Ознака: ѓубре
Скопје 14.02.23 | 10:48

Вечерни фустани, обувки за фрлање, стара облека оставија граѓани за настраданите во земјотресот во Турција

Вечерни фустани, облека и обувки што се за фрлање, влечки за на плажа, стара и замирисана облека и слични нешта кои се комплетно неупотребливи и непотребни за настраданите...

Твитови 19.01.23 | 19:04

Со крстот гратис и празно шише зејтин

крстот и пловеше паралелно со празно пластично шише од зејтин pic.twitter.com/df582xG0O2 — Џото (@Giotto_mkd) January 19, 2023

Фудбал 24.11.22 | 10:33

Јапонските навивачи го исчистија ѓубрето на трибините по мечот во кој ја победија Германија на СП во Катар

Јапонската фудбалска репрезентација го воодушеви светот не само со извонредната и неочакувана победа над светската фудбалска велесила Германија, туку и со однесувањето...

Скопје 05.11.22 | 19:40

Просторот околу „Борис Трајковски“ тоне во ѓубре, резил за Карпош и Град Скопје за време на Европското првенство

Во Скопје денеска започна Европското првенство за ракометари. Натпреварите се играат во спорткиот центар „Борис Трајковски“. Центарот за таа цел е нашминкан и среден...

Здравје 06.05.22 | 10:19

Најголема акција за чистење на ѓубрето во Македонија: Почнува „Генералка викенд“

Од планината Водно денеска ќе биде означен официјалниот почеток на пролетниот дел од досега најголемата акција за чистење и пошумување во земјата „Генералка викенд...

Твитови 19.02.22 | 09:33

Овде можеш само да закачиш болест, да си умреш…


Скопје 29.12.21 | 22:55

6,5 тони ѓубре и лисја исчистени од дворот на Градежен факултет

6,5 тони суви лисја и гранки, парчиња искршена пластика, хартии и друг отпад беа собрани од дворот на Градежниот факултет, соопшти градоначалникот на Општина Центар, Горан...

Скопје 05.12.21 | 11:49

Среде Центар надвиснати лимови и пластики и натрупано ѓубре на тротоар: Кога ќе се тргне руинираниот објект во близина на МВР

Расфрлано ѓубре, отворени кабли, издадени железни шипки, полускапани лимови и пластики надвиснати над тротоарот е сликата со којашто веќе подолго време се соочуваат...

Скопје 14.11.21 | 19:12

Aрсовска во ЈП „Комуналец“ по бројните поплаки за преполни контејнери на граѓаните, ова е резултатот

Скопската градоначалничка Данела Арсовска заедно со тимот денеска излезе на терен по бројните поплаки од граѓаните за преполни контејнери ширум градот. Арсовска соопшти...

Скопје 12.11.21 | 12:48

Јакимовски: Карпош мора да биде чист!

Почитувани граѓани на Карпош, После пријава од граѓани дека околу трговскиот центар Антико во Карпош 4 има смет кој не е расчистен со месеци, утрово лично направив обиколка,...

Скопје 11.11.21 | 11:21

Јакимовски: Лисја се лисја, ќе паѓаат, ќе ги собираме, ама ѓубре не смее да има

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски побара поголема ажурност од вработените во општината задолжени за одржување на хигиена. При утринската контрола...

Македонија 04.11.21 | 23:16

ЕКО акција на „Енхелеус Лихнид“ во Охрид: Кај патот за Рамне собрани 10 вреќи ѓубре

Активистите на Здружението за заштита на природното и национално богатство „Енхелеус Лихнид“ од Охрид продолжуваат со ЕКО акциите. Последната е расчистување на депонијата...

Скопје 21.10.21 | 18:49

Од луксузните контејнери на Шилегов добивме луксузни депонии среде Центар

Попусто биле 540-те контејнери и големи и со упатство и со педала, кога зјаат отворени и кога не се чистат редовно, па се претвораат во депонии. Овие фотографии се направени...

Скопје 02.10.21 | 15:12

За едно поинакво Скопје!За поубав Карпош

Општината Капрош во моментов е затрупана од ѓубре. Владеењето на СДСМ донесе нечисти улици, преполни контејнери. Оваа фотографија повеќе од реално ја отсликува актуелната...

Економија 26.09.21 | 12:52

Оние што фрлаат ѓубре кај што ќе им текне ќе платат казна од 150 евра

Граѓани кои фрлаат ѓубре кајшто ќе им текне ќе платат казна од 150 евра, додека глоба од 50 евра е предвидена за поединците кои не вршат селекција на отпадот или не го одлагаат...

Свет 07.08.21 | 21:54

Во Германија се фрлаат вакцини во ѓубре

 Се повеќе германски провинции ги фрлаат вакцините во ѓубре, а сега планот е да се донира вишокот на посиромашните земји, наведува Дојче веле. Од почетокот на пандемијата,...

Македонија 31.07.21 | 17:11

Градските власти оставаат Охрид да плива во ѓубре

Продолжениот празничен викенд на Охридското крајбрежје го означува шпицот на летната туристичка сезона. Во деновите околу Илинденските празници Охрид традиционално...

Македонија 20.07.21 | 15:29

Во ек на летната сезона локалната власт не го собира ѓубето во Охрид

Во ек на летната сезона и одмори, кога бројот на посетителите е поголем од обично, локалната власт во Охрид на чело со градоначалникот Константин Георгивски не го собира...

Твитови 07.07.21 | 11:55

Ова ли е тоа зелена агенда?

Ова ли е тоа зелена агенда? pic.twitter.com/zSJFUojEu2 — Лидија (@kacisevidija) July 7, 2021 Тетово не може да личи на Чернобил Теута: Hold my baklava! pic.twitter.com/0IFnDOnE8i — Персона нон Плата (@bojankuk) July 6,...

Македонија 22.06.21 | 11:24

Владата го враќа увозот на отпад, Македонија ќе купува ѓубре за гориво

Наместо да забрани увоз на секаков тип на отпад, владата го враќа стариот закон со кој се дозволува увоз на отпад за гориво, реагираат Здружените организации „Зелен...