Ознака: газди
Економија 29.06.21 | 18:12

УЈП ги толерира газдите за неисплатена плата – не блокирала ниту една сметка

Управата за јавни приходи во текот на 2020 на газдите не им блокирала ниту една сметка за неисплатени плати кон работниците. Ова го покажува билансот за неподмирените...

Економија 06.01.21 | 17:09

ССМ: Газдите да исплатат 250 проценти поголема дневница за работа на празник

Работниците кои работат за празниците треба да добијат 250 проценти поголема дневница од обичен работен ден, ги постесети денеска ССМ газдите на фирмите кои за Бадник...

Македонија 21.04.20 | 18:13

Филипче: Газдите не смеат да ги враќаат на работа хронично болните, и во карантин се тестираат само лица со симптоми

Сите хронично болни лица се ослободени од работа, а ќе бидат и понатаму, изјави денеска министерот Филипче одговарајќи на прашање на новинарите кои се интерсираа смеат...

Економија 24.03.20 | 13:46

Се заканувале со отказ во време на корона: 500 пријави за газди кои не ги почитувале препораките

овеќе од 500 пријави од граѓани стигнале до Државниот инспекторат за труд за непочитување на владините мерки против коронавирусот од страна на работодавачи кои, наместо...

Економија 18.03.20 | 10:17

Новонастанатата ситуација прво удри врз грбот на работниците: Ќе има отпуштања и половина плата

Дел од домашните компании кои немаат доволно работа поради новонастаната ситуација на вработените им рекле дека ќе им ја намалат платата. Во некои ќе се работи со половина...

Македонија 31.10.19 | 22:34

Ако газдите ги затворат текстилните фабрики, државата да им ги одземе!

Заканите на газдите за привремено затвoрање на фабриките со која се обидуваат да извлечат државни пари претставува најгнасна уцена, чија превисока сметка ќе ја платат...

Свет 21.01.19 | 19:59

Поради лоши резултати, газда ги натерал работниците да ползат низ град

Кинеските газди стануваат се посурови во борбата за профит. Па така еден сопственик на козметичка фабрика не бил задоволен од работата на своите работници и од залагањето...