40

Инфективна клиника и ГОБ „8 Септември“ остануваат ковид центри

Во Скопје само Инфективната клиника и ГОБ„8 Септември“ остануваат како ковид центрите за лекување на болните од корона вирус. по есенско зимскиот бран за првпат во...

Македонија 09.04.21 | 00:05

Мицкоски: Дали некој од власта планира да ги продаде болниците „8 Септември“ и „Букурешт“

Вечерва во „Заспиј ако можеш“ во Алфа телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој истакна дека вредно да се постави прашање е дали некој...

Здравје 07.04.21 | 11:20

Го изгубив татко ми, ве молам, не сакам да ја изгубам и мајка ми: Потресно сведоштво на медицинската сестра Јаневска

На пат кон работа во болницата 8 Септември забележав едно момче како седи на клупа пред влезот. Кога поминав пред него, момчето стана и ме праша: „Дали работите тука?“...

Македонија 18.03.21 | 15:40

На Кардиологија и на Пластична хирургија ќе се примаат ковид-пациенти, во ГОБ „8 Септември“ ќе се оперираат само итни случаи

На Клиниките за кардиологија и за пластична и реконструктивна хрургија ќе се лекуваат пациенти болни од ковид-19, а во ГОБ „8 Септември“ ќе се оперираат само итни случаи,...

Македонија 02.03.21 | 13:54

Д-р Танер Хасан: Смртноста од ковид-19 во Македонија е 3 отсто, а на светско ниво е 2 отсто

Земјава потешко се справува со пандемијава, кај нас процентот на починати е 3 отсто од бројот на заразени со ковид-19, а на светско ниво смртноста е 2 отсто, вели д-р Танер...

Здравје 13.02.21 | 09:33

Благодарам што комплетно го имплементиравте принципот „ако немаш пари – умри”

После неговото патешествие низ скопските болници, скопјанец го раскажува она што го доживеал – да нема болничар за да пренесе болна жена, а нема ни домашна посета...

Македонија 10.02.21 | 10:16

Пациент се фрлил од прозорец од ГОБ „8-ми Септември”

Пациент кој се лекувал во Градската општа болница „8-ми септември” утринава се фрлил од прозорец, дознава Сител од болнички извори. Засега не е познато дали пациентот...

Македонија 20.01.21 | 18:52

Бунт на администрацијата во болницата „8-ми Септември“

Вработените во администрацијата во градската болница „8-ми Септември“ се незадоволни што иако се дел од најголемиот ковид-центар, сепак не добиле награда што се дел...

Македонија 12.12.20 | 09:48

Во ГОБ лекарите се борат за животот на 35-годишен кавадарчанец, кој две недели е во тешка состојба

Лекарите во ГОБ „8 Септември“ се борат да му го спасат животот на млад пациент од Кавадарци, вели директорот на болницата, д-р. Христијан Костов за „Фактор“. Пациентот...

Македонија 11.12.20 | 23:51

Починатата триесетгодишна пациентка имала претходни коморбитети

Починатата пациентка на 30 години која денеска влезе во извештајот на ИЈЗ, имала претходни коморбитети. Тоа е најмладото лице кое во последните 24 часа ја загуби битката...

Македонија 01.12.20 | 23:26

Филипче: Гужвите и нервозите се нормални, бараме трпение од пацинетите

За министерот за здравство Венко Филипче нормално е со толкав притисок во болниците да се прават турканици, кои некогаш прераснуваат и во инциденти. Затоа тој побара...

Македонија 27.11.20 | 14:16

Ако немаш упат, те брка обезбедувањето: Вака ние обичните смртници чекаме за преглед во Ковид центарот во „8 Септември“

Пациенти со висока температура, пневмонија, омалаксани, со отежнато дишење, чекаат надвор пред ГОБ „8 Септември“ на температури под нулата додека не им дојде ред да...

Македонија 15.11.20 | 15:12

Болен од Ковид вратен од „8 Септември“ зашто барал помош за викенд

40 – годишен скопјанец бил избркан од ковид амбулантата на ГОБ „8 Септември“ оти побарал да биде прегледан за време на викенд. Пациентот позитивен на Ковид 19, со отежнато...

Македонија 05.11.20 | 09:41

Нема слободни кревети во болниците!

Болниците во Македонија веќе се преполни со пациенти заразени од ковид-19. Денешната бројка на пациенти кои се лекуваат од ковид-19 е 843. Нема веќе слободни кревети ниту...

Македонија 24.09.20 | 13:46

Менаџментот на ГОБ „8 Септември“ тврди дека немаат финансиски проблеми

Менаџментот на Градската општа болница “8-ми Септември” ја информира јавноста дека болницата е спремна и подготвена во целост да пружи здравствена заштита на...

Македонија 23.09.20 | 10:47

„8-ми Септември“ пред колапс, ФЗОМ им должи пари за 13.000 пациенти лекувани со ковид-19

Градската општа болница „8-ми Септември“, која функционираше како главнен ковид-центар за Македонија, е пред целосен финансиски колапс, бидејќи 6 месеци за пациентите...

Здравје 07.09.20 | 17:45

Директорот на ГОБ „8 Септември“, д-р Костов: Први во државата воведовме третмани со озон-терапија во лекувањето на болни од ковид-19

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска, присуствуваше на настанот со кој се одбележаа 10 години од именувањето на Градска општа болница „8 Септември“...

Здравје 29.07.20 | 19:21

Филипче: Од наредната недела ГОБ „8 септември“ се враќа во редовен режим, ситуацијата е под контрола

Министерот за здравство доц. Д-р Венко Филипче ја оцени ситуацијата во Ковид-19 стабилна во однос на тоа што повеќе време наназад, од вкупно направените тестови, позитивни...

Македонија 26.07.20 | 18:06

Од утре во Градската болница „8 Септември“ ќе се прават и други операции

Градската болница „8 Септември“, која во моментов е најголемиот ковид-центар во земјава, од утре треба да почне и со редовните операции на пацинети кои не се позитивни...