Ознака: географија
Македонија 23.03.21 | 20:15

Професор Панов: Царовска сега може да го укине и „Сердарот“ затоа што е пишуван за качаците

Професор доктор Никола Панов еден од авторите на учебникот по Географија кој беше повлечен од министерството за образование, вечерва во Алфа телевизија, во „Што не...

Македонија 19.03.21 | 17:13

Учебникот повлечен по консултација со „експерти“, без да се контактираат авторите и со штуро и неиздржано образложение

Д-р Никола Панов, професор во пензија и еден од авторите на учебникот Национална географија за II-ра година гимназиско образование вели дека учебникот бил повлечен без...

Македонија 18.03.21 | 13:44

Повлечен учебникот со „неточна и навредлива“ содржина за Албанците, учениците ќе учат од дидактички материјали

Учебникот Географија за втора година гимназиско образование е повлечен од употреба и од денеска нема да се користи во наставата. Решението на стручната Комисија за...

Балкан 27.02.21 | 13:34

Вучиќ: Никој нема да ја толкува нашата историја, учебниците по историја и географија ќе ги пишува само државата

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави на почетокот на следната недела ќе поднесе иницијатива само државата да може да ги составува учебниците по српски...

Македонија 19.02.21 | 10:56

Заев: Учебникот по географија ќе биде променет од следната година

Учебникот по географија ќе биде променет со промените коишто се прават за следната година, рече денеска премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање. Како...

Македонија 18.02.21 | 17:35

Почна менувањето на учебниците: Прв ќе се менува делот во кој стои дека Албанците се населувале насилно и плански

Со Законот за учебници за основно и средно образование, сите неправилности и неправди во сите учебници треба да бидат прегледани и исправени, почнувајќи веднаш од учебникот...

Македонија 16.02.21 | 22:56

Адеми се пофали дека во негово време се сменети 51 учебник

Поранешниот министер за образование, Арбр Адеми во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на „Алсат“ рече дека во времето кога тој беше заменик министер, а потоа...

Македонија 16.02.21 | 19:52

И АА бараат ревидирање на учебник, бил навредлив кон Албанците

Да се повлече од наставата учебникот „Географија на Република Македонија за втора година – реформирана гимназија“, бара Алијансата за Албанците во писмен допис упатен...

Македонија 23.12.20 | 12:32

Наставниците по историја, географија и граѓанско образование заедно ќе го предаваат новиот предмет

Заеднички заклучок од седницата на Владата, по презентацијата на Нацрт-концепцијата за основно образование во Македонија, е да се спроведе исцрпна јавна расправа со...

Македонија 16.12.20 | 16:49

Не се укинува ниту историја, ниту една научна дисциплина, ќе се изучуваат поврзано, вели МОН

Министерството за образование и наука подготвува целосно нов модел на настава во кој ниту една научна дисциплина нема да се изгуби, туку ќе се смени концептот на кој...

Македонија 24.11.20 | 08:39

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен...

Музика 19.05.19 | 17:02

„Би-би-си“: Благодарение на Тамара светот научи географија и дозна за новото име на Македонија

Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ја претставува. Ова го вели „Би-би-си“ во коментар за синоќешната манифестација...

Македонија 27.02.19 | 10:17

Први ќе се менуваат учебниците по историја и географија на основците

Учебниците по историја и географија за основно образование се планира да бидат тема на разговори на втората средба на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на Македонија...