Ознака: герила акција
Македонија 26.05.22 | 10:29

„Талат оставка!“: Герила акција на УМС на ВМРО ДПМНЕ

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Собранието на Република Македонија направија герила акција преку која му порачаа на претседателот на собранието Талат...

Скопје 20.03.22 | 18:47

Го имаме новиот „сељак на денот“

Младиот скопјанец, кој реши да ја земи работата на полицијата во свои раце и да ги опомени сите кои безобзирно се паркираат низ Скопје со порака „сељак на денот“, го...

Скопје 16.03.22 | 18:45

„Нема фајде од МВР“: Скопјанец ги маркира „сељаците на денот“, денеска тоа е „ауди“

Уморен од анархијата која владее во скопскиот сообраќај, млад скопјанец реши да ја земе работата во свои раце и со герила акции да ги издвои „сељаците на денот“. Овојпат...

Македонија 02.07.21 | 18:45

Герила акција во Охрид: Поставен банер со порака „Ова е Македонија“ на пристаништето

Непознати лица денеска во Охрид поставиле банер со порака “Ова е Македонија” на градското пристаниште. Банерот е најверојатно поставен како одговор на меѓународната...

Македонија 24.05.21 | 12:12

Герила акција од студeнти на Денот на патронатот на УКИМ: Книгите се вечни, власта не е

Студентите на УКИМ денеска, на Денот на патронатот, имаа герила акција со која порачаа: Книгите се вечни, власта не е!

Македонија 17.04.21 | 15:32

Пред полицајците: Запалени моторите на Филипче и Заев

Во герила акција на опозицијата  беа запалени моторите на премиерот Заев и министерот за здравство Венко Филипче, односно макети од моторите на двајцата функционери. На...

Македонија 09.04.21 | 14:29

Ѓорѓиев: Нацртани 4.108 срциња во графит во спомен на сите чии срца престанаа да чукаат, чекајќи го Филипче да набави вакцини

Денес во герила акција на кејот покрај реката Вардар оставаме 4.108 срца како потсетник на оние кои го изгубија животот во борба со вирусот КОВИД-19. Воедно од тука бараме...

Македонија 01.04.21 | 14:57

Герила акција: Со Зоран Заев секој ден е ден на лагата

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ преку герила акција порачаа дека со Зоран Заев секој ден е денот на лагата. Младите од УМС преку транспарент „Сакаме да ви честитаме...

Македонија 19.03.21 | 18:56

Кафез со четири ѕвезди со крема за сончање и путер пред Влада, специјален поздрав за Николовски и Рашковски

Од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска со герила акција го изразија револтот за неодговорните постапки на советникот Драги Рашковски, кој среде истрага против...

Македонија 24.02.21 | 23:23

Герила на ВМРО-ДПМНЕ: Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев

И вечерва на подвозникот кај Бихакќа осамна натпис – Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев. Се работи за герила акција на ВМРО-ДПМНЕ во близина на седиштето...

Скопје 22.02.21 | 20:56

Герила акција вечерва во Скопје: „Заев: Со Сашо сум договорен Мијалков: Го сменив стилот“

Вечерва во Скопје на подвозникот накај седиштето на СДСМ е поставен натпис: „Заев: Со Сашо сум договорен Мијалков: Го сменив стилот“.  

Македонија 30.01.21 | 13:36

Проект на Заев: Халуцинација наместо вакцинација

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ синоќа направи герила акција во Државната болница во Скопје. Тие со транспарент му испратија порака на Заев и СДСМ која гласеше: Проект...

Калеидоскоп 26.09.20 | 10:11

Герила акција пред депонијата Дрисла за спречување на фрлањето храна

„Стоп за фрлање храна“ е насловот на герила акцијата што денеска ја организира граѓанската организација „Банка за храна“ пред влезот на депонијата Дрисла. Kако што...

Црна хроника 20.06.20 | 20:12

Во вторник протест „Правда за Кољо“: Да се стави крај на уличните убиства!

На социјалните мрежи е најавен нов протест „Правда за Кољо“ Герила акција пред Основното Јавно Обвинителство. Испраќаме едноставна и јасна порака. Бараме #ПРАВДА до...

Калеидоскоп 28.04.20 | 22:02

„Oстајте да помини фичото“ – уметничка инсталација која потсетува да не се туркате и држете растојание

Идејата и целта на уметничката акција е на креативен начин да ги предупреди граѓаните од неопходноста да се одржува физичко растојание и на тој начин да придонесе кон...

Македонија 25.02.20 | 23:29

Затворската соба на СДСМ доби нов жител, Зајко 002

Герила акција во центарот на Скопје. Поставен е затвор во кој затвореник е играчка зајко со број 002. „Герилската уметничка инсталација“ стана затвор за криминалците...

Македонија 17.02.20 | 17:35

Герила акција на УМС: Не може да помине марш на Заев без неговиот симбол Луј Витон ташните

Некои го викаат герила акција, но јас би рекол соочување со вистината. Денешниот марш на Заев не може да помине без редовниот декор и симболот на неговата неправда Луј...

Македонија 17.02.20 | 08:02

„Република Македонија“ – институциите го добија вистинското име

Распуштањето на Собранието и дефинитивното детронизирање од власт на Зоран Заев уште веднаш се почуствува кај граѓаните, а најдобар пример за провевот на слободен...

Скопје 09.11.19 | 14:30

Герила акција: Ќе „загине“ ли еден од најубавите дрвореди во центарот на Скопје?!

По најавата на градските власти да се проширува улицата Даме Груев за уште две ленти за автомобили утринава Скопје се буди со герила акција притив сечењето на дрвјата...

Калеидоскоп 04.11.19 | 09:01

Битола, најуба си!

По повод Денот на ослободувањето на Битола, 4 Ноемви, утрово битолските активисти од „Поинаку“ поставија цвеќиња во центарот на градот, со надеж за подобра Битола. Загадена...