Ознака: гасен терминал Александрополис
Економија 21.04.21 | 17:35

Во првата половина од мај ќе биде потпишан финалниот договор за започнување со изградба за гасоводниот интерконектор со Грција

Скопје, 21 април 2021 (МИА) – Во првата половина на мај делегација предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, во која ќе биде и министерот за економија Крешник Бектеши,...

Економија 13.04.21 | 20:53

Финансии ќе бара пари од ЕБОР за финансирање на гасоводот во Александрополис

Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за реализација на проектот за изградба на Интерконективен гасовод меѓу Република Македонија и Република...

Економија 01.04.21 | 14:01

Што ќе добие Македонија од гасната централа Александропулис?

Потпишување на Меморандуми за учество во гасните проекти и инвестирање во Грција е одраз на незнаење и намера за уништување на енергетиката и економијата во Македонија,...

Балкан 31.03.21 | 16:43

Борисов: Интерконекторот со Грција ќе биде готов на 30 декември 2021 година

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска соопшти дека интерконекторот со Грција ќе биде готов на 30 декември 2021 година, од кога земјата ќе може да прима и транспортира...

Економија 31.03.21 | 13:26

Македонија официјално се вклучува во проектот Александруполи

Македонија ќе биде дел од проектот за изградба на терминал за течен природен гас на 17 километир од Александруполи за складирање и гасификација на течниот природен гас...

Економија 08.03.21 | 17:03

Заев: Имаме намера да партиципираме со 10 отсто во гасниот терминал Александрополис вреден околу 400 милиони евра

Премиерот Зоран Заев на неговиот Фејсбук профил се пофали дека преку договорот од Преспа сме оствариле соработка со Грција во енергетиката со што стануваме земја којашто...