Ознака: ѓорге иванов
Македонија 17.09.23 | 11:07

Иванов школата за млади лидери потпиша договор со Универзитетот Тексас – Тајлер од САД

Поранешниот претседател на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов за време на посетата на Универзитетот Тексас – Тајлер во САД, потпишал договор за разбирање и соработка...

Македонија 08.05.23 | 15:10

Mиланов: Аболицијата за Јанакиески од претседателот Иванов не може да биде повлечена

Адвокатот Еленко Миланов на денешната јавна седница на Апелација истакна дека овој случај од самиот почеток се водел погрешно и оти не може ни самата пресуда да биде...

Македонија 16.03.23 | 09:30

Поранешниот претседател Иванов на 26. Евроазиски економски самит на Фондацијата Мармара

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов, учествуваше на 26. Евроазиски економски самит на Фондацијата Мармара што се одржа во периодот 13-15 март во Истанбул, на кој главна...

Македонија 02.08.22 | 10:43

Иванов порача: Да се биде Македонец не е само право. Тоа е и обврска

„Да се биде Македонец не е само право. Тоа е и обврска“. Со ваква порака, поранешниот шеф на државата, Ѓорѓе Иванов, го честиташе Илинден. Тој напиша: Обврска да се чува...

Семејство 07.04.22 | 23:43

Внукот ќе го носи името на деда си

Иван Иванов, синот на поранешниот претседател Ѓорге Иванов пред два дена стана татко. По раѓањето на синот, Иван направи забава на која присуствуваа и бројни познати...

Македонија 13.03.22 | 11:26

Иванов: Кога почна конфликтот, генералниот секретар на ОН требаше да биде во Киев, а утредента во Москва

Обединетите нации се човечка креација и тие, како и секој организам, кога ќе остарат се соочуваат со немоќ, тромавост, помала ефикасност, изјави Ѓорге Иванов, поранешниот...

Семејство 26.10.21 | 13:21

Се вери Иван, синот на Ѓорге Иванов

Синот на поранешниот претседател Ѓорге Иванов, Иван кој пред неколку дена ја промовираше својата збирка поезија „Невино време“, на гостувањето во Бекстејџ откри дека...

Македонија 27.09.21 | 13:17

Иванов: Постојат прашања за кои не се преговара, стекнати права за кои не се разговара, црвени линии преку кои не се преминува

„Денес на Република Македонија повеќе од кога и да е и се потребни луѓе, кои со гордост ќе се изјаснуваат дека се Македонци. Дека се македонски народ. Сега ни се потребни...

Македонија 27.09.21 | 08:20

Црвенковски, Иванови Пендаровски на научен собир во МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ)  денеска и утре организира научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија 23.09.21 | 11:59

Во МАНУ на научен собир за современата македонска држава ќе говорат Црвенковски, Иванов и Пендаровски

„Современата македонска држава – две етапи во нејзиното формирање и развој: 1941 – 1991/1991 – 2021“ е насловот на свечениот научен собир во МАНУ, што ќе се одржи в понеделник,...

Македонија 08.09.21 | 17:20

Поранешниот претседател Иванов: Да се биде Македонец не е само право, туку и обврска!

Поранешниот претседател на Македонија, Ѓорѓе Иванов, до јавноста упати честитка по повод 30-годишниот јубилеј од независноста на земјата, кој ви го пренесуваме во...

Македонија 02.08.21 | 10:13

Поранешниот претседател Иванов со порака на Фејсбук: Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

„Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?“- Гане Тодоровски Историјата ќе суди за тие што го следеле патот, го исполнувале...

Македонија 04.03.21 | 10:13

Власта калкулира со пресуди во корист на своја штета во Стразбур

Македонските власти побарале од Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) да се продолжи рокот за одговор на прашањата што ги поставија европските судии, а...

Македонија 02.03.21 | 12:53

„Република“ дознава: Уставниот суд ќе расправа за прогласувањето на „Северна“ без Указ од Иванов

Уставниот суд на 18 март ќе распрва за иницијативата за објавувањето на новото име Репубика Македонија“ во Службен весник без потпис на претседателот Ѓорге...

Македонија 12.02.21 | 08:15

Ќе се охрабри ли Уставен да го поништи прогласувањето на „Северна“ без Указ од претседателот на државата?

Седум иницијативи кои се однсуваат на промената на уставното име чекаат на разгледување од Уставниот суд. Според најавите тие треба да бидат ставени на разгледување...

Македонија 11.02.21 | 12:35

Немаше ниту епидемија ниту елементарна непогода за да се прогласи вонредна состојба на 27 април

Поранешниот шеф на државата, Ѓорге Иванов, ги нарече небулози информациите дека на 27 април 2017 планирал да прогласи воена состојба. Тој за оваа претпладнево зборуваше...

Македонија 11.02.21 | 12:02

Рускоска не дозволуваше на Иванов да му поставуваат прашања – биле политички констатации

Обвинителката Вилма Рускоска на денешното рочиште се спротиставуваше на речиси секое прашање што адвокатите му го постaвуваа на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Таа...

Македонија 11.02.21 | 11:28

Иванов: Не постоеше информацијa од ниедна служба дека се подготвува влез во Собранието

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов во денешното сведочеше за 27 април проговори за случувањата тој ден и дали знаел што ќе се случи. Поранешниот претседател рече дека...

Македонија 11.02.21 | 10:58

Иванов: Небулоза е дека на 27 април сум сакал да прогласам воена состојба

Денеска за настаните од 27 април сведочеше поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Тој истакна дека движењето “За заедничка Македонија” го поддржувал јавно и оти...

Фудбал 12.11.20 | 22:40

Иванов со синот слави под Порта Македонија: Триумф за Македонија!

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов и неговиот син Иван под Порта Македонија ја прославија историската победа на македонската фудбалска репрезентација. Браво! Тримф...