Ознака: гласање
Македонија 16.11.21 | 15:03

Подмладокот на ЛДП бара право на гласање да се добиво од 16 години

Во светот и во Македонија младите се незаинтересирани да се вклучат во политиката и да гласаат на избори, без разлика дали се локални, парламентарни или претседателски....

Македонија 14.11.21 | 14:09

Слаба излезност во Дебар: До 13 часот гласале 17 проценти

Излезноста во Дебар е 17,19 отсто до 13 часот, соопшти Државната изборна комисија, додавајќи дека ова се податоци од 49,49 проценти од избирачките местa До 13 часот поднесени...

Македонија 14.11.21 | 12:35

На денот на изборите „случајно“ затворен патот кон Дебар преку Маврово

Дебар денеска гласа за градоначалник бидејќи во првиот круг не беше постигнат потребниот цензус на излезенi гласачи.Но голем број жители на Дебар и околината денеска...

Македонија 14.11.21 | 10:39

До 9 часот во Дебар 2,5 отсто излезност

Гласањето во вториот круг за избор на градоначалник на Дебар се одвива непречено на сите 27 гласачки места во Општината, при што до 9 часот гласале 2,5 проценти од запишаните...

Македонија 09.11.21 | 08:38

Во четврток ќе се гласа за недоверба на Владата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако ваква иницијатива со потписи од 61 пратеник...

Македонија 08.11.21 | 12:46

Во Дебар за вториот круг за гласање пријавени 75 болни и изнемоштени лица

За вториот круг од гласањето за градоначалник до Општинската изборна комисија во Дебар барање за остварување на правото на глас доставиле 75 болни и изнемоштени лица. Според...

Македонија 07.11.21 | 23:14

Според Деловникот гласањето доверба на Владата ќе се одржи в четврток

Доколку премиерот Зоран Заев не поднесе оставка утре до 14.30 часот, како што денес најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, новото парламентарно мнозинство на...

Црна хроника 02.11.21 | 17:25

Кривична пријава против лице од Кочани – јавно ѝ кажал на сопругата кој број да го заокружи при гласање

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.М.(67) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторeно кривично...

Македонија 02.11.21 | 12:03

Силјановска: Во Европа на локални избори не гласа дијаспората, гласаат оние граѓани кои имаат постојано живеалиште во општината

Во европските држави, но и пошироко, на локални избори гласаат оние граѓани кои имаат постојано живеалиште во општината, што значи оние кои секојдневно го минуваат времето...

Македонија 31.10.21 | 15:55

Во Битола до 15 часот излезноста е 41,68 проценти, а во Демир Хисар 64,03 проценти

Во пелагониските општини Битола и Демир Хисар продолжува изборниот процес за градоначалник во рамки на вториот круг од локалните избори. На територијата на Општина...

Македонија 31.10.21 | 15:51

Вкупно 311 приговори за повреда на избирачкото право до 15 часот

Вкупно 311 приговори за повреда на избирачкото право стигнале до Државната изборна комисија (ДИК) до 15 часот од кои прифатени се 268, одбиени се 25, додека 18 од лицата ги има...

Македонија 31.10.21 | 15:50

Не го нашле во избирачкиот список, па нападнал член на избирачки одбор

Во општина Теарце, село Нераште, Изборна единица 2029/1, откако не е пронајден на УБИГ, гласач манифестирал вознемиреност која поминала во агресија. Граѓанинот се нафрлил...

Македонија 31.10.21 | 15:46

До 15 часот гласале 34,22 отсто од гласачите во земјава

Државната изборна комисија информира дека на локалните ибори  до 15 часот гласале  34,22 отсто од гласачите во земјава. Најголема излезност, според ДИК има во Вевчани каде...

Македонија 31.10.21 | 15:30

Жена од Тетово се обидела да гласа прикажувајќи фотографија од пасошот на мобилниот телефон

Во 09.15 часот во СВР Тетово, заменик претседателка на гласачко место бр.1972 во основно училиште „Братство Миѓени“ во Тетово пријавила дека С.Д. сакала да го оствари своето...

Македонија 31.10.21 | 15:14

Во Гостивар на гласање до 13 часот излегле над 15 илјади граѓани

Гласањето во гостиварската општина во првиот дел од денот го карактеризира зголемена излезност во споредба со првиот круг од локалните избори. До 13 часот на гласачките...

Македонија 31.10.21 | 15:09

Во општина Гевгелија процентот на излезност на гласачите во 13 часот е 34,18

Процентот на излезност на гласачите во 13 часот во Општина Гевгелија достигна 34,18 отсто од запишаните во избирачкиот список, информираат од ОИК Гевгелија. Најновите...

Вести 31.10.21 | 14:40

Излезност од 44,41 проценти до 13 часот во Демир Капија

Во Демир Капија до 13 часот во вториот круг на локалните избори излезноста изнесува 44,41 проценти, информираше за МИА претседателот на Општинската изборна комисија, Благој...

Скопје 31.10.21 | 14:10

Зголемен бројот на гласачи во Скопје до 11 часот: Најголем раст во Карпош и во Кисела Вода

Зголемен е бројот на гласачи кои до 11 часот одлучија да го искористат своето право на глас во Скопје. Денеска регистрирани се 13,31 отсто, додека во првиот круг кој се одржа...

Скопје 31.10.21 | 13:03

И во Скопје претпладнево се гласаше помасовно во повеќето општини

Споредбата покажува дека, независно од тоа дали во некоја од 10-те општини во рамки на главниот град е избран градоначалник во првиот круг, сега одѕивот до 9 часот е повисок...

Македонија 31.10.21 | 12:08

Граѓаните масовно излегуваат на гласање: Во Битола до 9 часот гласале 7,19 а во Демир Хисар 10,88 отсто од вкупниот број гласачи

Во Битола до 9 часот гласале 7,19 проценти, а во Демир Хисар 10,88 отсто од вкупниот број гласачи во вториот круг од локалните избори. Во пелагониските општини Битола и Демир...