Ознака: ГАК
Црна хроника 06.03.21 | 17:46

Лекар на ГАК натепал медицинска сестра

На 06.03.2021 во 07.00 часот во СВР Скопје, С.С.(29) од Скопје пријавила дека околу 05.45 часот во амбулантата на Гинекологија на Комплекс клиники„ Мајка Тереза“ додека била на...

Македонија 01.01.21 | 00:52

Првото машко: Скопје го доби првото бебе минута по полноќ

Првото бебе во 2021 година се роди на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје во 00.01 часот. Бебето е од машки пол, тешко е 3650 грама и е долго 51 сантиметар....

Црна хроника 11.12.20 | 17:36

ГАК за трудницата: Имaше и дијабет и проблеми со тироидната жлезда,кои дополнително ја влошиле состојбата со вирусот

Од Клиниката за Гинекологија каде  била хоспитализирана трудницата велат претходно дека двапати одбила хоспитализација. Имала и дијабет и проблеми со тироидната жлезда ...

Македонија 11.12.20 | 13:16

22-годишната трудиница која почина од компликкации од ковид-19 била примена со мртов плод и одбивала хоспитализација

22-годишната пациентка која [што вчера почина од компликации предизвикани од Ковид 19 имала дијабет и хипотироза веќе била примена со мртов плод, вели директорката на...

Здравје 10.11.20 | 14:31

На Клиниката за кардиохирургија успешно оперирана 40-годишна жена со голем тумор на матка и сериозно вродено срцево заболување

На Клиниката за кадриохирургија денеска била успешно оперирана пациентка со голем тумор на матката со сериозно вродено срцево заболување, информираат од Клиниката...

Здравје 30.10.20 | 10:00

На 45-годишна жена на ГАК од стомакот ѝ извадиле 65 литри течност и циста тешка 90 килограми

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје била примена жена во тешка здравствена состојба – таа имала циста во стомакот која тежела 90 килограми. Тимот на...

Македонија 30.09.20 | 13:11

Прв случај на вертикална трансмисија на коронавирус? Бебе родено на ГАК позитивно на ковид-19

Бебе кое се родило на ГАК е позитивно на корона вирус, објави „Телма“. Тоа е изолирано во посебна просторија, и се смета дека е можно да е првото новороденче кое се заразило...

Здравје 21.09.20 | 11:50

Семејството на починатата родилка од Скопје тврди дека Кадрие немала проблеми во бременоста

Семејството на родилката која почина на ГАК од искрварување тврди дека родилката немала никакви проблеми во бременоста. Тие бараат објаснување зошто, како што велат,...

Здравје 07.08.20 | 09:53

Редок феномен на скопска Гинекологија, се случува еднаш на 80.000 раѓања

Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н....

Здравје 31.07.20 | 16:41

Бебето родено со 690 грама по три месеци заминува од ГАК

По три месеци и четири дена на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство -Скопје, со престој на одделот за интензивна нега и терапија (ОИНТ), предвремено...

Здравје 17.06.20 | 15:16

МЗ: На ГАК нема ниту една родилка позитивна на ковид-19, има осум родилки чии тестирања се во тек

Министерството за здравство укажува дека најверојатно погрешно е протолкувана изјавата на директорката на ГАК, Викторија Јовановска во врска со бројката на позитивни...

Македонија 10.06.20 | 12:46

Лекарка дошла да се породи на ГАК без да пријави дека во семејството има заразен со ковид-19, потоа заминала во приватна клиника и таму не кажала

Докторка дошла на Гинеколошко акушерска клиника (ГАК) во Скопје во деветти месец од бременоста, без да им каже на колегите и на жените со кои лежела заедно в болничка...

Здравје 15.04.20 | 13:11

ГАК: Зголемен бројот на предвремени породувања, починати пет бебиња

Бременоста и во нормални околности е проследена со осцилации во емоциите, често е придружувана со зголемена чувствителност и вознемиреност, а очекувано е Ковид-19 да...

Здравје 01.04.20 | 19:28

Ектремно гојазна била починатата родилка од Охрид, не се движела последните пет месеци

Негативен на Ковид -19 е и резулатот на родилката од Охрид, која доцна синоќа почина на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, потврди Министерството за здравство. Од...

Здравје 01.04.20 | 12:35

ГАК: Причина за смртта на родилката од Охрид најверојатно е сепса со масивна тромбоемболија, земен ѝ е брис за ковид-19

На Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје доцна синоќа, во 22 часот, почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, родилка која вчера попладне е донесена...

Црна хроника 01.04.20 | 10:53

Починаа родилка од Охрид и нејзиното бебе

Доцна синоќа на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје почина родилка од Охрид. Претходно почина нејзиното новородено бебе. Родилката (34) била од Охрид и со...

Црна хроника 31.03.20 | 22:41

Родилката од Куманово позитивна на Ковид-19, од втората се чекаат резултати

Дваесетиседумгодишна кумановска синоќа се породила на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје со царски рез, а резултатот од тестот попладнево...

Црна хроника 31.03.20 | 21:32

Почина новороденче, на Гинекологија се породиле две жени заболени со коронавирус

Две жени, кои што се породиле во изминативе два дена на Клиниката за гинекологија се заразени од корона вирус, дознава Канал 5 од извори од здравство. Се работи за родилки...

Здравје 22.03.20 | 14:47

На ГАК ќе се породуваат само трудници со високоризична бременост и сомнителни на Ковид-19, оние со нормална бременост во Чаир

На Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) ќе се породуваат исклучиво трудници со високоризична бременост и сомнителни на Ковид-19, а оние со нормална бременост...

Здравје 01.01.20 | 13:16

Анастасија и Габриел се предвремено родени бебиња

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменикот министер за здравство д-р Арменд Арслани, денеска...