Ознака: ѓубре
Македонија 20.07.21 | 15:29

Во ек на летната сезона локалната власт не го собира ѓубето во Охрид

Во ек на летната сезона и одмори, кога бројот на посетителите е поголем од обично, локалната власт во Охрид на чело со градоначалникот Константин Георгивски не го собира...

Твитови 07.07.21 | 11:55

Ова ли е тоа зелена агенда?

Ова ли е тоа зелена агенда? pic.twitter.com/zSJFUojEu2 — Лидија (@kacisevidija) July 7, 2021 Тетово не може да личи на Чернобил Теута: Hold my baklava! pic.twitter.com/0IFnDOnE8i — Персона нон Плата (@bojankuk) July 6,...

Македонија 22.06.21 | 11:24

Владата го враќа увозот на отпад, Македонија ќе купува ѓубре за гориво

Наместо да забрани увоз на секаков тип на отпад, владата го враќа стариот закон со кој се дозволува увоз на отпад за гориво, реагираат Здружените организации „Зелен...

Скопје 12.05.21 | 12:58

Ѓубре и хаос на сите страни: Град Скопје и Општина Аеродром не си ја вршат работата за која што сите плаќаме

Зеленило и хигиена, насушно се потребни на Аерором, но за жал, во општината владее хаос, а ѓубето од контејнерите никој не го собира со денови, вели Дејан Митевски, претседател...

Скопје 02.04.21 | 15:52

Ѓубрето во Аеродром не се собира со недели

Ѓубрето во скопската општина Аеродром не се собира со недели, обвинуваат на социјалните мрежи жителите. Во крајот на јануари Општина Аеродром подготви план и програма...

Скопје 25.12.20 | 11:01

Гробиштата Бутел се „дават“ во смет: Еве каде и како почиваат нашите најблиски

На „Фесјбук“ страната „Стари Скопјани“ се објавени фотографии од градските гробишта „Бутел“ на кои може да се види дека тие се преополни со ѓубре. Револтираните...

Скопје 23.12.20 | 22:48

Камиони истураат шут во заштитената зона во Карпош, во петок протест пред „Ситимол“

Фотографии од камиони кои истураат шут во заштитната зона на кејот на Вардар во Карпош 4, денеска беа споделени во групата „Заедно, за заштита на зеленилото во Карпош“,...

Скопје 16.11.20 | 21:31

Кој каде стигне фрла ѓубре

Ќе преземат ли надлежните институции нешто, ќе пуштат ли инспектори, патроли на редари, ќе ги разлетаат ли дроновите за да ги документираат прекршителите или ќе остават...

Балкан 06.10.20 | 14:48

Комшии од пеколот во Белград: На тераса ги закопувала мртвите мачки, од станот изнесени 1.300 вреќи ѓубре

По долга и неуспешна борба со институциите, жителите на една зграда во белградската населба Медак конечно ќе се ослободат од неподносливата смрдеа и ѓубре кои доаѓале...

Македонија 16.09.20 | 20:13

Американски војници го чистеа ѓубрето во Неготино

Армијата на Македонија заедно со припадници на Американската армија и членови на Американското катче од Штип и Скопје,  денеска на СРЦ „ Младост “ во Неготино...

Калеидоскоп 04.08.20 | 10:36

Планинската спасителна служба го исчисти ѓубрето од тешко пристапните места кај Канео

Тимот на Планинската спасителна служба на својата официјална интернет страна објави фотографии од вчерашната акција, во која е исчистено ѓубрето од тешко пристапните...

Македонија 03.08.20 | 12:12

Ни Канео не е поштедено, ѓубрето се фрла и преку ѕидот

Јавното претпријатие „Охридски комуналец“ деновиве кога е шпицот на сезоната, покрај редовите активности за одржување на хигиената низ градот и долж крајбрежјето,...

Калеидоскоп 01.08.20 | 18:44

Туристи чистат ѓубре кај езерото во Крушево

Туристи од Скопје го чистат ѓубрето кое во текот на минатата ноќ било оставено на земја од несовесни луѓе кај Езерото во Крушево.

Македонија 01.08.20 | 11:07

Охрид полн со ѓубре

На социјалните мрежи се појавија фотографии од Охрид кој во моментов е полн со туристи, но и со ѓубре.  

Македонија 08.06.20 | 22:39

Колариќ: Петре Шилегов, кој е аутсајдер, ние или ти? Опозицијата кроела тези, а ти кроиш криминал и милиони!!!

Петре Шилегов, кој е аутсајдер, ние или ти? Ѓубрето од Тетово се носи на Дрисла, а скопското ќе се пали??? А честиците во воздух??? Опозицијата кроела тези, а ти кроиш криминал...

Калеидоскоп 28.05.20 | 09:44

Последици од пандемијата: Средоземно море е полно со маски и ракавици за една употреба

веќе видовме на улиците, паркинзите и супермаркетите и на зелените површини, како и на плажите ширум светот. Француските нуркачи сега донесоа стравични резултати од...

Скопје 11.05.20 | 19:28

Скопје се дави во смет: Контејнери преполни до врв, ѓубре на сите страни

Хигената во Скопје за време на вонредната состојба никогаш е била полоша. Граѓаните во речиси сите населби се жалат дека смет и нечисти улици има на секој чекор. Иста...

Скопје 05.05.20 | 12:53

Додека Шилегов и Наумовски креваат раце, дивата депонија се прошири и во Лепенец

Два месеца поминаа, а градоначалниците на Ѓорче Петров и Скопје, Александар Наумовски и Петре Шилегов,како и Министерството за животна средина, останаа глуви на апелите...

Скопје 27.04.20 | 17:47

Намален полициски час-зголемено ѓубре: Контејнерите во Карпош не се празнат со денови

Купишта ѓубре разлетано на сите страни. Ваква е сликата од Карпош денеска. Контенјерите не се испазнети со денови. Граѓаните на улица „Орце Николов“ негодуваат што...

Скопје 15.04.20 | 23:47

Не само што знаеле, туку надлежните дозволиле истурање на смет во Вардариште

Наместо „Лајка“, среде Скопје, на Вардариште, се негува дива депонија, открива „Алфа“, додавајќи дека скопски Комуналец го собира сметот од градот и го истура во скопско...