Ознака: функционери
Македонија 25.03.21 | 20:44

Филипче: Против Ковид-19 не е вакциниран ниту еден министер, функционер или директор

Министерот за здравство Венко Филипче негира дека високи функционери од власта се вакцинирале против Ковид-19. Одговорно ви кажувам дека не е вакциниран ниту еден фуницонер,...

Македонија 29.12.20 | 14:10

Антикорупциска во 2021 ќе ги „чешла“ функционерите, први на ред се Шилегов и 15 градоначалници

Државната комисија за спречување на корупцијата на денешната 45-та седница го усвои годишниот план за проверка на имотната состојба и интереси за претстојната 2021 година,...

Македонија 02.11.20 | 18:50

Мицковски: Замислете сите наши функционери да се заразени, ќе нема слободен болнички кревет за никој друг

Аналитичарот Ивор Мицковски, се огласи со коментар за тоа што функционерите во државава за Ковид-19 се тестирале бесплатно и преку ред со цел да функционирала државата. Мицковски...

Свет 19.08.20 | 14:23

Парламентот на ЕУ повика на итни санкции кон Белорусија

Европскиот парламент ги повика земјите-членки на Европската унија веднаш да воведат санкции кон белоруските функционери по преземањето мерки на владата на Белорусија...

Македонија 09.07.20 | 15:21

Боки 13: Единствено ќе ме спречат доколку ме лишат од живот

Бојан Јовановски Боки-13 денеска во Јавното обвинителство поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени. За...

Црна хроника 28.05.20 | 13:50

Јавни функционери под истрага од МВР за корупција и организиран криминал

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска повтори дека во наредниот период Министерсвото ќе објави информации за отворените истраги во кои се инволвирани...

Македонија 15.05.20 | 14:48

Препораки и упатства за излез и влез на државната граница на избраните функционери

Лицата избрани носители на јавни функции, вработени во Владата и министерствата, државјани на Македонија при излегување од државата поради итни неодложни државни интереси...

Македонија 12.05.20 | 22:30

Владата одлучи: Функционери ќе може да патуваат во странство без потоа да одат во карантин

Во рамките на новите мерки на Владата, усвоени на последната владина седница, се дозволува избрани и именувани лица, претставници на институциите на државата, да можат...

Македонија 28.04.20 | 15:43

Уставниот суд одлучи министрите, пратениците и директорите да земаат цела плата

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука дека министрите, пратениците, директорите, градоначалниците и останатите именувани функционери нема да бидат на минималец...

Економија 31.03.20 | 14:32

Втор сет мерки: Избрани и именувани функционери ќе земаат 14.500 денари плата

Втор сет мерки за поддршка на економијата која се соочува со последици поради коронавирусот презентира денеска Владата на прес-конференција. Една од пакетот мерки...

Економија 09.02.20 | 18:27

Си прават ли владините функционери „нати го, дај ми го“ со бизнисмени?

Сопственик на фирма која, особено во последните неколку години, редовно добива огромни тендери за набавка на медицинска опрема за државните болници, кој е и пријател...

Македонија 11.01.20 | 13:29

Функционерите на Спасовски не се откажуваат од злоупотребите со службените возила

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вчера испратил телеграма со која побарал до 20 часот да се вратат 30-ина службени возила кои ги користеле функционерите...

Македонија 06.01.20 | 11:03

Полициски функционери во штаб на СДСМ

(Не)професионалните решенија и кршењето на Законот за внатрешни работи под раководство на СДСМ, не престанаа да го уриваат дигнитетот на МВР. Почнувајќи од моментот...

Македонија 24.12.19 | 20:57

Антикорупциска ќе има увид во имотот на функционерите во странство

На предлог на Министерството за правда, на денешната владина седница е прифатена информацијата според која  Македонија ќе го потпише Меѓународниот Договор за размена...

Балкан 27.10.19 | 20:53

Албанско обвинителство: Со пари од корупција македонски функционери купувале имот во Албанија

Судот во Драч денеска ја преиспита одлуката, за определување на притвор за 20 лица вклучени во скандалот за отуѓување на земјиштето во областа на заливот Лалзи во соседна...

Македонија 29.06.19 | 19:01

Михајловски: Зошто се бира петок за притвор?

Петок е најубав ден за реализација на мерката „притвор со изживување за 10+“, пренесува Фејсбук статус членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски. Ништо...

Македонија 29.06.19 | 14:07

Груевски: Апсења за дефокусирање од рекетот, криминалот, неработењето и предавствата на власта

“Со што и да ја покриваш нечистотијата, таа сепак останува нечистотија.“ Фјодор Достоевски Вчерашното апсење како и сите претходни кон лица од опозицијата се политички...

Црна хроника 28.06.19 | 15:07

ОЈО бара притвор за осомничените за „Шпанските скали“

Во денешните дејствија за обезбедување на осомничени лица што се реализираа под раководство на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење...

Македонија 28.06.19 | 14:31

Николоски: Кому ќе му определат притвор – на шест недолжни жени и на Јанакиески, кој е во притвор?

Како што Заев најави пред неколку месеци, власта има отворено 750 случаи против членови на ВМРО-ДПМНЕ. Значи замислите Заев, премиерот на државата кој што не треба да се...

Македонија 28.06.19 | 14:24

Јанушев за уапсените функционери: Тие не се криминалци, туку чесни луѓе!

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев излезе со свој став околу полициската акција и апсењето на Дејан Митревски и Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Зошто...