Ознака: гласање
Македонија 31.07.21 | 10:11

Апасиев излажа дека ВМРО-ДПМНЕ правеле кворум на власта за Законот за државјанство

Апасиев излажа дека ВМРО-ДПМНЕ правеле кворум на власта за Законот за државјанство. СДСМ и ДУИ сами имале мнозинство, а Апасиев незаинтересиран да гласа против.

Балкан 25.04.21 | 11:52

Косовскиот премиер Албин Курти гласаше во Албанија: Посакувам убави денови и благосостојба на сите кои како мене имаат албански пасош

Правото на глас денеска во Тирана го оствари и косовскиот премиер Албин Курти, кој денешниот ден го нарече ден на демократијата и посака убави денови и благосостојба...

Балкан 25.04.21 | 09:17

Парламентарни избори во Албанија: Главната битка се води помеѓу Еди Рама и Љуљзим Баша

Во недела, на 25 април, Албанците одат на избори, кои се сметаат за најважни во последните десет години. Главната битка се води помеѓу Еди Рама и неговите социјалисти од...

Балкан 24.04.21 | 09:17

Изборен молк во Албанија – утре се одржуваат парламентарни избори

По едномесечната изборна кампања, која се одвиваше многу поразлично од досегашните, поради пандемијата со Ковид-19, денeска во Албанија е изборен молк, пред утрешните...

Македонија 20.04.21 | 21:51

Стоилковски: Преседанот со гласањето во скафандер може да биде злоупотребено

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски, вечерва во телевизиско гостување во емисијата „Објектив“ во МТВ, во врска со случувањата во Собранието и гласањето на пратениците...

Македонија 24.03.21 | 14:45

Заев попушти под притисок на ВМРО-ДПМНЕ: На локалните избори ќе се гласа со отпечаток од прст

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека останува определбата на следните локални избори да се гласа со отпечаток од прст. Како што викендов ме извести министерот за...

Македонија 24.03.21 | 10:42

Да не се заборави: Кога мнозинството беше присутно во Парламентот, на 3 март, Заев побара гласање за доверба, наместо гласање на петтиот пакет мерки

Зоран Заев искористи ретка ситуација кога мнозинството е присутно во Парламентот и на 3 март, побара гласање за доверба, наместо гласање на петтиот пакет мерки, потсети...

Македонија 22.03.21 | 14:43

МОН тврди дека во училиштата немало партиско гласање

Министерството за образование и наука (МОН) тврди дека во неделата во училиштата во Македонија немало партиско гласање. Училиштата за СДСМ се гласачки места: Царовска...

Економија 17.03.21 | 17:34

Идризи со апел до тутунарите: Гласајте за ВМРО, оти овие не донесоа до питачки стап

Еден апел до сите тутунари од мене како Албанец до сите македонски тутунари. На локалните избори сите да гласате за ВМРО, оти овие не донесоа на питачки стап. Да и се одмаздиме...

Македонија 04.03.21 | 15:14

Ден по гласањето доверба на Владата во Собранието нема кворум за работа

Еден ден откако се гласаше доверба на Владата, во македонското Собрание повторно нема кворум за работа. Собраниската сала е полупразна, кворум за одлучување немаше,...

Македонија 29.12.20 | 11:32

Пратеник од власта не гласаше за законот за Макпетрол

На снимката која од вчера попладнето се врти на социјалните мрежи, се гледа како пратеникот од СДСМ, Исмаил Јахоски не гласа на Законот со кој на Макпетрол му се даваат...

Македонија 28.12.20 | 22:00

Анкета: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ кај Македонците

Истражување на јавното мислење спроведено од Македонскиот центар за меѓународна соработка – МЦМС и Телевизија Телма, мнозинството од Македонците би гласале за ВМРО-ДПМНЕ. За...

Македонија 20.12.20 | 23:32

Со 62 гласа „за“ пратениците го изгласа буџетот за 2021 година, опозицијата го напушти Собранието

Со 62 гласа „за“ Собранието пред полноќ го донесе буџетот за 2021 година. Во собраниската сала отсутни беа пратениците од опзицијата. Власта и опозицијата во текот на...

Македонија 13.12.20 | 18:06

Одзивот во Штип до 17 часот 28,1 отсто

Одзивот на гласачи за предвремените избори за градоначалник  до 17:00 попладне  во Општина Штип изнесува 28,01 отсто, односно гласале 11 701 гласач,  додека во Општина Пласница гласале 1...

Македонија 13.12.20 | 14:06

Не еден, двајца гласачи од списокот за изолација од КОВИД-19 денеска излегле на гласање

Во СВР Штип во 10:25 часот е пријавено од член на Избирачки одбор дека на гласачкото место 2276 лоцирано во штиспката детската градинка „Вера Циривири Трена“ лица на возраст...

Свет 11.11.20 | 19:09

Трамп се враќа во игра: Ќе има ново рачно пребројување на гласовите!

Американската сојузна држава Џорџија објави дека ќе ги преброи гласовите од претседателските избори на кои Џо Бајден во тесна трка го победи Доналд Трамп. Изборите...

Македонија 06.11.20 | 17:34

Поради немање кворум на партиите на власт, одложено гласањето за Кацарска

Една пратеничка на СДСм е позитивна на Ковид-19, поради што парламентарното мнозинство ги нема потребните 61 глас за обезбедување кворум, поради што Собранието денеска...

Свет 03.11.20 | 09:08

Претседателски избори во САД: Американците бираат меѓу Трамп и Бајден

Денеска се одржуваат претседателските избори во САД. Американските граѓани ќе бираат помеѓу актуелниот претседател, републиканецот Доналд Трамп и демократскиот кандидат...

Свет 24.10.20 | 18:55

Претседателот на САД гласаше на изборите: Гласав за Трамп!

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните мрежи. Гласав за Трамп, изјави...

Македонија 16.10.20 | 15:57

Без договор во Собранието заразените пратеници да гласаат од дома

Нема консензус за можноста Собранието да работи целосно или делумно „онлајн“. Парламентарното мнозинство бара измена на Деловникот за работа на Собранието со кое...