Ознака: галичица
Црна хроника 09.07.22 | 14:50

Заминал да собира чај на Галичица, па паднал и се здобил со тешки повреди: Охриѓанец заврши во болница

На 08.07.2022 во 09.50 часот, во СВР Охрид пријавено е дека од страна на Итната медицинска помош во Болница „Св.Еразмо“ бил донесен повреден Б.С.(71) од с.Пештани, охридско, кој...

Македонија 19.06.22 | 10:46

Мицкоски утрово од врвот на Галичица: Одиме до крај затоа што е премногу!

После историскиот митинг на кој се случи народ, утринава на врв на Галичица – Магаро 2255 мнв. од каде најубаво и најшироко се гледа татковината, напиша Мицкоски на...

Калеидоскоп 22.10.21 | 09:04

Фотографија на балкански рис снимена во Националниот парк „Галичица“

Млада единка на загрозениот вид балкански рис е фотографирана на специјално поставените фотографски апарати наменети за следење на активностите на срните во Националниот...

Македонија 06.09.21 | 20:24

Галичица гори, баба се чешла, реагираат од Охрид СОС

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“, реагираше за пожарот кој моментално ја зафаќа планината Галичица. Галичица гори, баба се чешла. Буквално. Пожарот ја зафати и шумата...

Македонија 06.09.21 | 12:45

Пожарот на Галичица уште е активен

Дождот не го изгасна целосно пожарот на Галичица. Екипа составена од претставници на НП и Територијалната противпожарна единица се на терен, за да направи увид на состојбата...

Македонија 05.09.21 | 20:59

ЦУК: Пожарот на Галичица по интервенција на хеликоптерот, во најголем процент локализиран

Пожарот на планината Галичица после интервенцијата на хеликоптерот на АРСМ и временските услови (попладнето повремено врнеше слаб дожд) во најголем процент е локализиран,...

Македонија 05.09.21 | 17:12

„Ако имаме среќа ќе заврне“: Пожарот на Галичица се спушти на 1.600 метри, еден хеликоптер го гасни

Еден хелихоптер на Воздухопловниот ВИНГ попладнево се вклучи во гаснењето на пожарот на планината ,,Галичица” кој е активен на непристапен потег. Како што информираше...

Македонија 05.09.21 | 14:51

Стојанче го најде виновникот за пожарот на Галичица: Палат овчари за да се подобри квалитетот на пасиштето

Почнувајќи од 3 септември, кризната состојба предизвикана од пожарите е завршена. Во моментов е активен пожарот на планината Галичица, а утрово е регистриран и еден...

Црна хроника 04.09.21 | 21:50

Галичица гори, надлежните спијат

Пожарот на Галичица не стивнува а од надлежните нема ни трага ни глас. Загрижени граѓани од Охрид и околината ја фотографираат огнената стихија која се заканува да ја...

Македонија 03.09.21 | 11:38

ЦУК: Уште е активен пожарот на Галичица

Центарот за управување со кризи утринава информира дека се уште е активен пожарот на Галичица. Во текот на вчерашниот ден екипи на НП Галичица и Планинската спасителна...

Македонија 31.08.21 | 19:22

ЦУК: Голема е веројатноста пожарот на Галичица од албанска страна да навлезе на наша територија

Постои можност пожарот на Галичица да се спушти кон пониските делови на планината и да ја загрози високата шума од страната на Преспанското и Охридското езеро, информира...

Црна хроника 31.08.21 | 14:07

Гори Галичица

 Пожарот којшто беше активен на албанска територија на планината Галичица со помош на ветрот е веќе преминат на македонска територија кај граничен Камен  Ф9. Екипи...

Патувања 13.08.21 | 12:47

Патот преку планината Галичица од утре отворен за сообраќај

Јавната установа Национален парк „Галичица“ соопшти дека прекинуваат градежните активности за реконструкција на коловозот на регионалниот патен правец Р 2332 Царина...

Живот 12.08.21 | 23:17

За да се гордееме што на Галичица има елени после толку години, што планината има живот и не наликува на пустина!

Горан Устијановски од охридската Капетанија на својот фејсбук профил сподели информација и фотографии за акцијата на неколку ентузијасти кои однеле вода за дивите...

Македонија 05.08.21 | 13:56

Aмериканската амбасадорка Кејт Брнз денеска ја посети Галичица

Амбасадорката на САД, Кејт Брнз, денеска имаше работна посета на Јавната установа „Национален парк Галичица“, при што се запозна со работата на Националниот парк,...

Калеидоскоп 22.08.20 | 15:03

Како не ви е срам: Едно Магаро 200 денари

Едно Магаро 200 денари – вака е насловен постот на фејсбук во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари на врвот...

Калеидоскоп 22.08.20 | 12:03

Планинари добиле сметка од 200 денари за да се искачат на Галичица

Едно Магаро 200 денари – вака е насловен фејсбук-статусот во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари за да се искачат...

Македонија 09.09.19 | 14:00

Шекеринска од Галичица: Една од нашите главни стратешки цели е на дофат

Погледот од врвот на Галичица кон двете езера симболички кажува дека тој ни е насочен кон двете стратешки цели – кон членството во ЕУ и кон членството во НАТО, изјави...

Калеидоскоп 19.07.19 | 21:06

Галичица ќе добие Центар за репродукција на елени

Во Националниот Парк Галичица почна изградбата на репродуктивниот центар за елени. Центарот со големина од стоттина хектари ќе биде дом на 30 елени (24 женки и 6 мажјаци),...

Црна хроника 27.05.19 | 18:09

Се изгубиле на Галичица: Спасени двајцата странски државјани

Планинската спасителна служба (ПСС), преку СВР-Охрид на 26 мај добиле дојава дека на територијата на Националниот парк „Галичица“ биле изгубени две лица, странски државјани. Оперативниот...