Ознака: Гласен текстилец
Македонија 30.04.22 | 09:15

Околу илјада текстилни работници добија плата под минималната

Седум текстилни фирми од источниот регион не исплатиле минимална плата. Кристина Ампева од НВО „Гласен Текстилец” вели дека станува збор за 1.000 текстилни работници...

Црна хроника 02.03.22 | 19:36

Текстилна работничка на суд го доби спорот против поранешната газдарица, прва ваква победа во македонското судство

Текстилна работничка од Делчево ја доби првата судска пресуда против поранешната работодавачка, која треба да ѝ исплати парична казна од 31.530 денари како и да ги надомести...

Економија 25.02.22 | 22:49

„Гласен текстилец“: Газди се спремаат да отпуштаат работници поради зголемената минимална плата

Здружението „Гласен Текстилец“ од Штип соопшти дека добило сознание оти поради стапувањето на сила на Законот за минимална плата од 18.000 денари, дел од работодавачите...

Економија 15.02.22 | 13:42

Ова може да доведе и 150 часа работа неделно: „Гласен текстилец“ со иницијатива до Уставен за изградбата на Коридорите 8 и 10

Здружението „Гласен Текстилец” од Штип денеска поднесе иницијатива до Уставен суд за оценување на уставност и законитост на членот 12 од Законот кој одобрува градежни...

Економија 18.01.22 | 23:36

Ампева: Доколку работниците од православна вероисповед работат за Водици, им следува празнична дневница

Пристигнати се околу 40 пријави од работнички од речиси сите општини во земјава дека утре ќе работат за време на православниот празник Богојавление – Водици, вели за...

Економија 02.01.22 | 13:56

„Гласен Текстилец“ ги повика работниците да пријавуваат ако не им е исплатено К-15

Рокот за исплата на регрес за годишен одмор или познато како К-15 помина. Во денешното соопштение од НВО „Гласен Текатилец“ се вели дека правото на регрес за годишен...

Економија 17.11.21 | 22:52

„Гласен текстилец“ на Уставен суд ќе ја облажи одлуката за задолжителна вакцинација на вработените во јавниот сектор

Здружението „Гласен текстилец“ најостро се спротиставува на предложените антиковид-мерки кои се однесуваат за сите вработени во јавниот сектор, односно вработените...

Економија 02.10.21 | 09:25

Разбирам дека е предизборие и требаaт гласови од административците, ама ова е дискриминација кон мнозинството граѓани

Здружението „Гласен Текстилец“-Штип најостро реагира на новиот предлог Закон за административни службеници на Министерството за информатичко општество и администрација...

Економија 01.10.21 | 13:04

„Гласен Текстилец“ реагира на новиот предлог Закон за административни службеници

Здружението „Гласен Текстилец“-Штип најостро реагира на новиот предлог Закон за административни службеници на Министерството за информатичко општество и администрација...

Економија 04.09.21 | 11:13

Повеќе од 20 текстилни работнички од „Алкон текст“ никогаш нема да ги земат заостанатите плати

Над 20 текстилни работнички од штипска фирма „Алкон текст“ имаат над 2.000 евра на хартија, но во реалноста никогаш нема да ги земат. Нема да ги добијат неисплатените плати,...

Македонија 10.07.21 | 08:39

Силвана треба да даде отказ за мажот ѝ да може да се оперира – агонијата на текстилните работнички во Штип

Развод е единственото решение на текстилната работничка Силвана Димитрова вработена во штипската конфекција „Алкон-текс“ за да го спаси сопругот кој под итно треба...

Економија 09.06.21 | 14:06

Продавање магла е недела неработен ден, велат од „Гласен текстилец“ и најавуваат оспорување на законот

Класична манипулација е законот недела неработен ден за работниците, оцени Кристина Ампева од „Гласен текстилец“-Штип, кое како здружение низ годините бараше и е иницијатор...

Економија 28.02.21 | 15:36

Само во текстилниот сектор лани без работа останале 6783 лица

Пандемијата скрати 6783 работни места во текстилниот сектор, покажа анализата на истражувачкиот тим на Здружението за истражување и анализа (ЗМАИ)-Скопје. Податоците...

Економија 22.12.20 | 11:44

Бремена кумановка ја доби првата кривична пресуда за кршење права во корона-криза

Работничка од приватен сектор во Куманово ја доби првата кривична пресуда за кршење на работнички права за време на корона-кризата, соопшти Кристина Ампева од „Гласен...

Економија 08.09.20 | 18:49

Конфекција во Делчево им го скратила „минималецот“ на вработени кои користеле мерки во време на пандемијата

Вработени во приватна конфекција во Делчево кои користеле мерки во време на пандемијата добиле паричен надомест под минималната плата за периодот додека траеле мерките....

Економија 04.07.20 | 14:30

Проблемите во текстилниот сектор доправа доаѓаат, сметаат од Гласен текстилец

Поради новите случаи на коронавирусот, една пробиштипска конфекција од вчера е затворена, а работниците се испратени на колективен годишен одмор, информира Кристина...

Економија 01.05.20 | 13:17

Ампева од „Гласен текстилец“: И денеска на 1 мај, на Денот на трудот, некои работници се на своите работни места во конфекциите и фабриките

Да не се воведените вонредни мерки, оваа година македонската јавност ќе можеше да види поголема сплотеност меѓу синдикатите и невладиониот сектор кој работи на работничките...