Ознака: генерален секретар
Фудбал 12.07.23 | 19:06

Наталиа Илиевска Божиновска нов генерален секретар на ФФМ

Нов генерален секретар на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) од денеска е Наталиа Илиевска Божиновска. Како што е соопштено попладнево, Илиевска Божиновска...

Свет 01.04.23 | 17:09

ЕК: Фон дер Лајен не е во игра за нов генерален секретар на НАТО

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен не е во игра да биде следниот шеф на НАТО, изјави денеска портпарол на комисијата за ДПА. Извештаите во британскиот...

Свет 01.04.23 | 10:22

Фон дер Лајен кандидатка за генерален секретар на НАТО

Британскиот таблоид „Сан“ доцна синоќа соопшти дека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен е кандидатка за нов генерален секретар на Алијансата,...

Македонија 20.09.22 | 18:56

Разрешен генералниот секретар на СПМ

Од причини што СПМ и Претседателот на СПМ измимативе денови се јавно нападнати и омаловажени од страна на веќе разрешен генерален секретар на овој синдикат, должност...

Свет 04.02.22 | 15:07

НАТО бара нов генсек, фаворити Фредерика Могерини, Тереза Меј, Марк Руте, Клаус Јоханис

По завршувањето на мандатот во септември, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,  заминува на функцијата претседател на норвешката Централна банка, поради...

Македонија 20.12.21 | 19:35

Миле Зечевиќ ќе биде предложен за генерален секретар на СДСМ

Новиот претседател на СДСМ и мандатар за составување на новата влада, Димитар Ковачевски за „Фокус“ изјавил дека Миле Зечевиќ ќе биде предложен за генерален секретар...

Свет 18.08.21 | 13:48

Тереза ​​Меј, Могерини и Грабар-Китаровиќ кандидати за генерален секретар на НАТО

Партнерите во НАТО веќе размислуваат кој ќе го замени Јенс Столтенберг на функцијата генерален секретар на НАТО, чиј мандат истекува во 2022 година, неофицијално потврдија...

Македонија 17.06.21 | 12:40

Генералниот секретар на ЕПП со честитка за роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ЕПП, Aнтонио Лопез Истуриз денеска испрати честитка со која на ВМРО-ДПМНЕ и го честита 31 роденден. На 17 јуни, пред точно 31 година, Вашата партија...

Македонија 23.12.20 | 16:27

Бојан Василевски генерален секретар на Собранието

Со 61 глас „за“, 22 „против“ и без воздржани на денешната 28. собраниска седница беше донесена одлука за именување на Бојан Василевски за заменик на генералниот секретар...

Македонија 29.08.20 | 19:10

Манчевски ќе го замени Рашковски на позицијата генерален секретар на Владата?

Манчевски ќе биде наследникот на Драги Рашковски, како генерален секретар на новата Влада, повикувајќи се на неофицијални информации известува ТВ21. Во смс-порака до...

Македонија 10.01.20 | 11:58

Рекетите на власта се множат, a и криминалите на Заев

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на својот Фејсбук профил пишува дека додека се множат рекетите на власта и криминалите на Заев, единствено што не се...

Македонија 23.12.19 | 21:44

Администрацијата се полни со партиски кадри на власта

Владиниот генерален секретаријат месецов, во период од десетина дена, објавил 4 огласи за вработување на вкупно 18 лица на разни позиции. Според податоците од Агенцијата...

Македонија 06.12.19 | 19:29

Јанушев: Ни во минатото, ни сега, ниту во иднина нема да го прифатам новото име на земјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев запрашан за спорот со името и новото име на земјата во текот на своето гостување во Канал5 телевизија изјави дека никој...

Македонија 26.05.19 | 23:38

Николовски: Ќе бараме отчет од сите функционери

Новиот генерален секретар на СДСМ Љупчо Николовски вечерва по завршување на ЦО на партијата најави дека тие ќе бараат отчет од сите функционери кои се поставени. Ќе...