Ознака: генералштаб
Свет 07.10.20 | 09:30

Генералштабот на армијата на САД во самоизолација поради Ковид-19

Речиси сите членови на американскиот Генералштаб се ставени во самоизолација, откако вториот човек на Крајбрежната стража објавил дека е позитивен на корона вирусот. По...

Црна хроника 02.07.20 | 17:06

Униформи и друга опрема украдени од магацин во Генералштабот на АРМ

Кражба во едно од најобезбедените места во земјава. Од кругот на Генералштабот и Министерството за одбрана исчезнале војнички униформи, како и други делови од облека. Инцидентот...

Балкан 23.09.19 | 10:19

Панајотопулос: Атина ќе потпише договор за надзор на воздушниот простор на Скопје

Началниците на генералштабовите на Грција и Македонија ќе потпишат договор за надзор на воздушниот простор на Скопје, што во овој момент е императив, бидејќи...

Македонија 31.05.19 | 19:51

Пендаровски во прва посета на МО и Генералштабот

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и началникот на Генералштабот генералот Васко Ѓурчиновски денеска се сретнаа со претседателот Стево Пендаровски, кој беше...

Црна хроника 21.04.19 | 16:12

Инцидент во генералштабот на Армијата: Белгијци ја прескокнале оградата и влегле во дворот

Вчера попладне во СВР Скопје било пријавено дека М.Л. (24) и Р.Р.Г. (27), двајцата од Белгија, влегле во дворот на Генералштабот на Армијата на улица „Орце Николов“. Полициски...

Македонија 15.02.19 | 15:15

Шекеринска доби насоки да отстрани лица на исклучително високи позиции

Николоски додаде дека јасно му е зошто меѓународната заедница не навлегува во суштината на Договорот. Тие велат доколку грчката и македонската Влада го потпишале Договорот...