Ознака: Габриел Ескобар
Економија 21.04.22 | 14:17

Бесими и Ескобар разговарале за зајакнување на економската соработка помеѓу двете НАТО-сојузнички

Министерот за финансии, Фатмир Бесими во рамки на Пролетните средби на ММФ и Светска банка оствари средба со заменик-помошникот на државниот секретар на САД за европски...

Македонија 21.04.22 | 13:53

Бесими-Ескобар: Зајакнување на економската соработка меѓу Македонија и САД

Mожноста за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Соединетите Американски Држави и енергетската криза беа дел од темите за кои станало збор на...

Македонија 08.04.22 | 10:57

Koвачевски се сретна со Ескобар: САД се залагаат за брзо решение на спорот со Бугарија

САД сметаат дека е неопходно максимално забрзување на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ и поддржуваат итно изнаоѓање заеднички прифатливи решенија...

Македонија 14.03.22 | 13:25

Ескобар: Сите земји од Западен Балкан да го повикаат Путин на одговорност

Сите земји од Западен Балкан да го повикаат рускиот претседател, Владимир Путин, на одговорност, поради неговите одлуки да му предизвика нехумано страдање на украинскиот...

Балкан 01.02.22 | 09:15

Ескобар и Лајчак во Косово го поттикнуваат дијалогот со Србија

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар и посредникот на Европската Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак допатуваа во Приштина,...

Балкан 01.02.22 | 08:28

Ескобар: Корупцијата преставува најголем проблем за Западен Балкан

Корупцијата претставува најголем проблем на Западен Балкан, изјави специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар. „Корупцијата е канцер кој ја нагризува...

Македонија 13.01.22 | 08:35

Ескобар ја притиска Франција за членството на Македонија во ЕУ: Секоја држава што влегла во ЕУ станала подемократска

Заменик-помошникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар,  рече дека зборувал со Франција која од први јануари го презеде шестмесечното претседателство...

Македонија 13.01.22 | 08:30

Eскобар бара од ЕУ Македонија и Албанија да почнат преговори

Заменик – помошникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар,  рече дека зборувал со Франција која од први јануари го презеде шестмесечното...

Балкан 18.12.21 | 22:22

Ескобар: Само Белорусија и Азербејџан се покорумпирани од Босна

Специјалниот пратеник на американскиот претседател за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Босна и Херцеговина е една од најкорумпираните земји во Европа. Во...

Вести 14.12.21 | 08:45

Османи во Лондон на средби со Ескобар, Пич и Лајчак

Во пресрет на почетокот на Советот за општи работи денеска во Брисел Скопје со порака дека блокадата на европските интеграции за Македонија и Албанија е неправилна,...

Балкан 10.12.21 | 07:53

Eскобар во Албанија ја поздрави заложбата во борбата против корупцијата

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Габриел Ескобар, денешната посета на Тирана ја заврши вечерва со едночасовната средба со премиерот...

Македонија 07.12.21 | 08:42

Ескобар беше во Скопје, но нема да оди во Софија

Американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Габриел Ескобар, по престојот во Скопје нема да оди за Софија, но не ја исклучува можноста да...

Македонија 07.12.21 | 00:22

Ескобар ја поздравува „флексибилноста“ на Владата во Скопје, но… сега не е време за пат до Софија

Американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Габриел Ескобар, во интервју за „360 степени“, ја прецизираше својата денешна изјава по средбата...

Македонија 06.12.21 | 14:28

Заев – Ескобар: Членството на Македонија во ЕУ е многу важно за Скопје и Вашингтон

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар кој е во прва официјална посета...

Македонија 06.12.21 | 12:52

Кој е Ескобар: Човек од доверба на Бајден, знае српски јазик, обожува кебапчиња

Денешниот гостин во Македонија Габриел Екобар има „звучно“ презиме и важи за одличен познавач на Балканот, особено на Босна и Херцеговина, а за него велат дека е непристрасен...

Македонија 06.12.21 | 12:18

Османи: САД се посветено ангажирани за побрзо да се изнајде решение со Софија, работиме за 14-ти, но цел декември е можност за почнување на преговори

САД се посветено ангажирани за побрзо да се изнајде решение со Софија бидејќи е од нивни стратешки интерес Република Македонија да ги почне преговорите, изјави шефот...

Македонија 06.12.21 | 11:32

Ескобар вети наша брза евроинтеграција, САД работеле заедно со европските партнери

Заменик помошникот на Државниот секретар на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар вети силна поддршка за брза евроинтеграција на  Македонија и оти тие работат со нивните...

Македонија 06.12.21 | 09:33

Средба Пендаровски-Ескобар: Силна и континуирана поддршка од САД во остварувањето на стратешките цели на нашата држава

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави. На средбата беа разменети мислења...

Македонија 06.12.21 | 08:30

Eскобар ќе се сретне со Пендаровски, Османи и Заев

Заменик помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска ќе престојува...

Македонија 06.12.21 | 08:18

Какви пораки ќе пренесе: Ескобар денеска во Македонија

Заменик помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски пршања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар денеска е во Македонија...