Ознака: гласање
Балкан 20.07.20 | 11:09

Пратениците расправаат за доверба на бугарската Влада, пред Парламентот протести

Во бугарскиот Парламент почна вонредната седница на која се расправа за доверба на Владата на премиерот Бојко Борисов, предложена од опозициската партија БСП поради...

Свет 19.07.20 | 12:00

Денеска се одржуваат избори во Сирија, Асад фаворит меѓу граѓаните

Во Сирија денеска се одржуваат парламентарни избори во делови од војна разорената земја чија власт е предводена од претседателот Башар Ал Асад. Сиријците ќе излезат...

Македонија 16.07.20 | 01:09

ДИК од 87 отсто преброени гласови: СДСМ 36,27, ВМРО-ДПМНЕ 34,89

Од преброени гласови од 3.023 од вкупно 3.480 гласачки места, или околу 87 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ води со освоени 36,27 отсто...

Македонија 15.07.20 | 22:02

ВО ЖИВО: Прва прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ по изборите

ВМРО-ДПМНЕ во овие моменти ја одржува својата прва прес-конференција откако беа затворени гласачките кутии. Вклучувањата од партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ од таму...

Македонија 15.07.20 | 21:31

Јанушев: Очекувам победа на ВМРО -ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 3 Игор Јанушев гласаше во Велес. Очекувам еден убав ден во Р. Македонија каде што народот дефинитивно ќе ја...

Македонија 15.07.20 | 20:37

Во Битола до 19 часот гласале 52 отсто од избирачите

На денешните вонредни парламентарни избори во Битола до 19 часот гласале 52 отсто од вкупно 81.488 регистрирани лица со право на глас. Во Битола и битолско се гласа на 169 избирачки...

Македонија 15.07.20 | 20:33

До 19 часот излезеноста во Охрид 49, во Струга 35 

На предвремените парламентарни избори до 19 часот во Охрид на гласање излегле 49,34 отсто од лицата со право на глас. Излезеноста во Општина Дебрца до 19 часот изнесува 53,65...

Македонија 15.07.20 | 20:16

Неготино со 63 отсто одѕив до 19 часот, Демир Капија 62,31, Росоман 59,5 и Кавадарци 56,5

Според податоците на општинските изборни комисии до 19 часот излезноста на денешните предвремени парламентарни избори во Неготино изнесува 63 отсто, во Демир Капија...

Македонија 15.07.20 | 20:13

До 19:00 часот во Дебар гласале 38, во Центар Жупа 19,9 отсто

Во општините Дебар и Центар Жупа, кои се дел од петтата изборна единица, до 19:00 часот на вонредните парламентарни избори своето право на глас го искористиле 8.400 од вкупно...

Македонија 15.07.20 | 20:07

До 19 часот во Куманово излезноста 43,5 во Липково 38,25 и во Старо Нагоричане 45,37

Според податоците на Државната Изборна Комисија во Куманово излезноста до 19:00 часот e 43,5, во Липково 38,25, а во Старо Нагоричане 45,37 проценти. Право на глас во Куманово...

Црна хроника 15.07.20 | 18:44

Аеродромка направила хаос откако не ѝ дале да гласа со маска со партиски симбол

На гласачко место бр.2695 во ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ во Аеродром околу 13.15 часот претседателот на избирачкиот одбор побарал интервенција бидејќи лице влегло на гласање...

Македонија 15.07.20 | 16:33

Во Липково имало неусогласување на сериските броеви на гласачките ливчиња

Досега до ДИК, како што информира портпаролот на ДИК Адмир Шабани, не се доставени приговори. Имало мал прекин на гласањето на избирачко место во селото Лојане, а причината...

Црна хроника 15.07.20 | 16:26

До 15 часот на гласање излегле 25.5 проценти гостиварци

Според последните податоци на Изборната комисија, до 15 часот во трите општини во гостиварскиот регион на гласање излегле 26.007 граѓани. Најголем одѕив има во општина...

Македонија 15.07.20 | 13:52

Излезноста на граѓаните до 13 часот изнесува 23,81 осто

Државната изборна комисија (ДИК) ја одржa својата трета последователна прес-конференција наменета за предвремените парламентарни избори во нашата држава кои се одржуваат...

Македонија 15.07.20 | 10:40

ЈО: Нема пристигнати пријави за изборни нерегуларности

До овој момент, од почетокот на гласањето во oсновните јавни обвинителства, како и во Комисијата за следење на изборни нерегуларности и преку електронската адреса [email protected]

Македонија 15.07.20 | 09:48

Во Гостивар и Врапчиште отворени сите избирачки места

Во општините Гостивар и Врапчиште утрово се отворени сите избирачки места и изборниот процес почна навреме, информираат од општинските изборни комисии. Во општина...

Македонија 15.07.20 | 08:57

Навреме и со заштитни мерки почна гласањето во Прилеп

Точно навреме во 7 часот се отворени избирачките места во Прилеп каде денеска своето право на глас може да го остварат 64 004 граѓани. Гласањето почна непречено и без проблеми...

Македонија 15.07.20 | 08:49

Почна гласањето во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Почна гласањето во Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираа денеска од општинските изборни комисии. Право на глас во Куманово имаат 92.167 гласачи, информираше...

Македонија 15.07.20 | 08:37

Изборниот процес почна во Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово

Точно во 7 часот утрово, со примена на мерките за заштита на граѓаните од Ковид-19 почна излегувањето на гласачите на предвремените парламентарни избори во општините...

Македонија 15.07.20 | 08:22

Почна изборниот процес во пелагониските општини Могила и Новаци

Во Пелагониските општини Могила и Новаци кои територијално припаѓаат на Изборната Единица 4, точно навреме почна изборниот процес. Претседателот на ОИК Могила Славко...