Ознака: ѓубре
Скопје 27.04.20 | 17:47

Намален полициски час-зголемено ѓубре: Контејнерите во Карпош не се празнат со денови

Купишта ѓубре разлетано на сите страни. Ваква е сликата од Карпош денеска. Контенјерите не се испазнети со денови. Граѓаните на улица „Орце Николов“ негодуваат што...

Скопје 15.04.20 | 23:47

Не само што знаеле, туку надлежните дозволиле истурање на смет во Вардариште

Наместо „Лајка“, среде Скопје, на Вардариште, се негува дива депонија, открива „Алфа“, додавајќи дека скопски Комуналец го собира сметот од градот и го истура во скопско...

Скопје 14.04.20 | 12:34

Откако цела ноќ се дочистуваше ѓубрето од 1.000 тони во Скопје, „Комуналец“ ќе работи во три смени и за Велигден

Јавното претпријатие Комунална хигиена-Скопје информира дека во текот на изминатите 24 часа, нивите екипи собрале и транспортирале речиси 1000 тони комунален отпад од...

Твитови 14.04.20 | 11:03

Идиотов издал над 21.000 дозволи за шлаење во полициски час ама не му текнало на ѓубреџиите

Идиотов издал над 21.000 дозволи за шлаење во полициски час ама не му текнало на ѓубреџиите од Комунална дека треба да собираат смет во град со 700.000 луѓе. Епилог: Цело Скопје...

Твитови 13.04.20 | 20:49

Богдан Илиевски: Браво браво, генијалци!


Скопје 13.04.20 | 17:24

Министерството на Манчевски тврди дека тие не се виновни што „Комуналец“ не го собира ѓубрето за време на полициски час

Министерството за информатичко општество и администрација не е надлежно да издава дозволи во услови на ограничено движење на вработените во ЈП „Комуналец“. Од тука,...

Македонија 13.04.20 | 13:55

Тасевски: Секогаш на првата линија на фронтот во борбата против епидемијата

Актерот Сашо Тасевски на својот профил на фејсбук реагираше на ѓубрето кое денеска во огромни количини ги затрупа контејнерите низ Скопје. Ова се вика бабачко! Секогаш...

Скопје 13.04.20 | 13:32

По полицискиот час Скопје се дави во ѓубре

Карпош, Аеродром, Ѓорче Петров, Кисела Вода и голем дел од Центар утрово се разбудија во тони ѓубре во и околу контејнерите. Очигледно комуналците најригорозно се придржуваат...

Твитови 09.04.20 | 15:49

Тоа што го видовме пред Држилово е страшно, ѓубрето оди можеби 10-15 метри надоле по падот на планината


Скопје 09.04.20 | 12:40

Ѓубрето ќе се собира само до 16 часот, од куќите еднаш неделно

Екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје спроведуваат низа вонредни акции со цел хигиената и чистотата на јавните површини да се подигне на највисокото можно ниво, обемот...

Калеидоскоп 12.03.20 | 15:32

Вреќи со марули пливаат по Црна Река

Вреќи со марули пливаат по Црна Река кај Возарци. Жителите реагираат дека несовесни поединци меѓу нив, постојано ја загадуваат животната средина. Ова ѓубре е израз на...

Скопје 10.03.20 | 20:34

Илјадници пластични шишиња се декор на течението на реката Лепенец

Жална слика во скопската општина Ѓорче Петров. Имено кај старата сепарација на реката Лепенец кај село Орман илјадници пластични шишиња се декор на течението на реката...

Економија 10.03.20 | 18:20

Пластика го прекри брегот на Охридското Езеро кај Љубаништа

Вознемирувачка слика ги затекна денеска жителите на крајезерската населба Љубаништа, каде брегот на Охридското Езеро во должина од неколку километри е прекриен со...

Македонија 22.01.20 | 12:23

Спасовски: Се увезува само дозволен, не и штетен отпад во државата

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога...

Македонија 21.01.20 | 12:32

Апел од „О2“ до пратениците да изгласаат забрана за увоз на отпад кој се согорува

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпад, со која нема да се дозволува...

Скопје 10.01.20 | 14:14

Дрисла не го загадува доволно воздухот за ОЈО кривично да ги гони

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје кој постапуваше по допрен глас за незаконско согорување медицински отпад на депонијата „ДРИСЛА-СКОПЈЕ“...

Здравје 07.01.20 | 19:36

Попова Шапка полна со ѓубре: Повелете скијачи и останати љубители на планината, туристичкиот бисер претворен во депонија

На социјалните мрежи се појавија фотографии од ѓубре кое ја претвора Шар Планина во депонија. Ова не е прв пат, овој туристички бисер кој со години наназад е запуштен...

Македонија 14.12.19 | 17:54

Премиерот во заминување, Заев: Верувам дека не е возможно ништо што еколошки е недозволиво да влезе во државата

Верувам дека не е возможно ништо што еколошки е недозволиво да влезе во државата, истакна премиерот во заминување Зоран Заев во врска со информациите за влез на камиони...

Калеидоскоп 08.12.19 | 23:03

Нова тура ѓубре од дното на Охридско

Нуркачките од „Акватек“ извадија нова тура на отпад од дното на Охридското Езеро. Како што велат, во денешната акција биле извадени две метални казанчиња од југословенско...

Економија 28.11.19 | 20:51

Колку ли смет има во Струмица? Комуналец ќе ѝ плаќа на фирма 1,2 милиони евра за чистење

Повеќе од милион евра, поточно 1,173,562 евра, ќе потроши Струмица за чистење на градот. Според Бирото за јавни набавки, ЈПКД Комуналец – Струмица ќе му плати 72,174,060 денари...