Ознака: Ѓорге Балашевиќ
Музика 31.03.21 | 11:16

Преместен гробот на Балашевиќ

Поминаа повеќе од 40 дена од смртта на Ѓорге Балашевиќ. Неговите најблиски сакаат да му обезбедат вечен дом каков што доликува па затоа го преместија неговиот гроб. Тој...

Естрада 02.03.21 | 18:48

Оливера Балашевиќ проговори по смртта на Ѓорге: среќно е што планетите имаат свој јазик

Сопругата на големиот балкански музичар, Оливера Балашевиќ за прв пат по смртта на Ѓорге Балаѓевиќ се појави на социјалните мрежи. На својот инстаграм профил на посебен...

Калеидоскоп 23.02.21 | 21:11

Шешељ: Балашевиќ е предавник на српскиот народ

Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ изјави дека е рамнодушен поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ и дека е разочаран што медиумите го слават кантавторот,...

Скопје 20.02.21 | 21:01

Си замина циркусот од нашиот град: Скопјани го испратија Балашевиќ како што доликува

Гужва пред Универзална сала, се бара паркинг, ечат песните на Балашевиќ. Чиниш само што не започнал еден од неговите многуборјни концерт.Скопјани не го заборавија популарниот...

Скопје 20.02.21 | 19:41

Скопје се простува од Панонскиот морнар- запалени свеќи и стихови на Балашевиќ

Скопје тагува за големата легенда Ѓорѓе Балашевиќ. Колку беше важен српскиот кантавтор, сведочат и граѓаните кои вечерва се собраа пред платото на „неговата“ Универзалната...

Естрада 20.02.21 | 19:11

Докторка со емотивна видеопорака се збогува од Балашевиќ

Секој на свој начин се збогува од легендата на балканските простори, Ѓорге Балашевиќ. На социјалните мрежи кружи видео на кое докторката Снежана Журкиќ во скафандер...

Естрада 19.02.21 | 23:59

Очи полни солзи – Мерлин ги пее стиховите на Балашевиќ

Смртта на легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ го погоди целиот Балкан. Сите медиуми ја пренесоа веста за прераното заминување на пејачот, а од него се збогуваа многу...

Калеидоскоп 19.02.21 | 23:23

Отиде и Балашевиќ, Џеј, Анте Поповски, Данило Коцевски… Тоа беше тоа, се понатаму е плагијат

Отиде и Балашевиќ… Заминаа Џеј и Шабан Бајрамовиќ. Џони Штулиќ, Бајага и Владо Јаневски се се уште тука, ама како да не се, го нема нивниот жив глас. Одамна се горе Милорад...

Естрада 19.02.21 | 22:58

Нови Сад пее во еден глас – знамињата на половина копје!

Полоштадот Слобода во Нови Сад е преполн со луѓе, кои по веста за смртта на големиот уметник Ѓорге Балашевиќ почнаа да палат свеќи, да положуваат цвеќе и пеат и плачат...

Естрада 19.02.21 | 22:51

Хрватите му ја исполнија желбата на Балашевиќ: Испишаа „Бечарац“ на кирилица на „Илица“

Музиката не познава граници, не познава националности… Тоа вечерва се покажа со загубата на легендарниот Ѓорге Балашевиќ кој почина како последица на корона вирус....

Естрада 19.02.21 | 22:42

Морно спиј Голем Поету! Ѓоле не може да умре, тој само одмара

Морно спиј Голем Поету! Голема загуба, голема дупка…единствено ти успеа од рамница да направиш планина,генијалец како тебе нема да се роди повторно…никогаш! –...

Естрада 19.02.21 | 22:22

Заев се опрости од Балашевиќ: Напуштањето на Ѓорѓе е само физичко, неговиот дух е толку голем и исткаен во неговата музика

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук се збогуваше од Ѓорѓе Балашевиќ, објавувајќи ја песната „Седум осмини“ во која се споменува Скопје, а посветена е на Македонија. „Балканот...

Естрада 19.02.21 | 22:09

Калиопи емотивно: Патувај мирно кон ѕвездите, Поету на вечните стихови

Македонската поп дива, Калиопи, се опрости од легендарниот Ѓорге Балашевиќ. Со негови стихови и емотивна порака, Калиопи порача: Патувај мирно кон ѕвездите, Поету на...

Естрада 19.02.21 | 19:38

Сограѓаните палат свеќи пред домот на Балашевиќ – Нови Сад тагува

Веста за смртта на сограѓанинот Ѓорѓе Балашевиќ новосаѓани ја дочекале во целосен шок. На улиците во градот буквално луѓе одат расплакани, не можејќи даповеруваат дека...

Естрада 19.02.21 | 19:30

Последната желба на Балашевиќ: Дајте да се слушнам со Оља

Послената желба на еден од најпопуларните југословенски музичари Ѓорѓе Балашевиќ, пред да почине, бил да се слушне со неговата сопруга Оливера, со која беа во брак 40...

Естрада 19.02.21 | 19:03

Цел живот ја љубеше Оља, секогаш чувал место за родителите кои никогаш не биле на негов концерт

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 67-годишна возраст, откако на почетокот на неделата беше примен на Клиниката за инфективни болести, каде се лекуваше...

Естрада 19.02.21 | 18:25

Шилегов во чудна состојба се прости од Балашевиќ: Денес губам дел од сеВе. Нашата задња слККа друже

Денес губам дел од својата душа. Денес губам дел од себе. Нашата задња слика друже. На твоето последно доаѓање во Скопје. А договаравме да ја отвориш Универзална … Хеј...

Естрада 19.02.21 | 18:14

Балашевиќ за животот… Тоа е онаа црта меѓу годината на раѓање и годината на умирање

Живот… Тоа ти е она на гроб, кога пишува година на раѓање и година на смрт. Е онаа црта измеѓу, тоа е животот… Денеска познатиот балкански музичар, Ѓорге Балашевиќ...

Естрада 15.11.19 | 16:38

Вградени му се стентови: Балашевиќ сега е добро, но можело да биде фатално

Српскиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ преживе денеска преживеа срцев удар и е хоспитализиран на Институтот за кардиоваскуларни заболувања во Сремска Каменица, каде му...