Ознака: галичица
Калеидоскоп 22.08.20 | 15:03

Како не ви е срам: Едно Магаро 200 денари

Едно Магаро 200 денари – вака е насловен постот на фејсбук во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари на врвот...

Калеидоскоп 22.08.20 | 12:03

Планинари добиле сметка од 200 денари за да се искачат на Галичица

Едно Магаро 200 денари – вака е насловен фејсбук-статусот во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари за да се искачат...

Македонија 09.09.19 | 14:00

Шекеринска од Галичица: Една од нашите главни стратешки цели е на дофат

Погледот од врвот на Галичица кон двете езера симболички кажува дека тој ни е насочен кон двете стратешки цели – кон членството во ЕУ и кон членството во НАТО, изјави...

Калеидоскоп 19.07.19 | 21:06

Галичица ќе добие Центар за репродукција на елени

Во Националниот Парк Галичица почна изградбата на репродуктивниот центар за елени. Центарот со големина од стоттина хектари ќе биде дом на 30 елени (24 женки и 6 мажјаци),...

Црна хроника 27.05.19 | 18:09

Се изгубиле на Галичица: Спасени двајцата странски државјани

Планинската спасителна служба (ПСС), преку СВР-Охрид на 26 мај добиле дојава дека на територијата на Националниот парк „Галичица“ биле изгубени две лица, странски државјани. Оперативниот...

Македонија 02.05.19 | 11:35

Демант од ЕМС: Несреќата веднаш беше пријавена во полиција

Во врска со објавената вест „Возило на „ЕМС“ на Анѓушев се превртело на Галичица, МВР крие?”, од ЕМС ДОО Скопје испраќаат демант кој ви го пренесуваме во целост. ЕМС...

Сервиси 31.03.19 | 08:23

Од утре се отвора за сообраќај патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица

Патниот правец Охрид-Ресен, преку националниот парк Галичица од утре ќе биде отворен за сообраќај за сите видови возила. Тој сезонски се затвора од 15 ноември. Сообраќајот...