Ознака: Г-7
Свет 15.09.22 | 17:56

Г7: Зајакнување на напорите да се спречи Русија да профитира од војната

Министрите за трговија на Групата седум индустриски најразвиени земји – Г7 денеска на состанокот во Германија најавија дека сакаат да ги зајакнат напорите да ја спречат...

Свет 27.06.22 | 15:08

Г-7 се обврза на поголема воена и финансиска помош за Украина

Лидерите на земјите-членки на Г-7 во заедничка изјава се обврзаа дека ќе „продолжат да пружаат воена, финансиска, хуманитарна и дипломатска помош“ на Украина „колку...

Свет 27.06.22 | 14:12

Лидерите на Г-7 загрижени од планот за испорака на руски нуклеарни ракети во Белорусија

Лидерите на Г7 изразија „сериозна загриженост“ поради најавата на Русија дека може да пренесе ракети со нуклеарно полнење во Белорусија, јави ДПА. Во заедничката изјава...

Свет 26.06.22 | 17:08

Активистите маскирани како лидерите на Г-7: Масовни протести за самитот на најравиените земји

Активисти облечени како лидерите на Групата Г-7, одржаа протест на градскиот плоштад во Гармиш-Партенкирхен, во близина на местото на одржување на самитот. Носејќи традиционална...

Свет 26.06.22 | 13:04

Германија домаќин на самит на лидери на Г-7

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ги пречекува лидерите на групата најразвиени светски демократии на почетокот на тридневниот самит на Баварските Алпи, во сенка...

Свет 25.06.22 | 16:51

Во Минхен марш против Г-7

Неколку илјади луѓе учествуваа на денешниот собир во Минхен пред одржувањето на Самитот на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г-7) и побараа повеќе...

Свет 19.05.22 | 09:50

Средба на Г7 во Германија, ќе се бара решение за украинската економија

Партнерите од Г7 денеска треба да имаат средба во Германија, каде ќе бараат решение за украинската економија, опустошена од војната, јави Би-би-си. Американската министерка...

Свет 14.12.21 | 17:29

Следниот самит на Г-7 ќе се одржи во јуни во замокот Елмау во Баварија

Следниот самит на Г-7 ќе се одржи во замокот Елмау, во германската покраина Баварија, од 26 до 28 јуни 2022 година. Со нетрпение очекуваме целиот свет да дојде во Баварија...

Свет 24.08.21 | 21:39

Земјите од Г-7 усвоиле заеднички пристап за евакуацијата и односите кон талибанците

Британскиот премиер Борис Џонсон, по итната видеоконференција на Г-7, соопшти дека организацијата на седумте најразвиени земји во светот постигнала договор за планот...

Свет 23.08.21 | 09:02

Џонсон ќе бара од Г-7 да воведе нови санкции против талибанците

Велика Британија планира да побара нови санкции против талибанците на утрешниот состанок на Г7, на кој ќе се разговара за кризата во Авганистан. Британскиот премиер...

Свет 11.06.21 | 15:11

Превентивно уапсени седум лица поради протест пред Самитот на Г-7

Седум лица се уапсени откако биле откриено дека во две возила кои се движеле во близина на Самитот на Г-7 имало боја, чадни гранати и звучни бомби. Полициската служба...

Свет 11.06.21 | 12:22

Седум лица уапсени пред Самитот на Г7: Кај нив се пронајдени димни бомби при рутинска контрола

Седум лица беа уапсени откако две возила беа запрени и претресени на околу пет километри од местото на Самитот Г7 во округот Корнвол, на југозападот од Англија, соопшти...

Свет 11.06.21 | 11:49

Г-7 почнува денеска со фокус на борбата против новиот коронавирус и климатските промени

Годишниот самит на Г-7 почнува денеска со фокус на борбата против новиот коронавирус и климатските промени. На првиот ден од форумот во Карбис Беј, Велика Британија,...

Свет 11.06.21 | 09:26

Почнува самитот на Г-7

Во Велика Британија денеска почнува самитот на групата седум најразвиени земји (Г-7). На самитот ќе присуствува и американскиот претседател Џозеф Бајден, кој е во посета...

Свет 10.06.21 | 15:44

Лајен пред Самитот на Г-7: Меѓународната соработка е клучна за растот на економијата

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен, најави дека на Самитот на Г-7 ќе се разговара за обнова на економијата од последиците од кризата предизвикана...

Свет 31.05.20 | 09:26

Трамп го одложи состанокот на Г7, ги најави Русија, Индија и Јужна Кореја за нови членки

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го одложи состанокот на Групата на седум (Г7) најразвиени земји до есен, што беше планиран за следниот месец во...

Свет 04.12.19 | 12:32

Претставничкиот дом на САД усвои резолуција против враќање на Русија во Г-7

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција во која се изјаснува против враќањето на Русија во Г-7. Резолуцијата е усвоена со 339 гласови „за“ и 71 „против“. Резолуцијата...