Ознака: гасификација
Македонија 03.03.21 | 13:35

Македонските граѓани плаќаат со живот затоа што земјата доцни со гасификација

Истражување на Харвард и Универзитетскиот Колеџ од Лондон (УКЛ) покажува дека горењето јаглен и други фосилни горива предизвикува далеку повеќе смртни случаи низ земјите...

Економија 22.11.20 | 09:43

Гасификацијата има сериозен прогрес, ќе можеме да ги снабдуваме Косово и Црна Гора

Во врска со процесот на гасификација на државата пред две до три недели имавме посета, заедно со премиерот и со други министри направивме увид на кракот од Скопје до...

Македонија 19.09.20 | 12:44

Завршена гасификација на болницата „Мајка Тереза“ во Чаир, проект вреден 17 милиони денари

Завршена е гасификацијата на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, што беше обележена како еден од најголемите загадувачи во Скопје,...

Скопје 30.07.20 | 20:40

Се реализира втората фаза од проектот за гасификација на општина Илинден

Во рамките на проектот Воспоставување гасификациски систем, воведување гасификација на стопанските објекти, во општина Илинден во тек е реализацијата на втората фаза...

Економија 11.07.20 | 15:09

Гасот во Струмица најскап во светот: Бизнис од 3 милиони евра за мафијашкото трио Заев – Китанов – Андреевски

Мафијашкото трио од Струмица Заев – Китанов – Андреевски го цеди буџетот на општина Струмица и на граѓаните на Република Македонија од 2011 година до денес, обвинува...

Економија 10.07.20 | 09:05

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе го субвенционираме во целост приклучокот на дистрибутивната мрежа за гас за секое домаќинство

Во нашата програма Обнова на Македонија ветуваме Целосна гасификација на Македонија, поголема искористеност на обновливите извори на енергија, зголемување на енергетската...

Економија 30.06.20 | 22:19

Стојаноска: Ветуваме гасификација на Гостивар и на цела Македонија

Циглана важи за бастионот на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар. Бастион затоа што ВМРО-ДПМНЕ нема изгубено во Циглана. Така ќе биде и овој пат на 15 јули, порача носителот на листата...

Македонија 27.02.20 | 13:10

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги гасифицира медицинските центри

Се што ќе вети, ВМРО-ДПМНЕ  ќе исполни по 12 април, кога ќе ја формира својата влада ќе започне со реализирање на проекти за доброто на граѓаните, се вели во денешното соопштение...

Економија 22.02.20 | 13:49

Мицкоски со мега проект – целосна гасификација, бесплатен приклучок за граѓаните, 50 проценти почист воздух

Инвестирањето во екологијата и во енергетиката значи инвестирање во здравјето на сите и во иднината на сите. За жал имаме комплетен застој цели три години. Имаме порази...

Економија 21.12.18 | 10:06

Твојата навидум гасифицирана Струмица е најзагадениот град во Република Македонија

Во својот говор на синоќешниот протестен марш одржан во Скопје, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повторни шесте барања на партијата – оставка од...